Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego

Idzie Młodość. I Grupa Krakowska

Stanisław Baj – Światło i woda

Jolanta Królikowska kolaż

Jolanta Królikowska – Okna czasu

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych

Wyspiański. Posłowie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Widoczne Niewidoczne. Pokaz malarstwa XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

14 czerwca 20191 grudnia 2019

Wystawa czynna do: 01 grudnia 2019 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie

Pokaz Widoczne Niewidoczne to wybór 143 obrazów z Kolekcji Malarstwa Współczesnego MNW. Dzieła rzadko pokazywane publiczności i przechowywane w magazynach zaprezentowano w dziesięciu kategoriach tematycznych: Jesteśmy…, Deformacja i geometria, Gry barwne, Realizmy, Postęp i cywilizacja, Upadek i rozpad, Nowy człowiek, Materia organiczna, Obecność rzeczy, Inne stany świadomości. Niemal w każdej z nich pojawiają się zarówno obrazy z początku XX wieku, jak i powojenne. Ekspozycja pozwala obserwować, jak trendy ewoluują lub wracają po latach.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Na pokazie zaprezentowano prace artystów takich jak: Zdzisław Beksiński, Tadeusz Grzegorczyk, Tadeusz Kantor, Ewa Kuryluk, Bronisław Wojciech Linke, Antoni Michalak, Roman Opałka, Erna Rosenstein, Jerzy Rosołowicz, Michał Rouba, Henryk Stażewski, Zofia Stryjeńska, Andrzej Szumigaj, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Wydra czy Jan Ziemski.

W zbiorach Muzeum, oprócz znanych i lubianych arcydzieł, znajdują się liczne obrazy, które z wielu względów pozostają w magazynach. Przede wszystkim jest to kwestia braku odpowiedniej przestrzeni wystawienniczej. Innym powodem, dla którego nie można pokazać zbiorów w całości, są względy merytoryczne. Zbiór liczy prawie cztery tysiące osiemset obrazów. Są w nim prace powstałe od początku XX wieku po współczesność, jednak reprezentatywny charakter kolekcji zamyka się na latach 90. ubiegłego wieku. W skład zbioru wchodzą zarówno płótna artystów polskich, jak i zagranicznych, choć tych ostatnich jest zdecydowanie mniej. Twórcą kolekcji współczesnego malarstwa polskiego był Jerzy Zanoziński. Była ona konsekwentnie budowana przez kolejnych kuratorów działu i obecnie jest największym oraz najpełniejszym zbiorem malarstwa polskiego XX wieku w Polsce.

Pokaz został przygotowany przez sześcioosobowy zespół pracowników Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW pod kierownictwem kuratorki, dr Anny Manickiej. Nie jest to kolejna odsłona galerii stałej, lecz wstęp do prac nad jej przygotowaniem w przyszłości.

Szczegóły

Start:
14 czerwca 2019
Koniec:
1 grudnia 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.mnw.art.pl/wystawy/widoczne-niewidoczne-pokaz-malarstwa-xx-wieku-ze-zbiorow-muzeum-narodowego-w-warszawie,226.html

Miejsce

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.mnw.art.pl