- To wydarzenie minęło.
XXI Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej
5 września 2024 – 30 listopada 2024
Tkactwo to jedna z najstarszych form ludzkiej aktywności, jedno z pierwszych, towarzyszących człowiekowi rzemiosł. Długa, kręta droga wzajemnych powiazań i zależności trwa do dziś. Na przestrzeni wieków powstała niezwykła mnogość technik i motywów odpowiadająca różnym ludzkim potrzebom. Od form użytkowych towarzyszących człowiekowi – ubrania, zasłony, kapy, dywany, narzuty wyściełające zarówno strefę profanum jak i sakrum – po niezwykłe kreacje artystyczne. Tkactwo ręczne to fascynujące rzemiosło, jest magiczne. Z plątaniny przędzy, przetykania się wątku i osnowy w mozolnym, pracochłonnym procesie powstaje finezyjna struktura dzieła sztuki. I choć tkactwo ręczne to dziś działalność niszowa, wyparta przez przemysł i komercjalizację, to przecież jeszcze niedawno istniały regiony gdzie krosno stało w każdej chałupie zaspokajając potrzeby jej mieszkańców, a na drugim biegunie sztuki Magdalena Abakanowicz tworzyła swoje abakany. W tych nieodległych korzeniach tkwi siła i nadzieja. Komunikujemy się ze światem przy pomocy zmysłów, tkanina angażuje ich wiele. Jej miękkość, organiczna, organoleptyczna struktura same w sobie są piękne i wywołują w nas pozytywne emocje.
Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej organizowany jest co dwa lata. Bydgoskie Biennale to unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie. Na konkurs nadsyłane są prace wykonane różnymi technikami tkackimi, od tkaniny artystycznej po ludową. W konkursie mogą brać udział tylko twórcy nieprofesjonalni bez ograniczeń wiekowych – na ich prace czekamy do 10 września 2024 r.
Zapraszamy na wernisaż wystawy, która jest zwieńczeniem Przeglądu i odbędzie się 19 października 2024 r., w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu i potrwa do 30 listopada 2024 r.
W ramach Przeglądu organizowane są również warsztaty tkackie oraz wystawy towarzyszące:
- od 5 września do 31 października: Sejpak – z tradycji w nowoczesność w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zorganizowana we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie oraz Beatą Palikot Borowską.
- od 7 listopada do 30 listopada: Alina Hejna – retrospektywa w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Regulamin oraz zgoda RODO dostępne w dyskusji wydarzenia, a w formacie PDF do pobrania na stronie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy: https://kpck.pl/xxi-ogolnopolski-przeglad-amatorskiej-tkaniny-unikatowej-zaproszenie-udzialu/
Wernisaż wystawy pokonkursowej i uroczyste wręczenie nagród:
19 października 2024 r., godz.12.00
Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Kurator: Katarzyna Wolska
Organizator: Kujawsko – Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy