Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki

+ Google Map
Floriańska 41
Kraków, 31-019 Polska
+48 12 433 59 63 http://mnk.pl/oddzial/dom-jana-matejki

Stała ekspozycja mieści się w domu rodzinnym Jana Matejki (1838-1893) najwybitniejszego polskiego malarza nurtu historyzmu, kolekcjonera, miłośnika zabytków w szczególności Krakowa. Stara, krakowska kamienica (przebudowywana w XVIII i XIX w.) jest miejscem, w którym urodził się, mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł Jan Matejko. Po śmierci artysty zawiązało się Towarzystwo jego imienia, które postawiło sobie za cel uczczenie osoby wybitnego malarza tworząc muzeum biograficzne jemu poświęcone. Dużym nakładem sił, w wykupionym od rodziny domu zgromadzono drogą systematycznych zakupów i darów różnorodne eksponaty związane z postacią Jana Matejki i jego rodziny, prezentując je po raz pierwszy publiczności już w 1898 roku. W 1904 r. Towarzystwo im. Jana Matejki przekazało utworzone przez siebie muzeum biograficzne pod zarząd Muzeum Narodowego w Krakowie. Dziś zbiory Domu Jana Matejki liczą około 6000 eksponatów.

Znajdują się w nich przedmioty codziennego użytku i pamiątki po artyście i jego najbliższych: żonie Teodorze z Giebułtowskich Matejkowej (1846-1896), dzieciach: Tadeuszu (1865-1911), Helenie Unierzyskiej (1867-1932), Beacie Kirchmayerowej (1869-1926), Jerzym (1873-1827) i Reginie (1878-1878). Zbiory obejmują listy, oficjalne dokumenty, pamiątki jubileuszowe, wyrazy uznania, a przede wszystkim prace olejne i rysunkowe, obiekty z kolekcji Matejki, którą gromadził przez całe życie, dzieła innych twórców, fotografie rodzinne oraz wykonane w XIX wieku fotografie obrazów mistrza oraz należący do niego zbiór książek i nut.

Dom Jana Matejki popularyzuje nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jak również jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów. Służą temu: stała ekspozycja, która prezentuje zbiory działu Muzeum Dom Jana Matejki, a także liczne wystawy czasowe w samym oddziale jak również na terenie całej Polski dzięki współpracy z licznymi ośrodkami muzealnymi z kraju i zagranicy.

Na terenie oddziału prowadzona jest także działalność edukacyjno-oświatowa: lekcje muzealne, warsztaty plastyczne dla dzieci oraz cykl wykładów Czwartki u Matejków.

Zbiory Jana Matejki zawierają eksponaty, które wiążą się z osobą artysty i jego twórczością. W dużej części jest to kolekcja rzemiosła artystycznego, tkanin, broni i zbiorów etnograficznych, którą artysta gromadził przez całe życie.

wrzesień 2020

Jan Matejko. Różne opowieści

21 września 202023 lutego 2021
Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki, Floriańska 41
Kraków, 31-019 Polska
+ Google Map

Jan Matejko. Różne opowieści Wernisaż: 21 września 2020 r. Muzeum Narodowe w Krakowie| Dom Jana Matejki Wystawa czynna do: 31 stycznia 2021 r. fot. materiały organizatora Wystawa czasowa wkomponowana w stałą ekspozycję muzeum biograficznego Jana Matejki, zbudowana wokół opowieści będących tematem ośmiu szkiców olejnych i obrazów artysty – kameralnych kompozycji historycznych, szkiców do wielkich płócien, wizerunków postaci historycznych, portretów. Wystawa będzie połączona z prezentacją rekwizytów malarskich oraz rysunków: szkiców portretowych, kostiumowych i kompozycyjnych do obrazów. Prace nie były prezentowane w…

Dowiedz się więcej »

marzec 2021

Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu

11 marca 202127 czerwca 2021
Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki, Floriańska 41
Kraków, 31-019 Polska
+ Google Map

Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu Wernisaż: 11 marca 2021 r. Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki Wystawa czynna do: 27 czerwca 2021 r. Wystawa „Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu” nawiązuje do zainteresowań Jana Matejki postacią poety epoki Odrodzenia. Jan Matejko, Jan Kochanowski | Matejko kilkakrotnie w swojej twórczości przedstawiał wydarzenia związane z poetą Janem Kochanowskim. Wykonał szkice postaci, szkice kompozycyjne do obrazów, obraz historyczny czy portret imaginacyjny poety.…

Dowiedz się więcej »

wrzesień 2021

Bez retuszu. Jan Matejko

9 września 202110 stycznia 2022
Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki, Floriańska 41
Kraków, 31-019 Polska
+ Google Map

Bez retuszu. Jan Matejko Wernisaż: 09 września 2021 r. Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki Wystawa czynna do: 10 stycznia 2022 r. Jan Matejko, Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August Wystawa czasowa zbudowana wokół opowieści będących tematem ośmiu szkiców akwarelowych i akwarel oraz miniatur Jana Matejki – kameralne kompozycje historyczne, szkice, wizerunki postaci historycznych. A w tle wielka historia i legendarne treści. Wystawa będzie połączona z prezentacją rekwizytów malarskich oraz rysunków – szkiców portretowych, kostiumowych i kompozycyjnych do obrazów.…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2023. ALL RIGHTS RESERVED.