Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Paweł Frąckiewicz grafika, niezła sztuka

Paweł Frąckiewicz: wystawa grafiki w GSW Elektrownia

Stanisław Baj. Rzeka Bug. Mała historia jednej kreski

muzeum ziemiaństwa w Dobrzycy, MISTRZOWIE MALARSTWA EUROPEJSKIEGO, niezła sztuka

Od Antwerpii do Sewilli. Brueghel-Murillo: Żywioły i Dzieci

Jerzy Nowosielski | Spectra Art Space MASTERS

ABC Awangardy: Ikony – cykl wykładów online

Marian Eile. Artysta i redaktor

Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969

Wirtualna wystawa Polish Modern Glass Art

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa fotografii Magdaleny Franczuk w CSW Zamek Ujazdowski

28 kwietnia 201622 maja 2016

Od 28 kwietnia w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę fotografii Magdaleny Franczuk. Poza doskonałymi pracami, coraz częściej wspominanym nazwiskiem młodej artystki, na uwagę zasługuje sama koncepcja ekspozycji. Projekt „The Book of Wonder” („Księga Cudowności”) został przedstawiony w formie… księgi. Widzowie zostają zaproszeni do świata magii, by w atmosferze tajemnicy i intymności „czytać obrazy”.

The Book of Wonder (7)

„The Book of Wonder” to autorski projekt o niezwykłym rozmachu. Składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy zawiera literackie opisy oraz inscenizowane fotografie. Dopracowane w każdym detalu sesje fotograficzne to przedsięwzięcia, w których realizację artystka zaangażowała sztab fachowców: scenografkę, kierowników produkcji, aktorów, modeli, wizażystki, fryzjerów, asystentów i innych, łącznie ponad 100 osób, m.in. Magdalenę Koleśnik, Adama Fidusiewicza, Lesława Żurka, Orinę Krajewską, Mirosława Jękota, Mariannę Zydek, Marcina Czarnika.

The Book of Wonder (6)

Opowieść oparta jest na przygodach i życiowych doświadczeniach Franciszka Leona Madaleyskiego – zapomnianego ekscentrycznego podróżnika z przełomu XIX i XX wieku, którego zainteresowania krążyły wokół poszukiwania osobliwych zjawisk w otaczającym go świecie. Każda z części The Book of Wonder jest zainspirowana inną przygodą Madaleyskiego. Poprzez Księgę przypomniana zostaje jego osoba. Kim jest ten tajemniczy pisarz i podróżnik? Postacią-zagadką czy alter ego artystki? Odpowiedzi należy szukać w Księdze.

The Book of Wonder (5)

„Głównym elementem wystawy jest tytułowa The Book of Wonder (Księga Cudowności), która jest surrealistyczno-eklektyczną opowieścią opartą na analogii do kolejnych etapów życia człowieka. Księga zabiera czytelnika i widza w wyjątkową wędrówkę rozpoczynającą się od okresu dzieciństwa, by następnie przeprowadzić go przez doświadczenie miłości, pożądania, upadku czy śmierci. Dzieje się to z udziałem różnych bohaterów i w odmiennych przestrzeniach, zmieniających się planach, zgoła filmowych. Mimo że każdy z rozdziałów opowiada inną historię, układają się one w spójną całość dotyczącą obcowania człowieka ze światem ponadzmysłowym. Wiedza tajemna, duchowość, kabała, mistyka to czytelne inspiracje stworzenia Księgi, która jako swoista baśń ezoteryczna staje się wciągającym odkrywaniem tajemnicy. We współczesnym świecie, który wydaje się być zbadany i zmierzony w każdym wymiarze, wciąż pozostaje wiele rzeczy nieodkrytych, co jest intrygujące i cudowne – i o tym zdaje się być Księga Cudowności.”
/Artur Chrzanowski

Koncepcja, reżyseria sesji zdjęciowych, fotografia, kolaże, wybór tekstów: Magdalena Franczuk
Projekt graficzny książki: Bartłomiej Talaga
Scenografia: Barbara Ferlak
Kierownictwo produkcji: Wojciech Rodak, Tomasz W. Michałowski
W roli Wiktorii występującej w wielu rozdziałach: Anna-Maria Jarosik

Magdalena Franczuk
The Book of Wonder

PKO Project Room,
CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
kurator: Artur Chrzanowski
Wernisaż: 28 kwietnia 2016 r., g. 19:00
Wystawa czynna do 22 maja 2016 r.
Wstęp wolny

Szczegóły

Start:
28 kwietnia 2016
Koniec:
22 maja 2016
Wydarzenie Category:

Miejsce

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
00-467 Warszawa, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.csw.art.pl/