Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

+ Google Map
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
(+48 12) 263 40 40 https://www.mocak.pl

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, pierwsze zbudowane od podstaw po wojnie i największe tego rodzaju muzeum w Polsce, powstało w 2011 roku na rewitalizującym się terenie Zabłocia, dawnej przemysłowej dzielnicy Krakowa. W ciągu pięciu lat działalności MOCAK stał się głównym ośrodkiem kultury współczesnej w Krakowie i znaną na świecie instytucją.

*   *   *

» Zobacz aktualne wystawy «

 *   *  *

Obiekt został wybudowany na terenie dawnej fabryki Oskara Schindlera według projektu włoskiego architekta Claudia Nardiego. Autor nawiązał do zastanego kontekstu urbanistycznego, adaptując część dawnych hal fabrycznych oraz wznosząc nowy budynek utrzymany w duchu neomodernizmu. Charakterystyczny przemysłowy dach szedowy pokrywający pomieszczenia dawnej fabryki stanowi dominujący element wizualny gmachu.

Muzeum to kompleks budynków o różnych gabarytach i funkcjach, których konfiguracja sprawia wrażenie wydzielonego miasteczka. Budynek A, o powierzchni ponad 8 000 m2, mieści przestrzeń prezentacji Kolekcji MOCAK-u oraz wystaw czasowych, Galerię Alfa, księgarnię artystyczną MOCAK Bookstore, kawiarnię oraz salę audiowizualną (w której odbywają się liczne wykłady, spotkania i pokazy).

W budynku B znajduje się Galeria Beta oraz Biblioteka MOCAK-u wraz z należącą do niej Biblioteką Mieczysława Porębskiego. Księgozbiór MOCAK-u zawiera katalogi polskich i zagranicznych wystaw, monografie artystów, czasopisma, albumy oraz publikacje z zakresu współczesnej humanistyki.

Na tyłach MOCAK-u, w budynku dawnej portierni fabryki Schindlera od 2013 roku istnieje jeszcze jedna przestrzeń wystawiennicza – Galeria Re – gdzie wystawiane są prace młodych twórców.

Do głównych zadań MOCAK-u należy prezentacja dzieł współczesnych artystów w kontekście aktualnych dla społeczeństwa i jednostki problemów, a także poszerzanie świadomości i zmiana sposobu postrzegania sztuki ostatniego 20-lecia, tak by stała się ona ciekawa i inspirująca dla odbiorców.

Program Muzeum zawiera bogatą ofertę edukacyjną, której różnorodne projekty, warsztaty i spotkania z artystami pozwalają zarówno dzieciom, jak i dorosłym na bliższe obcowanie ze sztuką oraz odkrywanie jej na różnych płaszczyznach. Ważną ideą przyświecającą instytucji jest otwarcie na wszystkie grupy społeczne i umożliwienie kontaktu z kulturą także tym, którzy z różnych względów mają do niej ograniczony dostęp. Na szczególną uwagę i indywidualny program zajęć mogą liczyć odbiorcy z grup wykluczonych, w tym więźniowie i osoby z chorobami psychicznymi.

Kolekcja MOCAK-u liczy obecnie 5476 prac 348 artystów z 32 krajów świata przy czym mniej więcej połowa zbiorów to dzieła rodzimych twórców, między innymi Tomasza Ciecierskiego, Stanisława Dróżdża, Roberta Kuśmirowskiego, Marcina Maciejowskiego, Wilhelma Sasnala, dzięki czemu zwiedzający mogą zapoznać się z dorobkiem polskich artystów. W Kolekcji znajdują się również prace Krištofa Kintery, Juliana Opiego, Sarah Lucas, czy Ai Weiweia. Ekspozycja, która zmienia się raz w roku, organizowana jest pod kątem problemów lub mediów, z uwzględnieniem prac korespondujących z wystawami czasowymi. Archiwum MOCAK-u stanowi poszerzenie Kolekcji i można w nim znaleźć materiały dotyczące Mikołaja Smoczyńskiego, Drugiej Grupy Krakowskiej, Mariana Eilego, Galerii Krzysztofory, Mieczysława Porębskiego, Władysława Hasiora, a także działalności Muzeum.

W ramach Muzeum funkcjonuje wydawnictwo MOCAK-u. Każdej z wystaw towarzyszy rozszerzająca problematykę przedstawioną na ekspozycji publikacja zawierająca obok reprodukcji dzieł także teksty autorstwa polskich i zagranicznych ekspertów, dzięki którym łatwiej jest zbudować kontekst interpretacyjny. Wydawnictwa te najczęściej przygotowywane są w dwóch wersjach językowych. Poprzez te działania Muzeum jako instytucja kultury stara się poszerzać horyzonty odbiorców, wypełniać luki na rynku książki oraz popularyzować sztukę współczesną. Do tej pory ukazało się ponad 160 pozycji.

