Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Przewrót …do źródeł

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce

Otwarcie galerii Jerzego Dudy-Gracza w Krakowie

Maria Jarema. Andrzej Wróblewski. Realizm istotny

Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

Salvador Dali, wystawa, Sosnowiec, Pałac Shoena

Salvador Dali – Boska komedia. Z prywatnej kolekcji Kesauri

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Macierzyństwo” Wyspiańskiego idzie pod młotek

14 grudnia 2017 • 19:0020:30 CET

Licytacja odbędzie się w Domu Aukcyjnym DESA Unicum już 14 grudnia. Cena wywoławcza wynosi 800 tys. złotych. Szacuje się, że obraz może zostać sprzedany nawet za 1,4 do 2 milionów złotych. Dzieło pójdzie pod młotek na aukcji Sztuka Dawna, na której znajdą się prace najwybitniejszych artystów XIX wieku, początków wieku XX oraz międzywojnia. Aukcja odbędzie się o godz. 19:00 w DESA Unicum w Warszawie.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

„Macierzyństwo” to przedstawienie żony artysty – Teodory Teofili Pytko, trzymającej na rękach jedno z trojga ich dzieci. Z dzieła „promieniuje” niezwykłe uczucie jakim Wyspiański darzył swoją rodzinę. W „Macierzyństwie” Wyspiańskiemu udało się zachować równowagę między „aktorami” sceny. Dziecko z czułością wtula się w matkę, znajdując ukojenie. Teodora, widziana z profilu, przytula synka i zamyka oczy. W ten sposób odcinają się od otaczającego ich świata, który w tej konkretnej chwili mógł nie mieć dla nich wielkiego znaczenia. Z licznych relacji, pozostawionych przez współczesnych artyście wynika jasno, że państwo Wyspiańscy byli dobrymi i czułymi rodzicami.

„Macierzyństwo” przez długie lata było uznane za zaginione, pierwszy raz pojawiło się na aukcji w 2007 roku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak ważne „dziecięce” dzieło artysty nigdy wcześniej nie było wystawiane na sprzedaż. Po 10 latach wraca na rynek. Cena wywoławcza pracy wynosi 800 tys. złotych. Szacuje się, że kwota wylicytowana może osiągnąć od 1,4 mln do nawet 2 mln złotych.

Źródło informacji >>

Szczegóły

Data:
14 grudnia 2017
Czas:
19:00 – 20:30
Wydarzenie Category:

Miejsce

Dom Aukcyjny DESA Unicum
ul. Marszałkowska 34/50
00-554 Warszawa, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.desa.pl