Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Galeria Kordegarda


galeria kordegarda


Konstanty A. Jeleński śledząc przemiany sztuki współczesnej odniósł wrażenie: „… jakby sztuka była tylko obrazem na ścianie, literatura – książką na półce, a nie wymiarem rzeczywistości”. Jak więc sprawić, by sztuka odzyskała ten zapomniany wymiar i połączyć ją na powrót ze społecznym zaangażowaniem? Na to pytanie starają się odpowiedzieć działania galerii Kordegarda.

Wydaje się bowiem, że nie wystarczy już dziś prosty podział na panele i warsztaty, na twórców i odbiorców, na stare i nowe. Edukacja musi stać się uczestnictwem, a wykład dyskusją. To, co nowo powstałe musi czerpać z tego, co uniwersalne. Galeria musi stać się centrum kultury.

Program wystawienniczy galerii Kordegarda łączy więc – a czasem ściera ze sobą – różne wymiary: obejmuje prezentacje najważniejszych artystów współczesnych, twórczości alternatywnej i sztuki klasycznej. Zestawia w tej samej przestrzeni nurty polskiej sztuki i kultury, które zwykle nie występują razem. Realizujemy wystawy artystów polskich z dużym naciskiem na twórczość młodych. Kordegarda współpracuje również z licznymi partnerami, którzy prezentują wystawy gościnne.

Wystawom towarzyszą liczne spotkania, koncerty, warsztaty. Kordegarda prowadzi również stałą działalność interdyscyplinarną, która obejmuje różne formy sztuk.

Kordegarda prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i seniorów. Zajęcia popularyzują sztukę, dotykają tematów szeroko pojętej kultury i społeczeństwa. Zajęcia edukacyjne prowadzone są we współpracy z organizacjami pozarządowymi, nieformalnymi grupami edukatorów, szkołami i przedszkolami.

Lokalizacja Kordegardy jest wyjątkowa. Krakowskie Przedmieście to jednocześnie przestrzeń otwarta, najważniejszy ciąg spacerowy Warszawy i miejsce kojarzone z niedostępnością, sferą władzy. Z przecięcia tych dwóch ścierających się uwarunkowań wyrósł projekt Kultura na Wynos. To program galerii Kordegarda, który promuje wolną kulturę i działania artystyczne poza galeryjnymi murami. Stanowi on kontrapunkt dla wystaw. Jego celem jest ekspansja działań krzewiących kulturę i sztukę poza przysłowiowymi „czterema ścianami” galerii, sprawienie, by odbiorcy stali się współtwórcami działań artystycznych.

Godziny otwarcia:

Wtorek – Niedziela 11:00 – 19:00
Poniedziałek – Zamknięte

Nadchodzące Wydarzenia

  • Nie znaleziono żadnych wyników.