Co roku MOCAK organizuje około 15 wystaw czasowych. Do najważniejszych z nich niewątpliwie zalicza się cykl Świat poprzez sztukę. Każda z należących do niego ekspozycji porusza inne kluczowe dla społeczeństwa zagadnienie. Dotychczas zaprezentowane zostały wystawy: Polityka w sztuce, Natura w sztuce, Historia w sztuce, Sport w sztuce, Ekonomia w sztuce, Zbrodnia w sztuce, Gender w sztuce i Medycyna w sztuce.

W ciągu pięciu lat istnienia Muzeum zorganizowało ponad 100 wystaw zbiorowych oraz indywidualnych artystów takich jak: Władysław Hasior, Jarosław Kozłowski, Wisława Szymborska, Erwin Wurm, Julian Opie, Omer Fast, Robert Devriendt czy Jiří Kolář. Ważnym punktem programu Muzeum jest cykl wystaw indywidualnych prezentujących twórczości artystów, których prace znajdują się w Kolekcji MOCAK-u.

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela: godz. 11–19
poniedziałek: nieczynne

październik 2019

Wiesław Dymny. Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz

24 października 201915 marca 2020

Wernisaż: 24 października 2019 r. godz. 18:00 MOCAK Wystawa czynna do: 15 marca 2020 r. Kurator: Delfina Jałowik Kraków jest miastem artystów. Od XIX wieku mieszkali i pracowali w nim wielomedialni twórcy, zajmujący się filozofią, teatrem, literaturą i sztuką. Były to barwne, wyraziste i osobowościowo nieposkromione postaci o fascynujących biografiach. Do tej grupy należą z pewnością: Stanisław Wyspiański, Leon Chwistek, Witkacy, Tadeusz Kantor, Krzysztof Niemczyk czy właśnie Wiesław Dymny (1936–1978). Ten ostatni zdawał się uważać, że obowiązkiem człowieka jest być…

Dowiedz się więcej »

Shinji Ogawa. Wchodzę w każdą rzeczywistość

24 października 201915 marca 2020

Wernisaż: 24 października 2019 r. godz. 18:00 MOCAK Wystawa czynna do: 15 marca 2020 r. Kurator: Delfina Jałowik Wystawa z okazji 60. urodzin artysty. To pierwsza tak szeroka prezentacja wybranych prac Shinjiego Ogawy znajdujących się w Kolekcji MOCAK-u. Została ona uzupełniona o dzieła wypożyczone od artysty i z kolekcji prywatnych (Mizuho Ogawy, Seiichiego Yoschina oraz STANDING PINE). fot. materiały organizatora Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt prac z lat 2005–2019 – rysunki, obrazy oraz interwencje malarskie na drukach. Ekspozycja została podzielona na…

Dowiedz się więcej »

II wojna światowa – dramat, symbol, trauma

25 października 201922 marca 2020

Wernisaż: 24.10.2019 r. godz. 18:00 MOCAK Wystawa czynna do:22 marca 2020 r. Kuratorzy: Maria Anna Potocka, Martyna Sobczyk Tworząc wystawę na temat II wojny światowej, nie mieliśmy ambicji przedstawienia jej historii. Skupiliśmy się na kilku kwestiach, które szczególnie mocno odcisnęły się w świadomości Polaków. fot. materiały organizatora Wychodzimy od Sygnałów wojny, bo w tym temacie kryje się ważny przekaz. II wojna światowa uświadomiła nam, jak bardzo jesteśmy skłonni zagłuszać ostrzeżenia. To ciągle aktualna lekcja. Kolejnym tematem jest Sonderaktion Krakau. 6…

Dowiedz się więcej »

Guido Casaretto. Duchy materii

25 października 201922 marca 2020

Wernisaż: 24 października 2019 r. godz. 18:00 MOCAK Wystawa czynna do: 22 marca 2020 r. Kurator: Agnieszka Sachar Wystawa jest kolejną z cyklu indywidualnych prezentacji artystów, których dzieła znajdują się w Kolekcji MOCAK-u. Pokazujemy 17 prac z lat 2014–2019. Siedem z nich powstało specjalnie na wystawę w Krakowie. fot. materiały organizatora Guido Casaretto (ur. 1981) żyje i tworzy na styku wielu kultur. Urodził się w Turcji, dorastał w Grecji i we Włoszech, a obecnie mieszka w Stambule. Jego odlegli włoscy…

