Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Przewrót …do źródeł

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce

Otwarcie galerii Jerzego Dudy-Gracza w Krakowie

Maria Jarema. Andrzej Wróblewski. Realizm istotny

Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

Salvador Dali, wystawa, Sosnowiec, Pałac Shoena

Salvador Dali – Boska komedia. Z prywatnej kolekcji Kesauri

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wydział Sztuki w Mieście 7.0 – Satelita

15 maja 201918 maja 2019

Młoda sztuka w dniach 15-18 maja 2019 r. już po raz siódmy zawita do krakowskich galerii, muzeów oraz miejsc „nieoczywistych”. Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pod opieką dydaktyków, zmierzą się z kosmiczną tematyką. Organizatorzy, zainspirowani 50. rocznicą pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, za przewodni motyw artystyczny tej edycji wybrali Satelitę. Zapraszamy na wydarzenia, które będą miały miejsce podczas festiwalu.

WSWM-2019-fb-cover-820x312-1


Wydział Sztuki w Mieście to cykliczne święto organizowane przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jego celem jest pokazanie studenckich działań artystycznych poza murami uczelni.

PROGRAM FESTIWALU:

15 maja 2019 (środa)
18:00 – otwarcie festiwalu
Hello Design!
Cricoteka ul. Nadwiślańska 2-4

Cześć design!
Cześć projektowanie!
Witajcie! Patrzcie, dotykajcie i oglądajcie!
Wystawa Hello Design! przybliża proces projektowania – drogę jaką pokonuje produkt od zdefiniowania wyzwania, przez opracowywanie koncepcji, aż po realizację prototypu. Można na niej zobaczyć w jaki sposób wygląda praca i warsztat projektanta oraz jakie historie kryją się za powstaniem prezentowanych obiektów.

Hello Design! to tak naprawdę dwie wystawy. Pierwsza poświęcona jest pracom zrealizowanym przez wykładowców kierunku Design – aktywnych i profesjonalnych projektantów, współpracujących z komercyjnymi firmami oraz instytucjami kultury. W drugiej odsłonie ukazane będą projekty wykonane przez młodych twórców – studentów kierunku Design pod okiem swoich wykładowców.
Hello design! vol.1: 9-12/05/2019
Hello design! vol.2: 15-19/05/2019
Opieka kuratorska: Joanna Krokosz, Aleksandra Satława, Anna Węgrzyniak
Oprawa graficzna: Katarzyna Cichecka

●  ●  ●

16 maja 2019 (czwartek)
15:00
Krążenie – wystawa rysunku
Galeria Zalubowski, ul. Kącik 9

Krążenie to wystawa, na której ok. 50 uczestników, studentów Wydziału Sztuki, prezentuje prace zrealizowane na kursach z rysunku. Autorzy i autorki krążą wokół tematu wiodącego, jakim jest satelita i kosmos. Dodatkowo zrealizowane przez nich dzieła zbiorowe, zasilane są krążeniem różnych koncepcji, postaw i ekspresji, jak wspólny organizm zasilany złożonym z wielu naczyń krwiobiegiem. Wystawa będzie czynna od 16.05 2019 do 12.06.2019. W czasie trwania Wydziału Sztuki w Mieście można ją zwiedzać w następujących godzinach:

  • 17.05.2019 (piątek), godz. 10:00-18:00
  • 18.05.2019 (sobota), godz. 15:00-19:00
  • 19.05.2019 (niedziela), godz.14:00-20:00
  • 20.05.2019-12.06.2019 (poniedziałek-środa), godz. 12:00-16:00

Opieka kuratorska: Agnieszka Łukaszewska, Anna Sadowska

●  ●  ●

16 maja 2019 (czwartek)
16:00-18:00
Hity z satelity!
Kino Kika, ul. Krasickiego 18

Hity z satelity! to pokaz filmów animowanych autorstwa studentek i studentów kierunków: Grafika, Digital Design, SIM oraz Art&Design. W 1988 r. w PR2 TVP pojawił się program „Bliżej świata” i błyskawicznie pobił rekordy oglądalności. Składał się z fragmentów programów wyemitowanych satelitarnie przez zachodnie stacje telewizyjne. Tegoroczna odsłona akcji „Kino Flyer” nawiązuje w swojej formule właśnie do tego programu, będącego esencją atrakcyjności zagranicznych mediów w czasach transformacji. Hasłem przewodnim edycji jest: HITY Z SATELITY!
Opieka kuratorska: Wioletta Sowa, Marcin Wojciechowski, Przemysław Liput, Aleksandra Rodobolska

