займы онлайн без процентов
Łukasz Towpik malarstwo, Galeria van Rij, Ćmielów, fabryka porcelany, niezła sztuka

Łukasz Towpik: Izolacja

Kolekcja zdarzeń. Prace z kolekcji Dariusza Bieńkowskiego

Stasys – rysunki refleksyjne

Artyści wołają S.O.S. dla Ziemi – wystawa plakatów

Aukcja Białoruskiej Sztuki Współczesnej, Gabinet Sztuki galeria Warszawa, niezła sztuka

Internetowa Aukcja Współczesnej Sztuki Białoruskiej

Mariaż. W pracowni Marty Norenberg

„72/21. Kolekcja Galerii 72” w Galerii Kordegarda

Rzeźba na nagrobku Krzysztofa Kieślowskiego, MOCAK wystawa, sztuka współczesna, rzeźba, niezła sztuka

Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego

MOCAK wystawa, sztuka współczesna, niezła sztuka

Architektura jako symbol, tekst i tło

Młoda Polska

Dziecko w sztuce, wystawa Frombork, Muzeum Mikołaja Kopernika, niezła sztuka

„Złote jabłka mi się śnią…”. Śmierć dziecka w sztuce i kulturze

widzę muzykę, muzeum Fryderyka Chopin, wystawa, niezła sztuka

Widzę muzykę

Artur Chrzanowski, miejska galeria sztuki w łodzi, niezła sztuka

Artur Chrzanowski. Przypadek Łodzi

Słownik kultury łódź/ludz-kiej

Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX w., Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, niezła sztuka

Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX w.

Krzysztof Penderecki, Bunkier sztuki Kraków, niezła sztuka

Krzysztof Penderecki. Partytura i ogród.
Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki

Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz, niezła sztuka

Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz 1869-1927

Arrasy wawelskie, arras, tkaniny królewskie, zamek królewski na Wawelu, król Zygmunt August, niezła sztuka

Wszystkie arrasy króla. Powroty. 2021–1961–1921

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju | Galeria Historii Miasta


fot. materiały organizatora


Galeria Historii Miasta (GHM) rozpoczęła oficjalnie swoją działalność 16 grudnia 2002 roku, jako placówka podlegająca pod Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Jej pierwszą siedzibą były pomieszczenia w parterowej części żłobka przy ul. Wrzosowej. Te skromne warunki (220 metrów kwadratowych) pozwoliły na urządzenie dwóch stałych ekspozycji: izby śląskiej oraz izby górniczej, natomiast największa sala była przeznaczona na wystawy czasowe. Dodatkowymi pomieszczeniami były: magazyn zbiorów, dwa biura oraz pomieszczenia sanitarne. Zakładano wówczas, że miejsce to jest zalążkiem przyszłego muzeum miejskiego. Pierwszym kierownikiem został mgr Bogdan Kuboszek – jeden z inicjatorów powstania GHM, archeolog i konserwator zabytków.

W 2009 roku w związku z decyzją władz miasta o powiększeniu żłobka, placówka została tymczasowo przeniesiona wraz ze zbiorami i archiwami do pouzdrowiskowego budynku Domu Zdrojowego, należącego do Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju W roku 2010 r. rozpoczął się nowy etap działalności GHM, gdyż placówka została przeniesiona do okazałego budynku dawnych łazienek uzdrowiskowych z 1912 roku, który mieści się w zabytkowym Parku Zdrojowym. W budynku Łazienek II nazywanych również Nowymi znajdowały się kabiny kąpielowe dla dzieci i dorosłych, inhalatorium oraz hydroterapia. Do dziś we wnętrzu budynku zachowały się charakterystyczne kafle i secesyjne lavabo, z których kiedyś można było zaczerpnąć solankę.