Dowiedz się więcej »

maj 2020

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

12 maja 202027 września 2020

Roman Ingarden. Filozof i fotograf Wystawa czynna: 12.05 - 27.09.2020 Kurator: Marlena Nikody Miejsce: MOCAK, Galeria Alfa ul. Lipowa 4, Kraków Więcej informacji » Fotograficzny autoportret Romana Ingardena, 1942, foto © archiwum Krzysztofa Ingardena W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. Z tej okazji w Galerii Alfa prezentujemy monograficzną wystawę blisko 150 jego fotografii powstałych w latach 1940–1970 i wybranych spośród pięciu tysięcy zdjęć znajdujących się w Archiwum MOCAK-u. Nasz wybór obejmuje wszystkie tematy obecne w twórczości fotograficznej filozofa. Pokazujemy…

Dowiedz się więcej »

Papież

12 maja 202020 września 2020

Papież Artyści: Rafał Bujnowski, Hubert Czerepok, Edward Dwurnik, Mounir Fatmi, Peter Fuss, Volker Hildebrandt, Marcin Maciejowski, Wojciech Plewiński, Mateusz Sarzyński, The Krasnals, Piotr Uklański Kurator: Delfina Jałowik Koordynator: Mirosława Bałazy Czas trwania wystawy: 12.5.2020–20.9.2020 Miejsce: MOCAK, Galeria Beta ul. Lipowa 4, Kraków Więcej informacji » The Krasnals, Whielki Krasnal, Papież Jan Paweł II leworęcznie błogosławiący, 2011, olej / płótno, 55 × 46 cm, kolekcja prywatna Papież to kolejna wystawa prezentująca różnorodne wypowiedzi artystyczne odnoszące się do biskupa Rzymu. Pierwsza miała miejsce…

Dowiedz się więcej »

Dialog z przestrzenią (Kolekcja MOCAK-u)

12 maja 202027 marca 2022

Dialog z przestrzenią (Kolekcja MOCAK-u) Artyści: Tomasz Bajer, John Blake, Marek Chlanda, Edward Dwurnik, Matas Janušonis, Krištof Kintera, Karolina Kowalska, Jarosław Kozłowski, Robert Kuśmirowski, Piotr Lutyński, Laura Pawela, David Rabinowitch, Kateřina Šedá, Otto Zetko Kuratorzy: Maria Anna Potocka, Delfina Jałowik Koordynator: Dominika Mucha Czas trwania wystawy: 12.05 - 27.03.2022 Miejsce: MOCAK, Budynek A, poziom -1 ul. Lipowa 4, Kraków Więcej informacji » Dzieła, w których relacja z wnętrzem odgrywa istotną rolę i domyka przekaz, najczęściej nazywamy instalacjami. Artyści wykorzystują proponowane…

Dowiedz się więcej »

październik 2020

Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969

29 października 202021 marca 2021

Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969 MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie Budynek A, poziom 0 Otwarcie: 29.10.2020 Czas trwania wystawy: 29.10.2020 - 21.03.2021 Kuratorzy: Monika Kozioł, Martyna Sobczyk Wystawa prezentuje twórców związanych z Krakowem urodzonych w latach 50. i 60. To trzecia ekspozycja z cyklu zainaugurowanego przez MOCAK w październiku 2015 roku. Celem tej serii jest przegląd sztuki w mieście, które przez wieki było jej stolicą. W Krakowie otwarto pierwszą akademię sztuk pięknych (1818), pierwsze muzeum narodowe (1879) oraz pierwszy…

Dowiedz się więcej »

Marian Eile. Artysta i redaktor

29 października 202021 marca 2021

Marian Eile. Artysta i redaktor Otwarcie: 29.10.2020 Czas trwania wystawy: 29.10.2020 - 21.03.2021 MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie Miejsce: Budynek A, poziom 0 Kuratorzy: Maria Anna Potocka, Agnieszka Sachar Marian Eile – wizjoner kultury Wystawa Mariana Eilego wpisuje się w cykl prezentujący krakowskich twórców, którzy równocześnie realizowali się w mediach opartych na słowie i obrazie. Dotychczas odbyły się pokazy prac Krzysztofa Niemczyka i Wiesława Dymnego. Celem serii jest przypomnienie twórców – częściowo zapomnianych – których osobowość miała wpływ na…

Dowiedz się więcej »

