займы онлайн без процентов
Łukasz Towpik malarstwo, Galeria van Rij, Ćmielów, fabryka porcelany, niezła sztuka

Łukasz Towpik: Izolacja

Kolekcja zdarzeń. Prace z kolekcji Dariusza Bieńkowskiego

Stasys – rysunki refleksyjne

Artyści wołają S.O.S. dla Ziemi – wystawa plakatów

Aukcja Białoruskiej Sztuki Współczesnej, Gabinet Sztuki galeria Warszawa, niezła sztuka

Internetowa Aukcja Współczesnej Sztuki Białoruskiej

Mariaż. W pracowni Marty Norenberg

„72/21. Kolekcja Galerii 72” w Galerii Kordegarda

Rzeźba na nagrobku Krzysztofa Kieślowskiego, MOCAK wystawa, sztuka współczesna, rzeźba, niezła sztuka

Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego

MOCAK wystawa, sztuka współczesna, niezła sztuka

Architektura jako symbol, tekst i tło

Młoda Polska

Dziecko w sztuce, wystawa Frombork, Muzeum Mikołaja Kopernika, niezła sztuka

„Złote jabłka mi się śnią…”. Śmierć dziecka w sztuce i kulturze

widzę muzykę, muzeum Fryderyka Chopin, wystawa, niezła sztuka

Widzę muzykę

Artur Chrzanowski, miejska galeria sztuki w łodzi, niezła sztuka

Artur Chrzanowski. Przypadek Łodzi

Słownik kultury łódź/ludz-kiej

Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX w., Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, niezła sztuka

Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX w.

Krzysztof Penderecki, Bunkier sztuki Kraków, niezła sztuka

Krzysztof Penderecki. Partytura i ogród.
Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki

Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz, niezła sztuka

Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz 1869-1927

Arrasy wawelskie, arras, tkaniny królewskie, zamek królewski na Wawelu, król Zygmunt August, niezła sztuka

Wszystkie arrasy króla. Powroty. 2021–1961–1921

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze


Muzeum_Karkonoskie_w_Jeleniej_Gorze


ul. Jana Matejki 28
58-500 Jelenia Góra, Polska

75 75 234 65
www.muzeumkarkonoskie.pl

Dzisiejsze Muzeum Karkonoskie stanowi owoc wieloletnich działań rozpoczętych już w 1880 r., kiedy to miłośnicy Karkonoszy założyli w Jeleniej Górze Towarzystwo Karkonoskie (Riesengebirgsverein [RGV]). Jego cele były bardzo różnorodne. Zajmowało się ono m.in. budową i utrzymaniem dróg oraz szlaków turystycznych (w 1905 r. z okazji jubileuszu 25-lecia RGV zbudowało używaną do dziś drogę dojazdową na szczyt Śnieżki, nazywaną z tego powodu „Drogą Jubileuszową”), powoływało straż ochrony przyrody, prowadziło bibliotekę, schronisko Prinz Heinrich-Baude nad Wielkim Stawem oraz gospody turystyczne dla młodzieży, a także gromadziło i opiekowało się przedmiotami obrazującymi historię i sztukę Gór Olbrzymich. Osiem lat po jego powstaniu powołano muzeum, w którym owe przedmioty mogły być eksponowane.

Budynek, w którym obecnie mieści się placówka, powstał w latach 1912-14 jako Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego (Das Museum des RGV). Liczba jego zbiorów nieustannie rosła, w końcu zmieniono jego nazwę na bardziej ogólną – Sudetenmuseum. II wojna światowa i czas tuż po jej zakończeniu to okres, kiedy muzeum stanowiło po prostu składnicę dzieł sztuki i świadectw kultury materialnej Sudetów. Niestety bardzo wiele z nich wywieziono do innych placówek w całej Polsce. Pozostałe w latach 50 uporządkowano, a opiekę nad nimi przejęło powołane Muzeum Regionalne, które od 1975 r. zmieniło rangę i miano na Muzeum Okręgowe. W 1977 r. objęło ono swym zasięgiem zamek w Bolkowie, a później Muzeum Walki i Pracy utworzone w Jeleniej Górze Cieplicach, a następnie zlikwidowane na początku lat 90. W 1995 r. kolejny oddział placówki powstał w Szklarskiej Porębie.

Obecnie, od 2001 r. muzeum nosi nazwę Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i ma 3 oddziały:

– Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze
– Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
– Muzeum Zamek w Bolkowie

Placówka zajmuje się zbieraniem, konserwacją, przechowywaniem i upowszechnianiem zgromadzonych eksponatów. Są one prezentowane na tematycznych wystawach stałych i czasowych. Wśród tych pierwszych szczególnie ciekawa wydaje się wystawa szkła artystycznego będąca największą w Polsce i jedną z większych w Europie. Oprócz niezwykłej urody szklanych przedmiotów odkrywa ona przed zwiedzającymi techniki ich wytwarzania oraz zdobienia. Drugą z bardziej interesujących wystaw stanowi chałupa wiejska. Jest to chata o konstrukcji zrębowo-przysłupowej, wystawiona w 1914 r. na wzór typowej chałupy karkonoskiej z 2 poł. XVIII w. Jej wnętrze kryje zabytkowe meble, przedmioty codziennego użytku oraz obrazy na szkle. Miłośników górniczo-hutniczych tradycji Gór Olbrzymich zaintryguje miniskansen, który współtworzy rekonstrukcja XV-XVI-wiecznego szybu górniczego, płuczki złota, starszego o 100 lat pieca hutniczego do wytopu szkła oraz… oryginalne, XVIII-wieczne, rury wodociągowe z Jeleniej Góry.

Oprócz działalności wystawienniczej muzeum prowadzi „Lekcje Muzealne” przeznaczone głównie dla młodzieży szkolnej, zajęcia „Konserwacje i Renowacje” dotyczące technik i sposobów dbałości o muzealne eksponaty oraz wydaje kwartalnik „Skarbiec Ducha Gór” poświęcony historii i kulturze Gór Olbrzymich oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Pozostaje także w stałym kontakcie z podobnymi placówkami w kraju, jak i poza jego granicami.

Nadchodzące Wydarzenia

  • Nie znaleziono żadnych wyników.