Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Bunkier Sztuki prezentuje wystawy poświęcone sztuce współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości artystów związanych z Krakowem. Galeria prowadzi także program edukacyjny i działalność wydawniczą.
W Kolekcji Galerii Bunkier Sztuki znajduje się obecnie 400 prac kilkudziesięciu artystów polskich i zagranicznych.
Galeria kolekcjonuje sztukę od początku swojego istnienia, czyli od połowy lat 60. Jako instytucja działająca w ramach sieci Biur Wystaw Artystycznych otrzymywała fundusze z Wydziału Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie na zakup prac artystów krakowskich. W 1993 roku większość zgromadzonych zbiorów została wyprzedana na aukcji, a pieniądze przeznaczono na bieżącą działalność. Równocześnie wstrzymano na kilka lat wszelkie zakupy. Na początku XXI wieku wrócono do budowania kolekcji. Nadal w zdecydowanej większości były to prace artystów z Krakowa lub z Krakowem związanych. Wiele z nich pochodziło z wystaw prezentowanych w Bunkrze. Od 2012 roku zaczął funkcjonować ministerialny program „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”, w ramach którego galeria kupiła kilkadziesiąt prac.
Największy pokaz Kolekcji Bunkra odbył się w 2007 roku w Sukiennicach w ramach wystawy Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej. Zaprezentowano wtedy około 100 prac. Ostatni pokaz Artyści polscy w Kolekcji Bunkra Sztuki miał charakter sygnalny, a jego celem było przede wszystkim ukazanie różnorodności mediów i problemów, jakie ta Kolekcja reprezentuje. Ekspozycja objęła zbiory od lat 60. do współczesności.
W 2017 roku do zbiorów Wirtualnych Muzeów Małopolski dołączyły 52 eksponaty wybrane z kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Wśród obiektów zdigitalizowanych przez zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie znajdują się prace Jadwigi Sawickiej, Wilhelma Sasnala, Bartosza Kokosińskiego, Małgorzaty Markiewicz, Bogdana Bachorczyka, Anny Zaradny i wielu innych artystów, którzy swoją twórczością wchodzą w dialog z zastanym dziedzictwem, reinterpretują opisane już wcześniej zjawiska, podchodzą krytycznie do otaczającej rzeczywistości, reagując często na bieżące sytuacje społeczne.
- Nie znaleziono żadnych wyników.