Marcin Berdyszak. Koła obłędu

29 października 202014 marca 2021

Marcin Berdyszak Koła obłędu MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie Galeria Alfa Otwarcie: 29.10.2020 Czas trwania wystawy: 29.10.2020 - 14.03.2021 Kurator: Mirosława Bałazy Na wystawie prezentujemy trzy instalacje: Wielorównaniowy model sprawy Iana Rossa Baughmana, Rewitalizacja „Błędnego koła” Jacka Malczewskiego (Kolekcja MOCAK-u) oraz Le danse macabre de terrorisme. Najważniejszym aspektem prac Marcina Berdyszaka jest postać ludzka, kontekstualizowana poprzez strój, pozycję, rekwizyty i otoczenie. Powiązania między dwoma pierwszymi dziełami są budowane za pomocą wykorzystanych w nich manekinów. Tematem trzeciej pracy jest dialog,…

Dowiedz się więcej »

Paweł Althamer, Artur Żmijewski – Pieśń ostateczna

29 października 202014 marca 2021

Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie Galeria Beta Otwarcie: 29.10.2020 Czas trwania wystawy: 29.10.2020 - 14.03.2021 Kurator: Adam Mazur Koordynator: Mirosława Bałazy Na wystawie Pieśń ostateczna Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego prezentujemy wybór 20 kolaży powstałych w latach 2017–2019. Paweł Althamer, Artur Żmijewski, bez tytułu | 2019, technika mieszana, 51 × 65 cm, courtesy P. Althamer / A. Żmijewski, Fundacja Galerii Foksal Artyści, absolwenci pracowni Grzegorza Kowalskiego, oddani idei Formy Otwartej Oskara Hansena, debiutowali…

Dowiedz się więcej »

Antropocen. Wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

29 października 202014 marca 2021

Antropocen. Wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie Galeria Re Otwarcie: 29.10.2020 Czas trwania wystawy: 29.10.2020 - 14.03.2021 Kurator: Mirosława Bałazy Współpraca: prof. Jan Tutaj, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie Na wystawie w Galerii Re prezentujemy prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z pracowni rzeźby i pracowni interdyscyplinarnej. Te obiekty, fotografie, wideo oraz instalacje są inspirowane terminem „antropocen” – głównym tematem tegorocznego Open Eyes Economy Summit. W 2000 roku Paul Crutzen, holenderski chemik…

Dowiedz się więcej »

maj 2021

Architektura jako symbol, tekst i tło

20 maja 202113 marca 2022
MOCAK wystawa, sztuka współczesna, niezła sztuka

Architektura jako symbol, tekst i tło 20.05.2021–13.03.2022 Galeria Re | MOCAK, Kraków Artyści: Rafał Bujnowski, Andreas Kaufmann, Jiří Kolář, Shinji Ogawa, Janek Simon, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko Kurator: Agnieszka Sachar Shinji Ogawa, Wenecja 1, z cyklu Świat idealny | 2014, Kolekcja MOCAK-u Artyści na różne sposoby korzystają z bogactwa zawartych w architekturze znaczeń. Czerpią z jej potencjału symbolicznego. Nawiązują do roli architektury jako tła wydarzeń i towarzysza naszej codzienności. Czynią z niej także wyrafinowane narzędzie komunikacji. Shinji Ogawa, Świat idealny 1–001. Idealny…

Dowiedz się więcej »

Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego

20 maja 202113 marca 2022
Rzeźba na nagrobku Krzysztofa Kieślowskiego, MOCAK wystawa, sztuka współczesna, rzeźba, niezła sztuka

Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego 20.05.2021-13.03.2022 Galeria Alfa | MOCAK, Kraków Kurator: Martyna Sobczyk Wystawa dedykowana dwóm niedawno zmarłym wybitnym twórcom – Krzysztofowi Pendereckiemu i Adamowi Zagajewskiemu. Autorem poświęconych im rzeźb-sarkofagów w Panteonie Narodowym w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła jest Krzysztof M. Bednarski. Ekspozycja w MOCAK-u będzie szerszą prezentacją sztuki komemoratywnej tego artysty. Rzeźba na nagrobku Krzysztofa Kieślowskiego | 1997, brąz patynowany, Stare Powązki, Warszawa, fot. R. Sosin Współcześnie autorska rzeźba funeralna jest rzadkością. Krzysztof…

