Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Twarzą w twarz

26 lutego 20234 czerwca 2023

Weronika Gęsicka, Bez tytułu #14, fotografia, sztuka współczesna, sztuka polska, niezła sztuka
Weronika Gęsicka, Bez tytułu #14, fotografia, sztuka współczesna, sztuka polska, niezła sztuka
Weronika Gęsicka, Bez tytułu #14 | 2019-2020

Twarz – najłatwiej rozpoznawalny, najbardziej wyeksponowany i tym samym najbardziej wrażliwy element ciała człowieka – jest tematem najnowszej wystawy czasowej w Pawilonie Czterech Kopuł. Pokazane zostały prace ponad dwudziestu artystów z całego świata. Dlaczego, dla kogo i w jaki sposób ludzie na przestrzeni wieków rejestrowali wizerunki własne i cudze? Jakie zagrożenia dla wizerunku niosą dziś rozwój cyfryzacji, cybernetyki i bezkrytyczne korzystanie z nowoczesnych technologii?

Prezentacja zbudowana wokół najważniejszych dla historii twarzy zagadnień: samoidentyfikacji, portretu, maski i twarzy syntetycznej. Można na niej prześledzić, w jaki sposób zmieniał się status ludzkiego wizerunku i jak wzrastała społeczna potrzeba jego rejestrowania oraz jak ewoluowały formy zapisywania – wszak twarz może być namalowana, narysowana, wyrzeźbiona, zamaskowana, przebrana, sfotografowana, wyretuszowana, wygenerowana, cyfrowa.

Karolina Szymanowska, Ideologie, sztuka polska, sztuka współczesna, rzeźba, instalacja, niezła sztuka
Karolina Szymanowska, Ideologie | 2020

Zwiedzający obejrzeć mogą autoportrety i portrety trumienne, które gloryfikowały twarz, maski pośmiertne, które w XIX w. stawały się nierzadko mieszczańskim bibelotem, oraz maski rytualne, opiekuńcze czy taneczne, które zapewniały kamuflaż, ale i zmianę tożsamości. Pokazane zostały dagerotypy – przykłady pierwszej komercyjnej techniki fotograficznej, która zrewolucjonizowała sposób patrzenia na świat i umożliwiła precyzyjne rejestrowanie wizerunków. Nie zabrakło motywów najbardziej współczesnych, związanych z generowaniem twarzy cyfrowych i syntetycznych. Zaskoczyć widza może wielość punktów widzenia.

Kuratorki: Iwona D. Bigos, Małgorzata Micuła

Szczegóły

Początek:
26 lutego 2023
Koniec:
4 czerwca 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mnwr.pl/wystawa-twarza-w-twarz/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu | Pawilon Czterech Kopuł
ul. Wystawowa 1
Wrocław, 51-618 Polska
+ Google Map
Telefon:
71 712 71 82
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.