Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

BWA w Kielcach, Jolanta Królikowska, Okna czasu, Wystawa, Niezła sztuka

Jolanta Królikowska – Okna czasu

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych

Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego

Wyspiański. Posłowie

Dźwięki pierwotne

Martyna Wójcik-Śmierska ilustracja

Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy

Spętany Pegaz. Pokaz obrazu „Pegaz wśród kwiatów” z kolekcji MNP

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach


Siedziba-BWA-w-Kielcach-fot-Bogdan-Ptak


Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zostało powołane 5 marca 1965 roku, po latach starań kieleckiego środowiska plastycznego i Brunona Kulczyckiego, jego przyszłego, pierwszego dyrektora.

Wiele lat BWA istniało bez galerii wystawienniczej i własnej siedziby. Dopiero w roku 1979 zaczęto organizować wystawy w świeżo wyremontowanym lokalu Pracowni Sztuk Plastycznych – w Galerii „Piwnice” przy ul. Leśnej 7. BWA w Kielcach prowadziło działalność wystawienniczą: w Galeriach: „Piwnice” i Galerii „Na Piętrze” przy ul. Leśnej 7, przez 35 lat. W 2013 roku BWA w Kielcach otrzymało nową siedzibę zawierającą nowoczesne przestrzenie wystawowe, magazynowe i biurowe oraz ich profesjonalną infrastrukturę, przy ul. Kapitulnej 2.

Siedziba-BWA-w-Kielcach-fot-Bogdan-Ptak

Siedziba BWA w Kielcach, fot. Bogdan Ptak

Aktualnie BWA w Kielcach prowadzi stałą działalność wystawienniczą w Kielcach: w Galerii: „Górnej” i Galerii „Dolnej” przy ul. Kapitulnej 2 oraz w Busku-Zdroju w Filii BWA w Kielcach Galerii „Zielona”. Ponadto BWA realizuje wiele wystaw wspólnie z innymi galeriami i ośrodkami kultury w Polsce i poza jej granicami m.in. cykl prezentacji spotkań autorskich „Most Kultury” we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie a także wystawy sztuki obcej w Kielcach i kieleckich artystów poza granicami kraju – zwykle około 60 wszystkich ekspozycji każdego roku.

Bardzo intensywnie rozwija się działalność edukacyjna, kierowana głównie do dzieci i młodzieży. W jej ramach realizowanych jest wiele programów oświatowych na bazie aktualnych wystaw, oraz zajęć związanych z historią sztuki, plastyczną stroną świąt i wydarzeń, kulturą innych narodów. Organizowane są warsztaty i konkursy artystyczno-fotograficzne. Odbywają się spotkania autorskie, wykłady i projekcje multimedialne.

Rozrasta się kolekcja dzieł sztuki: obecnie zawiera 652 obrazów, 366 grafik, 120 rysunków, 69 rzeźb i 59 prac w innych technikach (ceramika, tkanina, książka artystyczna), głównie artystów kieleckiego środowiska plastycznego, a także ok. 2109 fotografii – zwłaszcza artystów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Artystyczna kolekcja, którą BWA systematycznie uzupełnia (w miarę posiadanych środków) dokumentuje oryginalnymi dziełami osiągnięcia kieleckich artystów, a także gromadzi prace tych, którzy w BWA pokazywali wystawy swoich twórczości

Dostępna jest także biblioteka ze zbiorem książek o sztuce (ok. 2000 pozycji).

Intensywnie prowadzona jest działalność wydawnicza – działa Wydawnictwo BWA w Kielcach, prowadzone przez Stanisławę Zacharko- Łagowską, obecnie przez Monikę Cybulską oraz promocyjna i krytyczna, uprawiana przez związanych z BWA historyków i krytyków sztuki (Marian Rumin, Stanisława Zacharko-Łagowska, Izabela Łazarczyk-Kaczmarek), a także zapraszanych artystów sztuk wizualnych.

BWA w Kielcach od początku swego istnienia harmonijnie współpracuje z lokalnym środowiskiem plastycznym. Jednym z elementów tej współpracy są, organizowane tradycyjnie na przełomie grudnia i stycznia, wystawy doroczne twórczości artystów zrzeszonych w kieleckich oddziałach związków twórczych: Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy, Związku Polskich Artystów Fotografików, Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Od 38 lat realizowany jest interdyscyplinarny konkurs dla artystów „Przedwiośnie”, promujący najcenniejsze osiągnięcia świętokrzyskich plastyków oraz związanych z województwem świętokrzyskim również poprzez pochodzenie, edukację artystyczną i przynależność do kieleckich związków twórczych – nie tylko przez sam fakt zamieszkania na jego obszarze. Pokazywane są także wystawy indywidualne i promocyjne ich twórczości.

Priorytetem całej działalności BWA w Kielcach jest wysoki poziom artystyczny wystaw i prezentacja, promocja i upowszechnianie w pełni: różnorodności form, tendencji, technik i stylów w sztuce współczesnej.
/Stanisława Zacharko

Nadchodzące Wydarzenia

Wrzesień 2019

Jolanta Królikowska – Okna czasu

6 września 201927 września 2019
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, ul. Kapitulna 2
25-011 Kielce, Polska
+ Google Map
Jolanta Królikowska kolaż

Jolanta Królikowska: Okna czasu wernisaż: 6.09.2019, godz. 18:00 wystawa: 6-27.09.2019 Galeria górna (mała sala) BWA w Kielcach, ul. Kapitulna 2 Okna czasu - to cykl papierowych kolaży zbiorowo oprawionych w duże ramy, to również wiszące w starej okiennej oprawie lustro, obrazy malowane, w których zatrzymany jest czas, a powstałe z inspiracji naturą i licznym podróżami po świecie. Technika kolażu pozwala na zabawę strukturą materiału, kolorem i formą. Siłę przekazu wzmacnia wielorakość zastosowanych elementów i układów kompozycyjnych,…

Dowiedz się więcej »
+ Export Events