Zmiana siedziby GHM w 2010 roku wpłynęła na zdobycie większej powierzchni wystawienniczej, magazynowej, biurowej oraz zaplecza. Spowodowało to powiększenie kadry pracowników, w skład której wchodzi trzech pracowników merytorycznych i dwóch pracowników gospodarczych:

Marcin Boratyn – kierownik od 2005 r. do nadal; z wykształcenia historyk
Anna Lerch-Wójcik – instruktor od 2010 r. do nadal; z wykształcenia etnolog
Katarzyna Nowak-Gardecka instruktor od 2010 r. do nadal; z wykształcenia etnolog
Walentyna Wojciechowska – pracownik administracyjno-gospodarczy od 2003 r. do nadal,
Anna Łuczak – pracownik gospodarczy od 2015 r. do nadal
Marek Mosz – konserwator od 2015 r. do nadal
Od samego początku GHM skupiła się głównie na gromadzeniu, przechowywaniu i udostępnianiu zabytków związanych z miastem Jastrzębie-Zdrój, kładąc główny nacisk na:

dokumenty, pamiątki, zdjęcia, fotografie i inne przedmioty związane z: historią uzdrowiska, budową, historią i współczesności miasta oraz jastrzębskich kopalń, z okresem pacyfikacji kopalń i działalności jastrzębskiej „Solidarności”,
sztukę plastyczną będąca wytworem środowisk górniczych oraz zabytki techniki i kultury górniczej.
wszystkie elementy tradycyjnej kultury materialnej i duchowej ludności autochtonicznej (dokumenty, fotografie, narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, ubiór, rękodzieło i sztuka ludowa).
Ważnym aspektem działalności placówki jest prowadzenie edukacji z zakresu historii i etnografii miasta i regionu. Lekcje muzealne prowadzone są bezpłatnie na wszystkich wystawach stałych i czasowych. Z uczestnictwa w lekcjach muzealnych korzystają dzieci i młodzież niemal wszystkich placówek edukacyjnych w mieście a także z okolicy. Galeria Historii Miasta prowadzi także rozbudowaną działalność wydawniczą. Systematycznie wydawane są książki i albumy o charakterze popularno-naukowym a także foldery i katalogi do wystaw, plakaty, broszury, pocztówki, gazety. Regularnie od roku 2006 ukazuje się kwartalnik „Biuletyn Galerii Historii Miasta”, w którym publikowane są artykuły z zakresu historii oraz etnografii miasta a także opisujące aktualną działalność GHM. Autorami artykułów są pracownicy placówki, a także nauczyciele, członkowie zaprzyjaźnionych organizacji a także lokalni pasjonaci historii.

Placówka od momentu powstania pełni rolę ośrodka wystawienniczego. Tutaj spotykają się i integrują miłośnicy historii oraz tradycji ziemi jastrzębskiej, artyści oraz członkowie lokalnych organizacji. Organizowane są wernisaże, konferencje popularno-naukowe, spotkania ze znanymi osobami, wieczorki poetyckie, koncerty muzyczne oraz widowiska – inscenizacje tradycyjnych zwyczajów. Galeria Historii Miasta jest organizatorem licznych konkursów m.in. z wiedzy o mieście, genealogicznych, fotograficznych, plastycznych. GHM organizuje imprezy plenerowe, nawiązujące do historii ziemi jastrzębskiej m.in. Piknik w PRL-u czy Piknik w kurorcie.

Pracownicy prowadzą pracę w terenie – dokumentują, przeprowadzają wywiady i zbierają materiały z zakresu historii i etnografii.

GHM udostępnia także bogate archiwum i bibliotekę, wszyscy chętni mogą uzyskać w placówce informacje z zakresu historii i tradycji ziemi jastrzębskiej. Z możliwości tej korzystają zarówno uczniowie, studenci jak i nauczyciele oraz osoby pragnące poznać bądź poszerzyć wiedzę o przeszłości miasta i regionu.

Nadchodzące Wydarzenia

  • Nie znaleziono żadnych wyników.