Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zofia Rydet. Mały człowiek

7 stycznia 202220 lutego 2022

Zofia Rydet. Mały człowiek
7.01.2022 – 20.02.2022
wernisaż 7.01.2022, g. 19:00
Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach
Zespół kuratorski:
Maria Sokół-Augustyńska, Zofia Augustyńska Martyniak, Kamil Kłeczek

więcej informacji »

zofia-rydet-maly-czlowiek-2


© Fundacja im. Zofii Rydet

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na wystawę „Zofia Rydet. Mały człowiek”. To kolejny cykl najważniejszej polskiej fotografki prezentowany w Krzeszowicach. W 2018 roku – wspólnie z Fundacją im. Zofii Rydet – Galeria zaprosiła widzów na wystawę „Zapis socjologiczny (1978 – 1990)”.

„Mały człowiek” to pierwszy projekt fotograficzny Zofii Rydet. Dla autorki, która sama dzieci nie miała, temat dziecka – obok tematu macierzyństwa i starości – zajmował szczególne miejsce. Fotografie powstały w Polsce oraz podczas podróży zagranicznych: do Albanii, Bułgarii, Jugosławii, Egiptu, Libii, Libanu, Włoch oraz Czechosłowacji. Fotografce udało się spojrzeć na dzieciństwo z powagą, wrażliwością i bez uproszczeń.

© Fundacja im. Zofii Rydet
© Fundacja im. Zofii Rydet

W 1960 roku w Gliwicach miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa Zofii Rydet, na której zaprezentowano ok. sto pięćdziesiąt fotografii dzieci z różnych stron świata. Wystawa odniosła sukces i (stale rozwijana) i pokazywana była w innych miastach Polski i za granicą. W 1965 roku ukazał się album Mały człowiek, wg projektu graficznego Wojciecha Zamecznika (Wydawnictwo Arkady, 1965).

Fotografka – podobnie jak Janusz Korczak, autor zawartych w publikacji cytatów, widziała dziecko jako autonomiczny podmiot, którego życie jest równie złożone, jak życie dorosłych. W takim odbiorze pomagają wybrane przez autorkę cytaty z pism Korczaka – jeszcze w latach przedwojennych orędownika praw dziecka i jednocześnie najwybitniejszego polskiego pedagoga oraz żarliwego humanisty.

© Fundacja im. Zofii Rydet
© Fundacja im. Zofii Rydet
© Fundacja im. Zofii Rydet
© Fundacja im. Zofii Rydet

Cykl zawiera piętnaście serii i wg tego klucza uporządkowane są fotografie w albumie: Małe kobietki, Między nami mężczyznami, Zapowiedź jutra, Radość istnienia, Dramaty, Świat jest ciekawy, A jednak samotni, W poczuciu bezpieczeństwa, Medytacje, Obserwujemy was, Dziewczęce miny, Myślimy i pracujemy, Pierwsza przyjaźń, Winowajcy, Moja Galeria oraz dodatkowo prezentowana na wystawie seria Małe społeczeństwo.

Do redaktora miesięcznika „Polska” Rydet pisała:
„Nie wiem czy rzeczywiście potrafiłam przemówić choć trochę w obronie małego człowieka. Boje się, że ogół oględnie ją [wystawę] tak jak ogląda się inne mniej lub więcej dobre albumy, oceni źle lub dobrze zdjęcia, a nie zastanowi się i nie przeczyta pięknych tekstów Korczaka. Gdyby tak było – będzie to moja klęska, bo chciałam przecież przemówić treścią, zmusić do zastanowienia nie nad zdjęciem a nad problemem.”

Szczegóły

Początek:
7 stycznia 2022
Koniec:
20 lutego 2022

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach
ul. dr. J. Walkowskiego 1
Krzeszowice, 32-065 Polska
+ Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.