Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Polskie Art Déco – VIII Ogólnopolska Sesja Naukowa w Płocku

Wystawa biżuterii warszawskiej spółdzielni ORNO

Spotkanie z Marcinem Osiowskim kończące wystawę „Art on Art”

Wyczółkowski – Łowca światła | premiera książek i wernisaż

Blow-up an Idea! Themersonowie 2019

Mariusz Łukasik malarstwo

Mariusz Łukasik „Czas przemijania minął”

Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego

Idzie Młodość. I Grupa Krakowska

Stanisław Baj – Światło i woda

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Widoczne Niewidoczne. Pokaz malarstwa XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

14 czerwca 20191 grudnia 2019

Wystawa czynna do: 01 grudnia 2019 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie

Pokaz Widoczne Niewidoczne to wybór 143 obrazów z Kolekcji Malarstwa Współczesnego MNW. Dzieła rzadko pokazywane publiczności i przechowywane w magazynach zaprezentowano w dziesięciu kategoriach tematycznych: Jesteśmy…, Deformacja i geometria, Gry barwne, Realizmy, Postęp i cywilizacja, Upadek i rozpad, Nowy człowiek, Materia organiczna, Obecność rzeczy, Inne stany świadomości. Niemal w każdej z nich pojawiają się zarówno obrazy z początku XX wieku, jak i powojenne. Ekspozycja pozwala obserwować, jak trendy ewoluują lub wracają po latach.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Na pokazie zaprezentowano prace artystów takich jak: Zdzisław Beksiński, Tadeusz Grzegorczyk, Tadeusz Kantor, Ewa Kuryluk, Bronisław Wojciech Linke, Antoni Michalak, Roman Opałka, Erna Rosenstein, Jerzy Rosołowicz, Michał Rouba, Henryk Stażewski, Zofia Stryjeńska, Andrzej Szumigaj, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Wydra czy Jan Ziemski.

W zbiorach Muzeum, oprócz znanych i lubianych arcydzieł, znajdują się liczne obrazy, które z wielu względów pozostają w magazynach. Przede wszystkim jest to kwestia braku odpowiedniej przestrzeni wystawienniczej. Innym powodem, dla którego nie można pokazać zbiorów w całości, są względy merytoryczne. Zbiór liczy prawie cztery tysiące osiemset obrazów. Są w nim prace powstałe od początku XX wieku po współczesność, jednak reprezentatywny charakter kolekcji zamyka się na latach 90. ubiegłego wieku. W skład zbioru wchodzą zarówno płótna artystów polskich, jak i zagranicznych, choć tych ostatnich jest zdecydowanie mniej. Twórcą kolekcji współczesnego malarstwa polskiego był Jerzy Zanoziński. Była ona konsekwentnie budowana przez kolejnych kuratorów działu i obecnie jest największym oraz najpełniejszym zbiorem malarstwa polskiego XX wieku w Polsce.

Pokaz został przygotowany przez sześcioosobowy zespół pracowników Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW pod kierownictwem kuratorki, dr Anny Manickiej. Nie jest to kolejna odsłona galerii stałej, lecz wstęp do prac nad jej przygotowaniem w przyszłości.

Szczegóły

Start:
14 czerwca 2019
Koniec:
1 grudnia 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.mnw.art.pl/wystawy/widoczne-niewidoczne-pokaz-malarstwa-xx-wieku-ze-zbiorow-muzeum-narodowego-w-warszawie,226.html

Miejsce

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.mnw.art.pl