Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia

7 lipca 20223 października 2022

Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia

Zygmunt Rytka.
Szkoła patrzenia

07 lipca 2022 r. – 03 października 2022 r.
Muzeum Współczesne Wrocław
Kurator: Karol Hordziej

Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia
Wystawa Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia

Jak powiedział kiedyś nieżyjący już Jurek Busza, biegłem jednocześnie w kilku kierunkach. Poddaję swoją wrażliwość, czy intuicję codziennemu bezustannemu nasłuchowi, i wybieram to, co moją naturą w danej chwili steruje. Niektóre moje prace bazują na jednym zdjęciu, stanowią zaczyn, którego kontynuacja jest jeszcze nieosiągalna. Innymi słowy, albo ja podążam ku czemuś, albo coś podążą ku mnie, coś, co przemawia do mnie najsilniej.

Zygmunt Rytka w rozmowie
z Anną Marią Leśniewską, Podkowa Leśna, 2000 r.

Zygmunt Rytka, Bluff, 1975,fotografia, Niezła Sztuka
Zygmunt Rytka,Bluff | 1975, dzięki uprzejmości Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ

Wystawa Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia pomyślana jest jako atlas różnorodnych strategii obserwacji i badania rzeczywistości zawartych w pracach artysty. Zebranych zostało na niej kilkanaście cykli autorskich z lat 70., 80. i 90. ubiegłego wieku reprezentujących przede wszystkim tematy percepcji, poznania i medialnej manipulacji, oraz szereg różnych artystycznych praktyk artysty. Rytka w swoich działaniach czasem stawał się filozofem, poszukującym porządku w chaosie kamieni nad rzeką Białką, kiedy indziej wcielał się w karatekę w złotym garniturze i białych rękawiczkach, czasem znikał za obiektywem, podglądając turystów fotografujących jedną i tę samą atrakcję turystyczną. Podejmował się dokumentacji zafałszowanego przekazu medialnego, fotografując bezpośrednio ekran telewizora w czasach późnego PRL-u, dokumentował też strony z prasy, zawierające adnotacje o wprowadzonej cenzurze. W jeszcze innych pracach, przyjmując pozę myśliciela z rzeźby Rodina, fotografował się na tle przyrody, stając się jakby pomostem między światem kultury i natury.

Zygmunt Rytka, Bluff, 1978, fotografia, Niezła Sztuka
Zygmunt Rytka,Bluff | 1978, dzięki uprzejmości Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ

Istotnym elementem wielu z prezentowanych prac jest obecność samego autora na zdjęciach i filmach, podkreślająca jego osobisty i zaangażowany stosunek do podejmowanych tematów. Rytka realizował także część swoich koncepcji równolegle w formacie fotografii i wideo, czego efektem są równoległe dzieła, często dopowiadające wybrany temat z nieco różnych perspektyw. Dodatkowo dostęp do niepublikowanych wcześniej materiałów, szczególnie fotografii na negatywach, ukazuje bardziej złożony obraz koncepcji stojących za poszczególnymi cyklami artysty, który często przez okres wielu lat tworzył sieć obrazów budowanych wokół jednego pojęcia albo jednej idei.

Odkrywana obecnie na nowo twórczość Zygmunta Rytki okazuje się być na czasie szczególnie w kontekście globalnych zawirowań i rewolucji oraz toczących się walk o władzę w obszarze przekazu medialnego w radiu, telewizji i kanałach internetowych. Strategie artystyczne wypracowane przez Rytkę w czasach PRL-u wydają się niepokojąco aktualne w trzeciej dekadzie XXI wieku i zdecydowanie warto uważnie im się przyjrzeć.

Szczegóły

Początek:
7 lipca 2022
Koniec:
3 października 2022
Witryna internetowa:
https://muzeumwspolczesne.pl/mww/wystawy/zygmunt-rytka-szkola-patrzenia/
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.