Dowiedz się więcej »

czerwiec 2021

Artysta jest obecny

24 czerwca 202120 marca 2022

Artysta jest obecny 24.06.2021-20.03.2022 MOCAK, Kraków Budynek A, poziom 0 Wystawa Artysta jest obecny to prezentacja strategii artystycznych opartych na użyciu przez twórcę własnego ciała jako środka wyrazu i źródła symboli. Podstawowym polem tego działania jest autoportret. Dalej – badanie wytrzymałości ciała, jego atrakcyjności, oszpeceń i operatywności. Tu najlepiej sprawdzają się malarstwo i performans. Ta sztuka jednoznacznie deklaruje, że podstawowym materiałem i inspiracją w twórczości wizualnej jest człowiek. Shahar Marcus, Kurator | 2011, wideo, 4 min 25 s, Kolekcja MOCAK-u.…

Dowiedz się więcej »

Sztuka karmi sztukę

25 czerwca 202120 marca 2022

Sztuka karmi sztukę 25.06.2021-20.03.2022 MOCAK, Kraków Budynek A, poziom 0 Źródłem inspiracji dla autorów prezentowanych na wystawie prac z Kolekcji MOCAK-u są dzieła innych twórców. Korzystanie z wcześniejszych osiągnięć artystycznych jako punktu wyjścia własnej sztuki ma wielowiekową tradycję. W średniowieczu i baroku wzorniki graficzne były podstawą wielu realizacji malarskich. Twórcy okresu renesansu i klasycyzmu z kolei fascynowali się antykiem. XIX wiek charakteryzuje pojawienie się neostylów, które naśladowały wybrane elementy wcześniejszych estetyk. Postmodernizm czerpał ze wszystkich nurtów i celebrował strategie cytatu…

Dowiedz się więcej »

Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment

25 czerwca 202120 marca 2022

Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment 25.06.2021-20.03.2022 MOCAK, Kraków Galeria Beta Joanna Przybyła, bez tytułu | 1988–1997, kredka, ołówek, tusz / papier, 85 × 65 cm, Kolekcja MOCAK-u W Kolekcji MOCAK-u znajduje się kilkadziesiąt partytur muzyki eksperymentalnej. Są to najczęściej notacje muzyczne zapisane w prywatnych językach i przeznaczone dla wykonawców, którzy bezpośrednio współpracują z kompozytorem. Punktem wyjścia tej części ekspozycji są prace pokazywane w Instytutach Polskich w Pradze (1983), Paryżu (1985) oraz w londyńskiej Royal Academy of Music (1986) na…

Dowiedz się więcej »

Jadwiga Sawicka. Okładka obca książce.
Interwencja w bibliotece

25 czerwca 202130 października 2021
Okładka obca książce, wystawa, MOCAK, niezła sztuka

Jadwiga Sawicka. Okładka obca książce. Interwencja w bibliotece 25.06.2021-30.10.2021 MOCAK, Kraków Biblioteka MOCAK-u (wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki) fot. M. Habrat, courtesy J. Sawicka W ramach interwencji artystka nadała starym książkom nowe tytuły i namalowała nowe obwoluty. Tym samym ich treść uległa unieważnieniu. Gest jest radykalny, ale nieostateczny: obwolutę można usunąć i wrócić do pierwotnej zgodności między okładką a zawartością. Jadwigę Sawicką interesuje zjawisko księgozbioru. Takie kolekcje mogą być źródłem ciekawych obserwacji. Gdy są spójne, ujawniają zainteresowania i wykształcenie…

Dowiedz się więcej »

luty 2022

Otwarcie wystawy poświęconej Wisławie Szymborskiej

1 lutego 202216 października 2022
Beata Stankiewicz, Wisława Szymborska, malarstwo, sztuka współczesna, grafika, Niezła Sztuka

Otwarcie wystawy poświęconej Wisławie Szymborskiej. W dziesiątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej 01 lutego 2022 r. - 16 października 2022 r. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. MOCAK Beata Stankiewicz, Wisława Szymborska | 2020, Kolekcja MOCAK-u Od wtorku, 1 lutego, zaprezentujemy wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej. Ekspozycja została przygotowana z okazji dziesiątej rocznicy śmierci poetki. W ramach cyklu literackiego – prezentującego mistrzów literatury jako artystów wizualnych – w roku 2014 odbyła się w MOCAK-u wystawa  Wisławy Szymborskiej i została wydana poświęcona jej publikacja.…

Dowiedz się więcej »

kwiecień 2022

Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu

28 kwietnia 202224 czerwca 2022

Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu 29.04 - 24.06.2022 Biblioteka MOCAK-u Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki. Koordynator: Dominika Mucha Więcej informacji » W wyniku działalności komisji Bergiera pod koniec lat 90., której celem było wyjaśnienie wszelkich kontrowersji historycznych oraz prawnych w kwestii postawy Szwajcarów podczas II wojny światowej, do wiadomości publicznej podano informację, że w ich kraju są osoby, które przeżyły Holokaust. W zdecydowanej większości szwajcarscy ocalali nie byli obywatelami tego państwa. Pochodzili z Rzeszy Niemieckiej oraz innych państw europejskich.…

