Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Dom Aukcyjny DESA Unicum


Desa Unicum


DESA Unicum jest największą i jedną z najstarszych firm działających na rodzimym rynku sztuki. Historia dzisiejszej firmy DESA Unicum sięga 1950 roku. To właśnie wtedy, zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministerstwem Handlu Wewnętrznego, zostało utworzone Państwowe Przedsiębiorstwo Desa. Przez ponad 40 lat znane powszechnie po nazwą Desa, pochodzącą od skrótu Dzieła Sztuki i Antyki, było monopolistą na polskim rynku sztuki, stając się synonimem handlu dziełami sztuki. Dyrekcja Desy mieściła się początkowo w Pałacu Prymasowskim przy ul. Senatorskiej w Warszawie. Pierwszy antykwariat powstał w 1950 roku przy ulicy Wilczej. Wkrótce otworzono delegatury w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku. Największy rozkwit przedsiębiorstwa przypadał na lata 70. Desa miała wówczas 17 galerii, 19 antykwariatów oraz 19 tzw. salonów mieszanych usytuowanych w mniejszych miastach, gdzie sprzedawano zarówno obiekty dawne, jak i współczesne.

Momentem przełomowym był rok 1991, kiedy to decyzją Ministra Kultury i Sztuki, podzielono Desę na warszawską (oddział stołeczny) i krakowską (pozostałe oddziały). Właścicielem stołecznego oddziału została gmina Warszawa Śródmieście (od 1994 gmina Centrum), która przekształciła firmę w jednoosobową spółkę o nazwie Desa warszawska.

W roku 1998 Desa warszawska została sprywatyzowana i połączona z Domem Aukcyjnym Unicum. Agencja Aukcyjna (z czasem Dom Aukcyjny) Unicum jako pierwsza w Polsce organizowała aukcje dzieł sztuki. Od czerwca 1988 roku, w ciągu 10 lat działalności, zorganizowała 95 licytacji, nie tylko sztuki, ale także bibliofilskich oraz filatelistyki. W wyniku tej konsolidacji powstała firma DESA Unicum Spółka z o.o. Obecnie DESA Unicum to Dom Aukcyjny, Galeria Marszałkowska, Salon Wystawowy Marchand i Galeria Biżuterii prowadzona przez spółkę Desa Biżuteria.

Nadchodzące Wydarzenia

  • Nie znaleziono żadnych wyników.