Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Położona jest w samym centrum stolicy, tuż przy Krakowskim Przedmieściu, vis-à-vis Pałacu Prezydenckiego.
W Kordegardzie organizowane są wystawy promujące polską sztukę, ale i przypominające o historii Polski. To miejsce pełne inicjatyw kulturalnych: spotkań z ciekawymi ludźmi, koncertów znanych i mniej znanych artystów, warsztatów dla dzieci i seniorów.
Godziny otwarcia: wtorek–niedziela 11:00–19:00 | Wstęp wolny
Przeczytaj artykuł: Kordegarda, na straży sztuki »
Galeria powstała w 1956 roku jako część Państwowej Galerii Sztuki Współczesnej „Zachęta”. Od stycznia 2011 roku przeszła pod opiekę Narodowego Centrum Kultury. Galeria mieści się w dawnej strażnicy pałacu Potockich, obecnej siedziby Ministerstwa Kultury przy Krakowskim Przedmieściu, na Trakcie Królewskim.
Pałac Potockich, ok. 1930, fot. Wikipedia
W latach 90., pod kierownictwem Danuty Wróblewskiej, galeria skupiała się na prezentowaniu artystów dojrzałych, o twórczości ugruntowanej, znanych w kraju lub tworzących poza Polską, nestorów polskiej sztuki jak Józef Czapski, czy też artyści, polscy koloryści: Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, Zygmunt Waliszewski zaprezentowani na wystawie „Przypomnienie”.
W galerii pokazywane były prace laureatów bardzo ważnej, przyznawanej przez środowisko Nagrody im. Jana Cybisa. Oto niektórzy z nich: Barbara Jonscher, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Panek. Galeria prezentowała prace laureatów innych, ważnych nagród plastycznych w Polsce i za granicą.
Kordegarda od 2011 roku przeszła pod opiekę Narodowego Centrum Kultury.
Artykuły pod mecenatem Kordegardy
…żeby przetrwała pamięć o moich obrazach. O Geli Seksztajn »
Wybieram ruch, który mnie pociąga. O Magdalenie Gross »
Kordegarda, na straży sztuki »
Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych 28 kwietnia 2022 r. - 05 czerwca 2022 r. Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury Kuratorki: Elżbieta Skoczek, Katarzyna Haber Wystawa Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych Czapski po raz ostatni osobiście wystawiał swoje obrazy w Polsce latem 1939 roku w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie, podczas wystawy „Martwa natura w malarstwie polskim”. Po wybuchu II wojny światowej 1 września został zmobilizowany jako żołnierz rezerwy, a już 27 września wzięty do…
Dowiedz się więcej »