Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów

28 sierpnia 202416 marca 2025

Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów, sztuka polska, sztuka żydowska, sztuka XX w., malarstwo, rzeźba, niezła sztuka
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów, sztuka polska, sztuka żydowska, sztuka XX w., malarstwo, rzeźba, niezła sztuka
Wystawa Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów

Wystawa czasowa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi.

Getto łódzkie istniało od 8 lutego 1940 do 29 sierpnia 1944 roku. W tym okresie przeszło przez nie ponad 200 tys. osób – zarówno Żydów łódzkich oraz pochodzących z okolicznych miejscowości, jak i deportowanych z III Rzeszy czy Protektoratu Czech i Moraw. Żydów przymusowo osiedlono na obszarze obejmującym zaledwie 4,13 km2. Na skutek głodu i chorób w getcie zmarło około 45 tys. osób. Większość mieszkańców zamordowano w obozach zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że wojnę przeżyło nie więcej niż 12 tys. osób.

Józef Kowner, Cmentarz przy ul. Brackiej, obraz, malarstwo, sztuka żydowska, sztuka XX w., niezła sztuka
Józef Kowner, Cmentarz przy ul. Brackiej | 1943, zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma

Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Przeludnienie, fatalna sytuacja sanitarna i niedobory żywności dotknęły wszystkich, choć nie w równym stopniu. Getto przetrwało tak długo, gdyż jego mieszkańcy podjęli się produkcji najróżniejszych towarów na rzecz niemieckiej gospodarki. Pokazanie, że getto pracuje, a jego mieszkańcy są potrzebni, stanowiło najważniejszy cel żydowskiej administracji, na której czele stał Mordechaj Chaim Rumkowski. Ślady tej polityki są widoczne w wielu eksponatach tworzących wystawę.

Gettową codzienność pokazujemy poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie. Niektóre z nich to zainspirowane obserwacją życia codziennego w pełni dopracowane dzieła. Inne wydają się spontanicznym zapisem rzeczywistości czy reportażem. Jeszcze inne powstały na zlecenie żydowskiej administracji, a ich celem było przekonanie Niemców o przydatności pracy łódzkich Żydów; są one wyrazem złudnej nadziei na ocalenie.

Eksponaty wraz z towarzyszącym im kuratorskim komentarzem oraz przywołanymi podstawowymi faktami, w tym także informacjami biograficznymi dotyczącymi twórców tych prac, przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Zrozumiałe stają się zawarte w nich treści i znaczenia oraz ich forma artystyczna. Szczególne miejsce na wystawie zajmują te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.


28 sierpnia 2024 r. ‒ 16 marca 2025 r.
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie
Kuratorzy: dr Jakub Bendkowski, dr Zofia Trębacz
Opieka merytoryczna: dr Ewa Wiatr

Szczegóły

Początek:
28 sierpnia 2024
Koniec:
16 marca 2025
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami-artystow,535

Miejsce wydarzenia

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
ul. Tłomackie 3/5
Warszawa, 00–090 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
www.jhi.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.