Dowiedz się więcej »

Polityka w sztuce

29 kwietnia 202226 lutego 2023
Polityka w sztuce, MOCAK, Kraków, sztuka współczesna, niezła sztuka

Ada Zielińska, Independence Day | 2018, fotografia, 70 × 100 cm, courtesy Galeria Propaganda Artyści: Michał Adamski, Paweł Althamer, Andrej Anro | Andrey Anro, Alpin Arda Bağcık, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marcin Berdyszak, Jerzy Bereś, Andrij Bojarov, Maciej Cholewa, Hubert Czerepok, Edward Dwurnik, Elmgreen & Dragset, Daniił Gałkin | Daniil Galkin, Thomas Galler, Jakob Ganslmeier, Lukáš Houdek, Khaled Jarrar, Hannes Jung, Šejla Kamerić, Allan Kaprow / Dick Higgins, Kennardphillipps, Thomas Kilpper, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Marcin Kruk, Agata Kubis,…

Dowiedz się więcej »

Franciszek Orłowski. Ta krew jest dla ciebie

29 kwietnia 202216 października 2022
Franciszek Orłowski, Ta krew jest dla ciebie, MOCAK, Kraków, sztuka współczesna, niezła sztuka

Franciszek Orłowski. Ta krew jest dla ciebie 29.4 - 16.10.2022 MOCAK, Galeria Beta Kurator: Betina Fekser więcej informacji » Projekt Ta krew jest dla ciebie został zainicjowany przez Franciszka Orłowskiego w 2016 roku. Artysta zaprosił wtedy do oddania krwi osoby mieszkające w Warszawie, a pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Pobrana krew trafiła do polskiego banku krwi. Akcja była dokumentowana. Portrety dawców zostały podpisane ich imionami oraz krajami, z których pochodzą. Dwa lata później artysta zrealizował taki projekt w ramach festiwalu zorganizowanego przez Konstmuseum…

Dowiedz się więcej »

październik 2022

Bruno Schulz: Sex-Fiction

27 października 202219 lutego 2023
Bruno Schulz, niezła sztuka, MOCAK

Cytat wizualny z rysunku Brunona Schulza, fot. materiały prasowe organizatora Bruno Schulz jest ofiarą stereotypu interpretacyjnego. Zrobiono z niego fetyszystę i masochistę. Podstawą tej diagnozy są „wyznania” artystyczne – rysunki i Xięga bałwochwalcza. Wystawa w MOCAK-u oraz towarzysząca jej publikacja starają się podważyć taki wizerunek, ponieważ wydaje się zbyt dużym uproszczeniem tej niezwykłej indywidualności. Schulz używał dwóch języków. Historia literatury i sztuki zna twórców, którzy operują i słowem, i obrazem. Jednak rzadko się zdarza, aby na obu polach pojawił się…

Dowiedz się więcej »

Natalia LL. Erotyczne prowokacje

27 października 202230 grudnia 2022
NATALIA LL. Erotyczne prowokacje, MOCAK, niezła sztuka

12 sierpnia 2022 roku zmarła Natalia LL – wybitna współczesna artystka, uznawana za jedną z pionierek sztuki feministycznej. Jej twórczość miała korzenie konceptualne, wpisywała się także w nurt body artu. Natalia LL rejestrowała fotograficznie swoje performansy, często aranżując ujęcia kojarzące się z erotyką. Siła oddziaływania tych zdjęć była potęgowana przez eksponowanie ich w seriach wyglądających jak klatki filmu. W Kolekcji MOCAK-u znajduje się ponad 40 prac Natalii LL, pochodzących z lat 1964–1993. Najliczniejszą grupę stanowią fotografie z lat 1972–1974, należące…

Dowiedz się więcej »

Janina Turek. Życie zapisane w 745 zeszytach

27 października 202219 lutego 2023
Janina Turek, MOCAK, niezła sztuka

Janina Turek urodziła się w Krakowie w 1921 roku i tutaj też zmarła w roku 2000. Większość swojego życia spędziła na Podgórzu przy ul. Parkowej 6. Na pozór była zwyczajną gospodynią domową. Równocześnie jednak przez 57 lat, w tajemnicy przed najbliższymi, prowadziła dzienniki. Dzienniki Janiny Turek, 1943–2000, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin Obiektem jej obserwacji była codzienność, najprostsze ludzkie czynności, którym często nie poświęcamy wiele uwagi. Zapisała 745 zeszytów, podzielonych na 36 kategorii, takich jak: „Spotkania Przypadkowe”, „Prezenty Dawane”, „Spacery…

