
listopad 2019
M jak Mistrzowie Kolekcja Irena Hochman Tadeusz Mysłowski
Wernisaż: 23 listopada 2019 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu Wystawa czynna do: 23 lutego 2020 r. Kuratorki: Anna Hałata, Agnieszka Salamon-Radecka Wystawa prezentuje fragment kolekcji Tadeusza Mysłowskiego, współczesnego polsko-amerykańskiego artysty i jego żony, Ireny Hochman, nowojorskiej marszandki. Punktem wyjścia jest przybliżenie idei kolekcjonowania, relacji między kolekcjonerem a obiektem czy przyjaźni artystycznych, które na przestrzeni lat wpłynęły na kształt zbiorów. fot. materiały organizatora Tadeusz Mysłowski światowej rangi współczesny artysta, znany jest w Poznaniu jedynie wąskiej grupie specjalistów i miłośników sztuki. Z…
Dowiedz się więcej »październik 2020
August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu Wernisaż: 18 października 2020 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu Wystawa czynna do: 13 grudnia 2020 r. Kuratorzy: dr Anna Lipa, dr Agnieszka Skalska Prezentowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa jest drugą odsłoną wielkiej monografii Augusta Zamoyskiego, którą w 50 rocznicę śmierci artysty można było oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ekspozycja ta jest esejem wizualnym, ukazującym twórczość i bogate życie artysty nie tylko poprzez jego dzieła rzeźbiarskie, ale także ogromną spuściznę…
Dowiedz się więcej »marzec 2021
Polska. Siła obrazu

Polska. Siła obrazu Wernisaż: 12 marca 2021 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu Wystawa czynna do: 16 maja 2021 r. Kuratorka: Maria Gołąb Jest to wielowątkowa wystawa, która pokazuje dzieła najważniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX i początków XX wieku należące do kanonu polskiej sztuki, m.in. Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego. Jan Matejko, Upadek Polski (Reytan) | 1866, ol. pł. 282 x…
Dowiedz się więcej »sierpień 2021
Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi

Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi 08 sierpnia 2021 r. - 24 października 2021 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu Kuratorka: Anna Borowiec _____________________________________________________________________ Magdalena Abakanowicz w PWSSP w Poznaniu (za nią Wacław Twarowski), połowa lat 60., fot. Jerzy Nowakowski, Kolekcja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Wystawa zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu W styczniu 2021 roku Magdalena Abakanowicz została patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który od tej pory nosi imię artystki. Z okazji tego wydarzenia Muzeum Narodowe…
Dowiedz się więcej »październik 2021
Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego

Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego Wernisaż: 17 października 2021 r., godz. 17 października 2021 r. - 09 stycznia 2022 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu Wystawa Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności, przede wszystkim jednak do środowiska osób zainteresowanych polskim plakatem dwudziestolecia międzywojennego i plakatem „morskim” oraz odbiorców związanych z marynarką wojenną i handlową (marynarzy, historyków itp.). Na wystawie pokazanych zostanie ponad 30 plakatów z okresu międzywojennego propagujących wydarzenia związane z marynarką…
Dowiedz się więcej »listopad 2021
Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza

Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza 21 listopada 2021 r. - 06 lutego 2022 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu Vilhelm Hammershøi, Wnętrze na Strandgade, blask słoneczny na podłodze | 1901, Statens Museum for Kunst, Kopenhaga Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje pierwszą w Polsce i w naszej części Europy wystawę monograficzną wyjątkowego artysty skandynawskiego Vilhelma Hammershøia. Wystawa zatytułowana “Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” to wydarzenie niezwykłej wagi. Po raz pierwszy miłośnicy sztuki w Polsce będą mieli okazję zetknięcia się z dziełami tego…
Dowiedz się więcej »luty 2022
Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu.

Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu. Stowarzyszenie Artystów Wielkopolskich „Plastyka”(1925-1939) 27 lutego 2022 r - 08 maja 2022 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu Kurator: dr Jarosław Mulczyński Wystawa Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu.Stowarzyszenie Artystów Wielkopolskich „Plastyka”(1925-1939) Sztukę międzywojennego Poznania w ogromnej części tworzyli artyści ze stowarzyszenia „Plastyka”. Otwarty i demokratyczny program łączył tradycjonalizm z nowoczesnością, uwzględniając zarazem rodzime pierwiastki sztuki ludowej. Tak zdefiniowany program dopuszczał więc różnorodność stylów i kierunków w twórczości członków poznańskiego ugrupowania. Odzwierciedlał on…
Dowiedz się więcej »maj 2022
Co za małpa, proszę pana! Pokaz duńskich ikon designu Kay`a Bojesena

Co za małpa, proszę pana! Pokaz duńskich ikon designu Kay`a Bojesena 13 maja 2022 r. - 31 lipca 2022 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu | Muzeum Sztuk Użytkowych Wystawa Co za małpa, proszę pana! Pokaz duńskich ikon designu Kay`a Bojesena Zwierzęta opanowują muzeum! Dzikie małpy i niedźwiedzie, kolorowe ptaki, ale też domowe jamniki – wszystkie pilnowane przez duńską Gwardię Królewską. Brzmi jak sen? Nie! To pokaz prac projektanta, Kay’a Bojesena, który razem z Arne Jacobsenem, Poulem Henningsenem i Finnem Juhlem…
Dowiedz się więcej »Rama do obrazu

Rama do obrazu 14 maja 2022 r. - 18 września 2022 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu Kuratorzy: Agnieszka Kunicka-Goldfinger, Adriana Podmostko-Kłos, Marek Peda Wystawa Rama do obrazu Pierwsza wystawa w ramach nowego cyklu „Z bliska. Spotkania z konserwacją” Dział konserwacji w Muzeum Narodowym w Poznaniu to dziesięć pracowni, w których pracuje zespół specjalistów odpowiedzialnych za stan zachowania kolekcji muzealnych. Goście muzeum, zwiedzający przygotowane z wielką starannością ekspozycje nie zawsze mają świadomość jak…
Dowiedz się więcej »sierpień 2022
Maria Nicz-Borowiakowa. Awangardzistka

Maria Nicz-Borowiakowa. Awangardzistka Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje pierwszą monograficzną wystawę jednej z ważniejszych artystek polskiego konstruktywizmu. Jej wczesna twórczość, o secesyjnej stylistyce, czerpała z doświadczeń młodopolskich. Maria Nicz-Borowiakowa, Autoportret | 1924-1925, zbiory rodzinne, Warszawa Na kierunek jej rozwoju ogromny wpływ miała, istotna dla całego ruchu awangardy, ekspresjonistyczna twórczość poznańskiego Buntu oraz pismo „Zdrój”. Szeroki krąg inspiracji określa rozmach poszukiwań artystycznych, prowadzących do formalnych rozstrzygnięć awangardy. W szkicownikach prześledzić można fascynację twórczością formistów, wpływ Zbigniewa Pronaszki i Tytusa Czyżewskiego. Maria…
Dowiedz się więcej »listopad 2022
Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki

Wystawa Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki „Mamy obowiązek chronić dziedzictwo kulturowe, będące świadectwem przeszłości, ale i nośnikiem pokoju dla przyszłości – oznajmiła Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO. Niszczenie przez Rosjan dzieł sztuki, świątyń czy miejsc pamięci to jawne pogwałcenie „Konwencji haskiej o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego”, ratyfikowanej w 1954 r. Dewastowanie obiektów o wadze historycznej i artystycznej oficjalnie zalicza się do zbrodni wojennych. Stanowi ono krzywdę wyrządzoną dziedzictwu kulturowemu…
Dowiedz się więcej »marzec 2023
Barbie. Nieznane oblicza

Wystawa Barbie. Nieznane oblicza Najsłynniejsza lalka świata skończyła 64 lata. Z tej okazji w poznańskim muzeum będzie można zobaczyć kilkadziesiąt różnych wcieleń tej zabawki. Wystawa „Barbie. Nieznane oblicza” pozwala prześledzić sposób postrzegania kobiet na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci. Zabawka ujrzała światło dzienne pod koniec lat pięćdziesiątych. Poszczególne wcielenia słynnej lalki dają nam wgląd w zmiany społeczne zachodzące w poszczególnych dekadach XX i XXI wieku. Oczywiście chodzi zwłaszcza o społeczeństwo amerykańskie, choć nie tylko. Lalki są odbiciem często burzliwych i kontrowersyjnych…
Dowiedz się więcej »