●  ●  ●

16 maja 2019 (czwartek)
18:30
Domowe satelity
Galeria BB, ul. Garbarska 24

W ramach tegorocznej edycji Wydziału Sztuki w Mieście studenci II roku kierunku Design zaprezentują projekty zestawów ceramicznych, które powstały w Pracowni Ceramiki. Przedmioty krążące niczym satelity będą tworzyć krajobraz rzeczywistości zamkniętej w Galerii. Rzeczy codziennego użytku, dzięki wykorzystaniu technologii oraz metod eksperymentalnych, stają się odrealnione i przekraczają swoją przedmiotowość.
Opieka kuratorska: Natalia Kopytko

●  ●  ●

16 maja 2019 (czwartek)
19:00
PO_ZA
Galeria Fresz, ul. Karmelicka 18

Rysunek / poza / rysunkiem. To wystawa prezentująca niestandardowe poszukiwania artystyczne studentów Wydziału Sztuki z kilku pracowni i różnych roczników związanych z rysunkiem (Digital Design, Grafika, Malarstwo). Projekt PO_ZA to próba wydobycia „krążących” wokół mediów rysunkowych, intrygujących pod względem koncepcyjnym i realizacyjnym prac wykonanych przez studentów.
Opieka kuratorska: Witold Winek

●  ●  ●

16 maja 2019 (czwartek)
20:00
Nienasycenie
Subteria, ul. Kanonicza 5

Nienasycenie to wystawa, w trakcie której zostaną zaprezentowane satelitarne obiekty intermedialne składające się z elektronicznych śmieci, prace dźwiękowe oraz rysunkowa instalacja kinetyczna. Wystawa będzie również okazją do odkrycia swojej przeszłości, poprzez lot nowoczesnym promem do miejsca urodzenia swoich dziadków.
Opieka kuratorska: Sebastian Wywiórski, Małgorzata Markiewicz

●  ●  ●

17 maja 2019 (piątek)
16:00
Kosmiczne malowanie 3D
Ogród Doświadczeń im. S. Lema, al. Pokoju 68

W ramach tegorocznej edycji Wydziału Sztuki w Mieście studenci Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej z pracowni Malarstwa Architektonicznego prowadzonej przez Jacka Pasiecznego przedstawią malowidło tworzące złudzenie trójwymiarowej przestrzeni, inspirowane lądownikiem kosmicznym wykorzystanym przy podboju Księżyca. Chcesz mieć zdjęcie jak Neil Armstrong? Odwiedź Ogród Doświadczeń!
Opieka kuratorska: Jacek Pasieczny

●  ●  ●

17 maja 2019 (piątek)
17:00 preferowana 18:00
Ale ODLOT!
Muzeum Lotnictwa, al. Jana Pawła II 39

Wystawa prezentuje wybrane projekty zrealizowane przez studentów w ramach kursów projektowania graficznego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prace podejmują temat szeroko rozumianej podróży. Znajdziecie tu znaki, identyfikacje wizualne, plakaty, książki, przewodniki, spacerowniki i inne ciekawe „produkty”. Wystawa przybliża proces projektowania wizualnego, pokazuje jak idee i informacje znajdują swoją graficzną formę w postaci druków i realizacji ekranowych. Uzupełnieniem ekspozycji są autorskie plakaty zaprojektowane przez wykładowców Wydziału. Zapraszamy na indywidualne oprowadzanie po wystawie w trakcie Nocy Muzeów. Wystawę będzie można zwiedzać w terminie 17.05.2019–17.06.2019.
Opieka kuratorska: Anna Zabdyrska, Katarzyna Wojdyła