Dowiedz się więcej »

marzec 2023

Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska

30 marca 202324 września 2023
Artyści z Krakowa II Grupa Krakowska, MOCAK, wystawa, niezła sztuka

Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska Grupa Krakowska – mit założycielski polskiej sztuki współczesnej Maria Stangret, Gra w klasy | 1970, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin W 1957 roku powstała II Grupa Krakowska – stowarzyszenie niezależnych artystów, myślących każdy inaczej, ale tak samo oddanych sztuce. Byli indywidualistami, jednak łączyło ich zainteresowanie nowoczesnością. Podstawowym warunkiem zaproszenia do Grupy była „nerwica” twórcza – wyczucie narkotyku związanego z uprawianiem sztuki. Takim podejściem II Grupa Krakowska o kilka lat wyprzedziła Fluxus. Stała się polską…

Dowiedz się więcej »

Jakub Julian Ziółkowski. Jesteście moi

30 marca 202324 września 2023
JAKUB JULIAN ZIÓŁKOWSKI Jesteście moi, MOCAK, wystawa, niezła sztuka

Jakub Julian Ziółkowski. Jesteście moi Jakub Julian Ziółkowski (1980) jest jednym z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Wystawa w MOCAK-u to pierwsza tak obszerna prezentacja jego twórczości. Pokazujemy ponad 100 prac, wśród nich wielkoformatowe obrazy, rozbudowane instalacje, precyzyjne rysunki oraz monotypie, niewielkie rzeźby i obiekty ceramiczne. Specjalnie na wystawę powstały monumentalny obraz Sen o życiu oraz totemiczna rzeźba Duch naszego ludu, eksponowana na zewnątrz. Jakub Julian Ziółkowski, Jaskinia Darwina | 2016, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin Jakub Julian Ziółkowski ukształtował własny…

Dowiedz się więcej »

Powrót do ceramiki

30 marca 202317 września 2023
Powrót do ceramiki, MOCAK, wystawa, niezła sztuka

Powrót do ceramiki Justyna Smoleń, Fall in love | 2022, porcelana, ceramika, kolaż, 45 × 29 × 20 cm, courtesy J. Smoleń, fot. Rafał Sosin Powrót do ceramiki to wystawa prac artystów współczesnych, którzy w swojej praktyce sięgają po medium ceramiki. Rdzeniem ekspozycji są prace z Kolekcji MOCAK-u: Feika Beckersa, Burçak Bingöl, Nschotschi Haslinger, Agaty Kus, Justyny Smoleń i Jakuba Juliana Ziółkowskiego. Poza tym na wystawie znajdą się realizacje Wojciecha Ireneusza Sobczyka, Aleksandry Liput, Natalii Kopytko i Tomka Kulki. Ceramika…

Dowiedz się więcej »

Krzysztof Maniak. Działania w naturze

30 marca 202318 czerwca 2023
Krzysztof Maniak Działania w naturze, MOCAK, wystawa, niezła sztuka

Krzysztof Maniak. Działania w naturze Krzysztof Maniak, bez tytułu, z serii Spacery | 2021, courtesy K. Maniak Wystawa Działania w naturze wpisuje się w cykl prezentacji artystów, których prace znajdują się w Kolekcji MOCAK-u. Pokażemy wybór z kilkudziesięciu posiadanych przez nas rysunków z lat 2016–2020 oraz nowe fotografie i wideo. Maniak tworzy w rodzinnym mieście – Tuchowie. Częstym motywem w jego pracach jest wędrówka. Obserwacje z przechadzek artysta utrwala za pomocą różnych mediów. W serii fotograficznej Spacery bada rzeźbiarski potencjał…

Dowiedz się więcej »

Lukáš Houdek. Hidźra – pomiędzy płciami

30 marca 202317 września 2023
Lukáš Houdek Hidźra, wystawa, MOCAK, niezła sztuka

Lukáš Houdek. Hidźra – pomiędzy płciami Lukáš Houdek, bez tytułu, z serii Lilie | 2012-2022, fotografia, courtesy L. Houdek Wystawa Lukáša Houdka, artysty z Kolekcji MOCAK-u, podejmuje temat społeczności Hijras w Indiach. „Hidźra” jest funkcjonującym w krajach Azji Południowej określeniem, które odnosi się przede wszystkim do osób uznanych przy narodzinach za mężczyzn, ale odrzucających tę identyfikację. Część z nich przeszła operację zmiany płci na kobiecą, inne pozostają na etapie terapii hormonalnej lub nie dokonują żadnych trwałych zmian w swoim ciele.…

