Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Życie królewskiego ogrodu

20 czerwca 202514 września 2025

Życie królewskiego ogrodu, wystawa, ogrody, historia, kultura, przedmioty, rzemiosło, obraz, rzeźba, niezła sztuka
Życie królewskiego ogrodu, wystawa, ogrody, historia, kultura, przedmioty, rzemiosło, obraz, rzeźba, niezła sztuka
Wystawa Życie królewskiego ogrodu

Fascynujące dzieje ogrodów Łazienek Królewskich jako miejsca wpływającego na nasze zmysły i wyobraźnię przybliża wystawa czasowa „Życie królewskiego ogrodu”. To barwna opowieść o ich nieznanej dotąd historii, społecznej i kulturowej roli, codziennym życiu mieszkańców i pracowników.

Historia łazienkowskich ogrodów

Łazienki Królewskie słyną z klasycystycznych zabytków otoczonych doskonale utrzymanymi historycznymi ogrodami. Znajdują się tu trzy główne ogrody – Królewski, Romantyczny i Modernistyczny. Powstawały one w innych okresach historycznych i różnią się od siebie charakterem i stylistyką. Na wystawie poznamy ich nieopowiedzianą dotychczas historię.

Dzięki archiwalnym zdjęciom, dziełom sztuki, przedmiotom codziennego użytku i rzemiosła artystycznego zobaczymy, jak zmieniały się ogrodowe przestrzenie i architektura. Przekonamy się, jak ważne jest to miejsce dla mieszkańców Warszawy, a także jak wpływało na wyobraźnię Polaków. Łazienkowskie ogrody pojawiały się w literaturze i sztukach teatralnych, były tłem ważnych spotkań i wydarzeń, także o charakterze państwowym. Na wystawie zobaczymy je również przez pryzmat kolaży Mirelli von Chrupek, które stworzyła w ramach projektu „Eutopia. Miasto Niezwykłe”, a także instalacji artystki jako elementu scenografii ekspozycji.

Ludzie Łazienek Królewskich

Łazienki Królewskie to również ludzie i ich wielki wkład w rozwój i przemiany tego miejsca. Wystawa przybliża twórców i zarządców ogrodów, jak też nieznane dotąd szerzej biografie dawnych łazienkowskich ogrodników i ogrodniczek. Cześć z nich zasmakowała nawet życia w królewskiej rezydencji, a my będziemy mieli okazję podejrzeć, jak wyglądała niegdyś łazienkowska codzienność. Przyjrzymy się archiwalnym projektom klasycystycznych obiektów, autorstwa pierwszego architekta Łazienek Królewskich – Tylmana van Gameren. Dzięki m.in. ilustracjom z zabytkowego Herbarium oraz ksiąg wydatkowania i utrzymania łazienkowskich ogrodów z czasów carskich dowiemy się, jakie rośliny hodowlane cieszyły się tu niegdyś uznaniem i jak pielęgnowano ogrody. Na podstawie obrazów i archiwalnych zdjęć specjaliści z Działu Ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie odtworzą cztery historyczne rabaty, które będzie można podziwiać – jako część wystawy – m.in. w okolicy Pałacu na Wyspie oraz Oberży.

Wśród eksponatów, przybliżających dawną codzienność łazienkowskich ogrodów, są m.in. zabytkowe sprzęty ogrodnicze, w tym angielska kosiarka mechaniczna z I. poł. XX w, a także ciekawostka: gnomonograf, czyli urządzenie do rysowania zegarów słonecznych. W filmie prezentowanym na wystawie o swoich współczesnych doświadczeniach w pracy opowiadają dzisiejsi ogrodnicy MŁK.

Życie królewskiego ogrodu, wystawa, ogrody, historia, kultura, przedmioty, rzemiosło, obraz, rzeźba, niezła sztuka
Wystawa Życie królewskiego ogrodu, fot. Fot. Paweł Czarnecki

Przyroda łazienkowskich ogrodów

Ekspozycja przybliża też łazienkowską przyrodę. To rośliny i zwierzęta, których piękno docenili już artyści Stanisława Augusta. Motywy fauny i flory do dziś zdobią pałacowe wnętrza – ściany, meble, tkaniny – będąc nieodłącznym elementem królewskiego stylu i odzwierciedlając zamiłowanie do ogrodowej estetyki, która harmonijnie łączy przestrzeń zewnętrzną z wnętrzami rezydencji.

Przyrodniczą część ekspozycji dopełnia wizualizacja sukni à la française w 3D, na której będą wyświetlane kwiatowe wzory tkanin z XVII w., a także XVIII-wieczna biżuteria z motywami florystycznymi.

Udogodnienia, program do wystawy

Ekspozycja posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, takie jak: tłumaczenia na polski język migowy (PJM), teksty łatwe (ETR), audiodeskrypcje, tyflografiki oraz inne pomoce przeznaczone do poznawania przez dotyk. Wystawie towarzyszy przestrzeń edukacyjna w Nowej Palmiarni, zaaranżowana z myślą o Łazienkach Królewskich jako miejscu sprzyjającym wytchnieniu i rozwojowi poprzez kontakt ze sztuką w otoczeniu przyrody. Szeroki program wydarzeń obejmie warsztaty, wykłady, spacery i spotkania, poświęcone m.in. łazienkowskiej faunie i florze, architekturze krajobrazu oraz roli ogrodów i terenów zielonych we współczesnym mieście.

Program>>


Życie królewskiego ogrodu

20 czerwca – 14 września 2025 r.
Muzeum Łazienki Królewskie | Podchorążówka, Ogrody
Kuratorki: dr Małgorzata Grąbczewska, dr Izabela Kopania, Magdalena Lewna, Jolanta Żubrowska

Szczegóły

Początek:
20 czerwca 2025
Koniec:
14 września 2025
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/zycie-krolewskiego-ogrodu

Miejsce wydarzenia

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykola 1
Warszawa, 00-460 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 50 60 024
Witryna internetowa:
http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2025. ALL RIGHTS RESERVED.