●  ●  ●

17 maja 2019 (piątek)
18:00
NH 7.0
ARTzona, os. Górali 4

Motywem przewodnim wystawy jest Nowa Huta, dzielnica-satelita Krakowa, która swoją atmosferę zawdzięcza robotniczym osiedlom, socjalistycznej architekturze i „odległości od miasta”. Uczestnicy wystawy, zainspirowani tym miejscem, stworzyli niezależne od siebie prace, z których każda w inny sposób odnosi się do dzielnicy i jej mieszkańców. Istotny jest tutaj zarówno wymiar historyczny, kulturowy, jak i społeczny kontekst analizowanej przestrzeni. Podczas plenerów i poszukiwań studenci odwiedzali muzea, domy kultury, a także bary mleczne, parki, osiedlowe podwórka oraz miejsca, w których przesiadują bezdomni. W efekcie powstały prace przesycone fascynacją Nową Hutą, a jednocześnie dedykowane w dużej mierze lokalnej społeczności.
Opieka kuratorska: Małgorzata Łuczyna

●  ●  ●

17 maja 2019 (piątek)
19:15-20:15
Pokaz filmów w ramach
Wydziału Sztuki w Mieście 7.0 Satelita
Kino Sfinks, os. Górali 5

W ramach Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego działa prężnie kilka pracowni filmowych – zarówno zorientowanych komercyjnie, jak i eksperymentalnych. Prowadzą je młodzi artyści i artystki, a osoby do nich uczęszczające śmiało i oryginalnie poszukują własnego języka w medium filmu. W tym roku, po raz pierwszy w ramach Wydziału Sztuki w Mieście, odbędzie się pokaz przedsięwzięć studenckich w Kinie Sfinks. Będzie to także okazja do spotkania i dyskusji z autorkami i autorami filmów oraz wykładowcami prowadzącymi pracownie.
Opieka kuratorska: Anna Pichura

●  ●  ●

18 maja 2019 (sobota)
15:00
Kosmos
Galeria Fosfor, Bonarka City Center, ul. Kamieńskiego 11

Kosmos to wszystko, co fizycznie istnieje. Przestrzeń, czas, prawa fizyki oraz wszystkie formy energii i materii zawarte są w tym jednym słowie. Kosmos obejmuje całe życie i historię. Uważa się że kosmos, czyli inaczej wszechświat, powstał z osobliwości – z punktu, w którym była skupiona cała jego materia i energia. W wyniku wielkiego wybuchu powstał także czas nierozerwalnie połączony z przestrzenią, czas, w którym mamy możliwość tworzenia, i w którym realizuje się nasze życie. Cała egzystencja człowieka ma początek, tak jak kosmos, w mikroskali. Od wielkości atomowych wywodzi się potężna moc, która zasila nas w energię życiową. Universum obejmuje mikro i makro skalę: atomy budują gwiazdy, gwiazdy wchodzą w skład galaktyk, galaktyki formują gromady i supergromady, które z kolei łączą się we włókna rozdzielone pustką.
Nieskończoność i ogrom wszechświata możemy odnieść do nas samych. Każdy z nas jest osobnym kosmosem, którego aktywność i emanacje obserwujemy w otaczającej nas czasoprzestrzeni. Bogactwo i różnorodność form i pomysłów, otwartość i brak granic, będzie można zobaczyć na wystawie w postaci rzeźby, malarstwa, prac wideo i obiektów. W Galerii Fosfor prezentowane będą najciekawsze przedsięwzięcia twórcze studentów Wydziału Sztuki. Wystawa obejmie prezentację prac zawierających w sobie wątki kosmiczne, a także dzieł ukazujących nas jako cząstki wszechświata, jego nieodłączny element manifestujący się poprzez sztukę. W wystawie biorą udział wybrani studenci Malarstwa i Animacji Kultury z pracowni Agaty Agatowskiej, Agnieszki Dacy, Natalii Kopytko, Małgorzaty Wielek-Mandreli oraz Łukasza Murzyna. Wystawa będzie czynna w dniach 15.05.2019– 18.05.2019, w godz. 10:00-19:00.
Opieka kuratorska: Agata Agatowska

●  ●  ●

18 maja 2019 (sobota)
16:30
Obserwatorium Gwiazd
Fundacja Sztuki Nowej „Znaczy się”, ul. Kościuszki 37

Przestrzeń galeryjna zostanie wprowadzona w gwiezdny klimat tak, aby odbiorcy wystawy mogli poczuć się jak badacze, którzy próbują samodzielnie odkrywać nowe gwiazdy. Na wystawie znajdą się realizacje pokazujące różnorodne postawy i style prac dotyczące grafiki ilustracyjnej: od klasycznej ilustracji, poprzez ilustrację wektorową, aż do prac realizowanych w formie książki autorskiej, książki obrazkowej, leporello oraz grafiki edytorskiej.
Opieka kuratorska: Magda Żmijowska i zespół