Dowiedz się więcej »

czerwiec 2023

Współczesne modele realizmu – nowa odsłona (Kolekcja MOCAK-u)

29 czerwca 202313 maja 2025

Współczesne modele realizmu - nowa odsłona (Kolekcja MOCAK-u) Wystawa czynna od 29.06.2023 Kuratorzy: Maria Anna Potocka Delfina Jałowik Miejsce: MOCAK, budynek A, poziom -1 ul. Lipowa 4, Kraków Artyści: AES+F, Reza Aramesh, Alpin Arda Bağcık, Alicia Framis, Maya Gold, Debora, Hirsch, Suzanne Husky, Krištof Kintera, Muntean/Rosenblum, Hans Op de Beeck, Julian Opie, Yigal Ozeri, Štefan Papčo, Deborah Sengl, Daniel Spoerri, Toni R. Toivonen Więcej informacji » Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich…

Dowiedz się więcej »

październik 2023

„Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?”. Współczesna sztuka litewska

26 października 202310 marca 2024

Wystawa prezentuje najważniejsze tendencje oraz postaci współczesnej sztuki litewskiej. Jej motywem przewodnim jest paradoks w sztuce. Została zorganizowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie i opiera się na zbiorach tej instytucji oraz kolekcjach prywatnych. Eglė Rakauskaitė, The Trap. Expulsion from Paradise | 1995, fot. dzięki uprzejmości Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki Paradoks przeczy logicznym argumentom. W sztuce często używa się go jako narzędzia rzucającego wyzwanie przekonaniom i oczekiwaniom publiczności. Celem jest sprowokowanie odbiorców do przyjrzenia się sytuacjom, które…

Dowiedz się więcej »

Krystian Lupa. Wyspa

27 października 20233 marca 2024
Krystian Lupa, niezła sztuka

Krystian Lupa to po Wyspiańskim, Kantorze i Grotowskim kolejne objawienie teatralne. Jego spektakle przeszły do historii i DNA teatru. Jest wizjonerem, performerem i natchnionym operatorem sceny. Takie osobowości zawsze się w sobie duszą. Wyzwalają energię i szukają spełnienia na różnych polach. Nawet teatr im nie wystarcza, chociaż to medium twórczo najbogatsze. Krystian Lupa, Wyspa 3 | rysunek cyfrowy 2020 Krystian Lupa studiował na ASP w Krakowie i nadal ciągnie go do obrazu. Realizuje to w doskonałych wideoscenografiach oraz w rysunkach,…

Dowiedz się więcej »

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej

27 października 20233 marca 2024
Agnieszka Osiecka, niezła sztuka

Dramat Agnieszki Osieckiej polega na tym, że została wykreowana na celebrytkę biograficzną: kochankowie, przyjaciółki, zabawy i alkohol. Pod tym wszystkim zniknął człowiek. A Agnieszka była osobą niezwykle interesującą, błyskotliwą, inteligentną i twórczą. W tekstach piosenek przyglądała się z rozbawieniem ludzkim dramatom i dramacikom. Była świetnym obserwatorem i zawsze trafiała we wrażliwe punkty. Jako nastolatka prowadziła niesamowity Dziennik. Jako kilkunastolatka znała kilka języków, przeczytała i przeanalizowała ważną literaturę, czuła kino i teatr, pisała trafne recenzje oraz komentowała sprawy polityczne. Miała też…

Dowiedz się więcej »

Malarstwo – złote medium sztuki. Kolekcja MOCAK-u

27 października 202310 marca 2024
Marcin Maciejowski, My, młodzi artyści dzieło Podkowińskiego witamy z najwyższą radością, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo, niezła sztuka

Marcin Maciejowski, My, młodzi artyści dzieło Podkowińskiego witamy z najwyższą radością | 2014, Kolekcja MOCAK-u Malarstwo to kontrakt między wizją obrazu a ręką. Tu można wyczarować treść, znaczenie i piękno. Ale kiedy ręka nie czuje idei lub kiedy jest technicznie nieporadna, obraz zostaje przekłamany. Na tej wystawie – w czterech tematach – pokazujemy malarstwo z Kolekcji MOCAK-u ukazujące trafne porozumienie ręki z obrazem. Te prace raz nagłaśniają, a raz wyciszają temat. Malarstwo to medium wszechstronne. Studium rzeczy i słowa Malarstwo…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2023. ALL RIGHTS RESERVED.