Anna Bilińska-Bohdanowiczowa wystawa

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

witkacy

V Aukcja Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym

Marian Eile. Artysta i redaktor

Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969

17. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska w Łodzi

ziemia poddana wystawa centralne muzeum włókiennictwa

Ziemia (P)oddana – czyli o ważnych sprawach oczami dzieci

Mistrzowie reliefu. Najcenniejsze plakiety XV-XVIII w. z dawnej kolekcji Andrzeja Ciechanowieckiego

Wlastimilówka u Hauptmannów – pracownia w muzeum

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

Witkacy wystawa, Zakopane

Tropikalne Uroki. Witkacy i Zakopane

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Galeria Kordegarda


galeria kordegarda


Konstanty A. Jeleński śledząc przemiany sztuki współczesnej odniósł wrażenie: „… jakby sztuka była tylko obrazem na ścianie, literatura – książką na półce, a nie wymiarem rzeczywistości”. Jak więc sprawić, by sztuka odzyskała ten zapomniany wymiar i połączyć ją na powrót ze społecznym zaangażowaniem? Na to pytanie starają się odpowiedzieć działania galerii Kordegarda.

Wydaje się bowiem, że nie wystarczy już dziś prosty podział na panele i warsztaty, na twórców i odbiorców, na stare i nowe. Edukacja musi stać się uczestnictwem, a wykład dyskusją. To, co nowo powstałe musi czerpać z tego, co uniwersalne. Galeria musi stać się centrum kultury.

Program wystawienniczy galerii Kordegarda łączy więc – a czasem ściera ze sobą – różne wymiary: obejmuje prezentacje najważniejszych artystów współczesnych, twórczości alternatywnej i sztuki klasycznej. Zestawia w tej samej przestrzeni nurty polskiej sztuki i kultury, które zwykle nie występują razem. Realizujemy wystawy artystów polskich z dużym naciskiem na twórczość młodych. Kordegarda współpracuje również z licznymi partnerami, którzy prezentują wystawy gościnne.

Wystawom towarzyszą liczne spotkania, koncerty, warsztaty. Kordegarda prowadzi również stałą działalność interdyscyplinarną, która obejmuje różne formy sztuk.

Kordegarda prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i seniorów. Zajęcia popularyzują sztukę, dotykają tematów szeroko pojętej kultury i społeczeństwa. Zajęcia edukacyjne prowadzone są we współpracy z organizacjami pozarządowymi, nieformalnymi grupami edukatorów, szkołami i przedszkolami.

Lokalizacja Kordegardy jest wyjątkowa. Krakowskie Przedmieście to jednocześnie przestrzeń otwarta, najważniejszy ciąg spacerowy Warszawy i miejsce kojarzone z niedostępnością, sferą władzy. Z przecięcia tych dwóch ścierających się uwarunkowań wyrósł projekt Kultura na Wynos. To program galerii Kordegarda, który promuje wolną kulturę i działania artystyczne poza galeryjnymi murami. Stanowi on kontrapunkt dla wystaw. Jego celem jest ekspansja działań krzewiących kulturę i sztukę poza przysłowiowymi „czterema ścianami” galerii, sprawienie, by odbiorcy stali się współtwórcami działań artystycznych.

Godziny otwarcia:

Wtorek – Niedziela 11:00 – 19:00
Poniedziałek – Zamknięte

Nadchodzące Wydarzenia

Październik 2020

KATA/KAMI. Wystawa prac Elżbiety Baneckiej

15 października 202029 listopada 2020
Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15
00-071 Warszawa, Polska
+ Google Map
fot. materiały organizatora

KATA/KAMI Wystawa prac Elżbiety Baneckiej Wernisaż: 15 października 2020 r. Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury Wystawa czynna do: 29 listopada 2020 r. Artystka od wielu lat czerpie w swej twórczości inspiracje z kultury japońskiej. Nie jest to jedynie powierzchowna recepcja. Artystka wspomina uczucie cielesnej bliskości i swojskości, które towarzyszyło jej w 1991 roku podczas pierwszego pobytu w Osace, gdzie jeszcze jako studentka została uhonorowana brązowym medalem na Triennale grafiki. fot. materiały organizatora Wystawą w Kordegardzie. Galerii…

Dowiedz się więcej »
+ Export Events