
Muzeum Pana Tadeusza



Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu to miejsce, w którym łączą się historia i współczesność. Na płaszczyźnie tradycji polskiego romantyzmu podkreśla wątki wciąż obecne i żywe w polskiej kulturze. Poszukuje języka umożliwiającego przedstawienie kulturotwórczej roli tej spuścizny w sposób nowoczesny, nie rezygnując przy tym z prób jej reinterpretacji. Jednym z celów działalności muzeum jest więc ukazanie arcydzieła oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, którzy przekazali swoje zbiory Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, a których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska.

Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy żywe dziedzictwo romantyzmu. Na tysiącu pięciuset metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej, w osiemnastu salach, zgromadziliśmy siedemset eksponatów, zainstalowaliśmy ponad sto gier, instalacji i prezentacji multimedialnych. Muzeum otwiera się na publiczność również dzięki wystawom czasowym oraz bogatej ofercie kulturalnej w postaci spotkań autorskich i warsztatów edukacyjnych.
Misją Muzeum Pana Tadeusza jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat, a także ukazanie poematu Pan Tadeusz jako tekstu kształtującego nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej.
Podejmujemy się tej misji w czasie dynamicznego rozwoju cyberkultury i przy negatywnych trendach statystycznych pokazywanych przez badania czytelnictwa. Priorytetem ekspozycji stałej będzie maksymalna koncentracja na wątkach narracyjnych i kontekście kulturowym wywiedzionym z treści najcenniejszego eksponatu.
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
- Nie znaleziono żadnych wyników.