Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

MS1 – Muzeum Sztuki w Łodzi


muzeum sztuki archiwum


ms¹ mieści się w pałacu wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku, należącym niegdyś do Maurycego Poznańskiego, przemysłowca, działacza gospodarczego i politycznego. Budynek zaprojektował prawdopodobnie Adolf Zeligson, architekt rodziny Poznańskich. Narożny pałac nawiązuje do stylu renesansowego, m.in. do Biblioteki św. Marka w Wenecji.

Muzeum pozyskało pałac na swoją siedzibę w 1948 roku i przeniosło do niego zbiory z pierwotnej lokalizacji przy Placu Wolności 1. Ówczesny dyrektor Muzeum, Marian Minich, zaprosił do współpracy przy aranżacji nowych przestrzeni ekspozycyjnych Władysława Strzemińskiego. W ten sposób powstała Sala Neoplastyczna, w której prezentowana jest kolekcja europejskiej awangardy, zgromadzona z inicjatywy grupy „a.r.”. Sala w 1950 roku została zamalowana w wyniku wprowadzenia doktryny socrealistycznej i zrekonstruowano ją dopiero w 1960 roku.

Obecnie ms¹ to przestrzeń prezentacji najciekawszych zjawisk i osobowości sztuki współczesnej. Znajdująca się na ostatnim piętrze Sala Neoplastyczna stanowi punkt odniesienia dla współczesnych artystów, którzy w ramach projektu „Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta” realizują dzieła wchodzące w dialog z awangardowymi ideami.

W 2012 roku pałac został oddany do zwiedzania po gruntownej renowacji. Wyremontowano zabytkowe wnętrza m.in. sali odczytowej i lustrzanej. Na terenie obiektu znajduje się ogród, w którym odbywają się imprezy plenerowe, projekcje filmowe i koncerty. Odwiedzający ms¹ mogą odwiedzić także dostępną dla wszystkich muzealną bibliotekę oraz kawiarnię.

Nadchodzące Wydarzenia

Sierpień 2020

Galeria wymiany. Organica (zapisy mechaniczno-biologiczne), 1958-2020

14 sierpnia 202020 września 2020
MS1 – Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Więckowskiego 36
90-734 Łódź, Polska
+ Google Map
fot. materiały organizatora

Galeria wymiany. Organica (zapisy mechaniczno-biologiczne), 1958-2020 Wernisaż: 14 sierpnia 2020 r. godz. 17:30 MS1. Muzeum Sztuki w Łodzi Wystawa czynna do: 20 września 2020 r. Kurator: Józef Robakowski Galeria Wymiany, utworzona przez Robakowskiego przy współpracy Małgorzaty Potockiej, od wielu lat gromadzi obrazy, rysunki, grafiki, fotografie, filmy, prace wideo, poezję wizualną, nagrania muzyczne oraz druki ulotne, dokumentacje i książki. Ten unikalny prywatny zbiór sztuki współczesnej powstał głównie w drodze wymiany z artystami polskimi i zagranicznymi. fot. materiały…

Dowiedz się więcej »
Październik 2020

Płonący dom. Kolekcja Antoine de Galberta

2 października 202031 stycznia 2021
MS1 – Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Więckowskiego 36
90-734 Łódź, Polska
+ Google Map
Jonathan Horowitz, Bush portrait, 2001, Collection Antoine de Galbert, Paris

Płonący dom. Kolekcja Antoine de Galberta Wernisaż: 2 października 2020 r. MS1 w Łodzi Wystawa czynna do: styczeń 2021 r. Kurator: Arthur Toque, dyrektor Fondation Antoine de Galbert W październiku w siedzibie ms przy ulicy Gdańskiej 43 zostanie otwarta wystawa „Płonący dom” (Burning house), która pokazuje współczesne ogniska konfliktu w świecie, oraz tragedie i historię XX wieku. Jonathan Horowitz, Bush portrait, 2001, Collection Antoine de Galbert, Paris Wybrane dzieła zapisują paroksyzmy światowej polityki wrogości, przywołując obraz…

Dowiedz się więcej »
+ Export Events