Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

+ Google Map
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
(+48 12) 263 40 40 https://www.mocak.pl

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, pierwsze zbudowane od podstaw po wojnie i największe tego rodzaju muzeum w Polsce, powstało w 2011 roku na rewitalizującym się terenie Zabłocia, dawnej przemysłowej dzielnicy Krakowa. W ciągu pięciu lat działalności MOCAK stał się głównym ośrodkiem kultury współczesnej w Krakowie i znaną na świecie instytucją.

*   *   *

» Zobacz aktualne wystawy «

 *   *  *

Obiekt został wybudowany na terenie dawnej fabryki Oskara Schindlera według projektu włoskiego architekta Claudia Nardiego. Autor nawiązał do zastanego kontekstu urbanistycznego, adaptując część dawnych hal fabrycznych oraz wznosząc nowy budynek utrzymany w duchu neomodernizmu. Charakterystyczny przemysłowy dach szedowy pokrywający pomieszczenia dawnej fabryki stanowi dominujący element wizualny gmachu.

Muzeum to kompleks budynków o różnych gabarytach i funkcjach, których konfiguracja sprawia wrażenie wydzielonego miasteczka. Budynek A, o powierzchni ponad 8 000 m2, mieści przestrzeń prezentacji Kolekcji MOCAK-u oraz wystaw czasowych, Galerię Alfa, księgarnię artystyczną MOCAK Bookstore, kawiarnię oraz salę audiowizualną (w której odbywają się liczne wykłady, spotkania i pokazy).

W budynku B znajduje się Galeria Beta oraz Biblioteka MOCAK-u wraz z należącą do niej Biblioteką Mieczysława Porębskiego. Księgozbiór MOCAK-u zawiera katalogi polskich i zagranicznych wystaw, monografie artystów, czasopisma, albumy oraz publikacje z zakresu współczesnej humanistyki.

Na tyłach MOCAK-u, w budynku dawnej portierni fabryki Schindlera od 2013 roku istnieje jeszcze jedna przestrzeń wystawiennicza – Galeria Re – gdzie wystawiane są prace młodych twórców.

Do głównych zadań MOCAK-u należy prezentacja dzieł współczesnych artystów w kontekście aktualnych dla społeczeństwa i jednostki problemów, a także poszerzanie świadomości i zmiana sposobu postrzegania sztuki ostatniego 20-lecia, tak by stała się ona ciekawa i inspirująca dla odbiorców.

Program Muzeum zawiera bogatą ofertę edukacyjną, której różnorodne projekty, warsztaty i spotkania z artystami pozwalają zarówno dzieciom, jak i dorosłym na bliższe obcowanie ze sztuką oraz odkrywanie jej na różnych płaszczyznach. Ważną ideą przyświecającą instytucji jest otwarcie na wszystkie grupy społeczne i umożliwienie kontaktu z kulturą także tym, którzy z różnych względów mają do niej ograniczony dostęp. Na szczególną uwagę i indywidualny program zajęć mogą liczyć odbiorcy z grup wykluczonych, w tym więźniowie i osoby z chorobami psychicznymi.

Kolekcja MOCAK-u liczy obecnie 5476 prac 348 artystów z 32 krajów świata przy czym mniej więcej połowa zbiorów to dzieła rodzimych twórców, między innymi Tomasza Ciecierskiego, Stanisława Dróżdża, Roberta Kuśmirowskiego, Marcina Maciejowskiego, Wilhelma Sasnala, dzięki czemu zwiedzający mogą zapoznać się z dorobkiem polskich artystów. W Kolekcji znajdują się również prace Krištofa Kintery, Juliana Opiego, Sarah Lucas, czy Ai Weiweia. Ekspozycja, która zmienia się raz w roku, organizowana jest pod kątem problemów lub mediów, z uwzględnieniem prac korespondujących z wystawami czasowymi. Archiwum MOCAK-u stanowi poszerzenie Kolekcji i można w nim znaleźć materiały dotyczące Mikołaja Smoczyńskiego, Drugiej Grupy Krakowskiej, Mariana Eilego, Galerii Krzysztofory, Mieczysława Porębskiego, Władysława Hasiora, a także działalności Muzeum.

W ramach Muzeum funkcjonuje wydawnictwo MOCAK-u. Każdej z wystaw towarzyszy rozszerzająca problematykę przedstawioną na ekspozycji publikacja zawierająca obok reprodukcji dzieł także teksty autorstwa polskich i zagranicznych ekspertów, dzięki którym łatwiej jest zbudować kontekst interpretacyjny. Wydawnictwa te najczęściej przygotowywane są w dwóch wersjach językowych. Poprzez te działania Muzeum jako instytucja kultury stara się poszerzać horyzonty odbiorców, wypełniać luki na rynku książki oraz popularyzować sztukę współczesną. Do tej pory ukazało się ponad 160 pozycji.

Co roku MOCAK organizuje około 15 wystaw czasowych. Do najważniejszych z nich niewątpliwie zalicza się cykl Świat poprzez sztukę. Każda z należących do niego ekspozycji porusza inne kluczowe dla społeczeństwa zagadnienie. Dotychczas zaprezentowane zostały wystawy: Polityka w sztuce, Natura w sztuce, Historia w sztuce, Sport w sztuce, Ekonomia w sztuce, Zbrodnia w sztuce, Gender w sztuce i Medycyna w sztuce.

W ciągu pięciu lat istnienia Muzeum zorganizowało ponad 100 wystaw zbiorowych oraz indywidualnych artystów takich jak: Władysław Hasior, Jarosław Kozłowski, Wisława Szymborska, Erwin Wurm, Julian Opie, Omer Fast, Robert Devriendt czy Jiří Kolář. Ważnym punktem programu Muzeum jest cykl wystaw indywidualnych prezentujących twórczości artystów, których prace znajdują się w Kolekcji MOCAK-u.

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela: godz. 11–19
poniedziałek: nieczynne

  • Nie znaleziono żadnych wyników.
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.