займы онлайн без процентов
Stasys Eidrigevičius, rysunki, Stasys, wystawa, Muzeum Karykatury, niezła sztuka

Stasys – rysunki refleksyjne

Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX w., Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, niezła sztuka

Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX w.

Krzysztof Penderecki, Bunkier sztuki Kraków, niezła sztuka

Krzysztof Penderecki. Partytura i ogród.
Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki

Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz, niezła sztuka

Stanisław Bohusz – Siestrzeńcewicz 1869-1927

Teodor Axentowicz, krakowski dom aukcyjny, aukcja dzieł sztuki, niezła sztuka

VIII Aukcja Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym

Wystawa prac laureatów XXXVIII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne

wystawa Magdalena Gross, Gela Seksztajn, galeria kordegarda, niezła sztuka

Obecność. Magdalena Gross/Gela Seksztajn

Marian Gromada, sztuka polska, niezła sztuka

Malarstwo i obiekty Mariana Gromady

Arrasy wawelskie, arras, tkaniny królewskie, zamek królewski na Wawelu, król Zygmunt August, niezła sztuka

Wszystkie arrasy króla. Powroty. 2021–1961–1921

Maria Sibylla Merian

Chopin i przyjaciele

Jerzy Nowosielski | Spectra Art Space MASTERS

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki


dom-jana-matejki


Floriańska 41
31-019 Kraków, Polska

+48 12 433 59 63
http://mnk.pl/oddzial/dom-jana-matejki

Stała ekspozycja mieści się w domu rodzinnym Jana Matejki (1838-1893) najwybitniejszego polskiego malarza nurtu historyzmu, kolekcjonera, miłośnika zabytków w szczególności Krakowa. Stara, krakowska kamienica (przebudowywana w XVIII i XIX w.) jest miejscem, w którym urodził się, mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł Jan Matejko. Po śmierci artysty zawiązało się Towarzystwo jego imienia, które postawiło sobie za cel uczczenie osoby wybitnego malarza tworząc muzeum biograficzne jemu poświęcone. Dużym nakładem sił, w wykupionym od rodziny domu zgromadzono drogą systematycznych zakupów i darów różnorodne eksponaty związane z postacią Jana Matejki i jego rodziny, prezentując je po raz pierwszy publiczności już w 1898 roku. W 1904 r. Towarzystwo im. Jana Matejki przekazało utworzone przez siebie muzeum biograficzne pod zarząd Muzeum Narodowego w Krakowie. Dziś zbiory Domu Jana Matejki liczą około 6000 eksponatów.

Znajdują się w nich przedmioty codziennego użytku i pamiątki po artyście i jego najbliższych: żonie Teodorze z Giebułtowskich Matejkowej (1846-1896), dzieciach: Tadeuszu (1865-1911), Helenie Unierzyskiej (1867-1932), Beacie Kirchmayerowej (1869-1926), Jerzym (1873-1827) i Reginie (1878-1878). Zbiory obejmują listy, oficjalne dokumenty, pamiątki jubileuszowe, wyrazy uznania, a przede wszystkim prace olejne i rysunkowe, obiekty z kolekcji Matejki, którą gromadził przez całe życie, dzieła innych twórców, fotografie rodzinne oraz wykonane w XIX wieku fotografie obrazów mistrza oraz należący do niego zbiór książek i nut.

Dom Jana Matejki popularyzuje nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jak również jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów. Służą temu: stała ekspozycja, która prezentuje zbiory działu Muzeum Dom Jana Matejki, a także liczne wystawy czasowe w samym oddziale jak również na terenie całej Polski dzięki współpracy z licznymi ośrodkami muzealnymi z kraju i zagranicy.

Na terenie oddziału prowadzona jest także działalność edukacyjno-oświatowa: lekcje muzealne, warsztaty plastyczne dla dzieci oraz cykl wykładów Czwartki u Matejków.

Zbiory Jana Matejki zawierają eksponaty, które wiążą się z osobą artysty i jego twórczością. W dużej części jest to kolekcja rzemiosła artystycznego, tkanin, broni i zbiorów etnograficznych, którą artysta gromadził przez całe życie.

Nadchodzące Wydarzenia

Marzec 2021

Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu

11 marca 202127 czerwca 2021
Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki, Floriańska 41
31-019 Kraków, Polska
+ Google Map
Jan Matejko, Jan Kochanowski |

Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu Wernisaż: 11 marca 2021 r. Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki Wystawa czynna do: 27 czerwca 2021 r. Wystawa „Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu” nawiązuje do zainteresowań Jana Matejki postacią poety epoki Odrodzenia. Jan Matejko, Jan Kochanowski | Matejko kilkakrotnie w swojej twórczości przedstawiał wydarzenia związane z poetą Janem Kochanowskim. Wykonał szkice postaci, szkice kompozycyjne do obrazów, obraz historyczny…

Dowiedz się więcej »
Wrzesień 2021

Bez retuszu. Jan Matejko

9 września 202110 stycznia 2022
Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki, Floriańska 41
31-019 Kraków, Polska
+ Google Map
Jan Matejko, Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August

Bez retuszu. Jan Matejko Wernisaż: 09 września 2021 r. Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki Wystawa czynna do: 10 stycznia 2022 r. Jan Matejko, Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August Wystawa czasowa zbudowana wokół opowieści będących tematem ośmiu szkiców akwarelowych i akwarel oraz miniatur Jana Matejki – kameralne kompozycje historyczne, szkice, wizerunki postaci historycznych. A w tle wielka historia i legendarne treści. Wystawa będzie połączona z prezentacją rekwizytów malarskich oraz rysunków – szkiców portretowych, kostiumowych…

Dowiedz się więcej »
+ Export Events