●  ●  ●

18 maja 2019 (sobota)
18:00
Grawitacje – Small Press Photo
Słup reklamowy, ul. Mazowiecka 43

Miejscowości otaczające duże miasta i tworzące aglomeracje mają wiele oblicz, zależnych od tego, kto jest ich obserwatorem. W projekcie fotograficznym grupa Small Press Photo spróbuje udokumentować funkcjonowanie miasteczek i wsi jako satelitów stacjonujących wokół metropolii, analizując ich kontrasty i wzajemne zależności.
Opieka kuratorska: Jakub Pierzchała

●  ●  ●

18 maja 2019 (sobota)
18:30
Widoki satelitarne
Galeria Wydziału Sztuki, ul. Mazowiecka 43

Wystawa prac malarskich, fotograficznych i obiektów przestrzennych, które pozwalają spojrzeć na człowieka, jak na wyjątkową, niepowtarzalną jednostkę, która ma swoje indywidualne życie, marzenia i emocje. Z drugiej strony, te „pojedyncze widoki”, przy zastosowaniu odpowiedniej „satelitarnej” perspektywy, sumują się tworząc uogólniony zapis ludzkiej kondycji.
Opieka kuratorska: Grażyna Borowik

●  ●  ●

18 maja 2019 (sobota)
18:00-22:00
Piknik finałowy
Wydział Sztuki UP, ul. Mazowiecka 43

Odsłonięcie muralu „Kopernik też była kobietą”
Mural jest formą upamiętnienia pierwszych naukowczyń, badaczek, pisarek, działaczek i artystek. Powstaje jako część obchodów 100-lecia obecności kobiet na ASP w Krakowie. Maria Dulębianka, Narcyza Żmichowska, Zofia Stryjeńska, Klementyna Hoffmanowa, Kazimiera Bujwidowa – to pięć wybranych przez nas prekursorek feminizmu.
Autorki i autorzy: Dominika Bogdan, Mateusz Matysek, Anna Rajzer, Dominik Róg, Marcelina Żaba
Opieka kuratorska: Małgorzata Markiewicz

Koncert: Mchy i Porosty (Bartosz Zaskórski)
Bartosz Zaskórski pochodzi ze wsi Żytno. Rysuje, pisze opowiadania, nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty nawiązujące do horrorów z lat 80. Jako muzyk działa pod nazwą Mchy i Porosty, prezentując smutną i taneczną muzykę elektroniczną. Pod tą nazwą wydawał swoje utwory w takich oficynach jak: Recognition Records, Brutaż, Transatlantyk, Kikimora Tapes czy Pointless Geometry. Nakładem wydawnictwa BDTA ukazały się kasety z jego słuchowiskami: Wsie (2015) oraz I tedy okazało się, że umarłem (2016).

A także: kosmiczny tattoo walk-in, księżycowa wata cukrowa, konkursy z nagrodami, przekąski i napoje.

Satelitarne wydarzenie towarzyszące całemu festiwalowi: Far Side of the Moon
Przenośna wystawa plakatów w formie ulotek będących znacznikami AR, funkcjonująca w przestrzeni innych wystaw. Sześć wzorów ulotek, z których każda kryje w sobie przestrzenny plakat nawiązujący do tematyki kosmosu, istniejący w przestrzeni rozszerzonej. Ostatni plakat można zobaczyć po zebraniu wszystkich i ułożeniu ich w jeden obraz.
Autorka: Milena Malecha, Digital Design, 3 rok studiów I st.

Kuratorzy Wydziału Sztuki w Mieście 7.0: Ernest Ogórek i Anna Pichura

Patroni medialni: Dziennik Polski, Kulturatka, Niezła Sztuka, Notes na 6 tygodni, Radiofonia

Więcej na:
www.wydzialsztuki.up.krakow.pl
Facebook: www.facebook.com/WydzialSztukiUPKrakow
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/871034273238720/
Instagram: www.instagram.com/wydzialsztukiwmiescie/

Szczegóły

Start:
15 maja 2019
Koniec:
18 maja 2019
Wydarzenie Category:

Miejsce

Kraków
Kraków, Małopolskie Polska + Google Map