Mieczysław Wejman, wystawa, ŻIH, niezła sztuka

Tańczący 1944. Mieczysław Wejman

Wojciech Fangor, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, niezła sztuka

Fangor w CSW w Toruniu

Stefan Gierowski 2013

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz, Galeria Miejska we Wrocławiu, niezła sztuka

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz

Sean Scully, CSW Toruń, niezła sztuka

Sean Scully. Malarstwo i rzeźba

Posse – Esse, wystawa rzeźby Tomasza Koclęgi, sztuka współczesna, Czeladź, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, niezła sztuka

„Posse – Esse”. Wystawa rzeźby Tomasza Koclęgi

Anabolizm, wystawa, przegląd młodej fotografii w Olsztynie, niezła sztuka

Anabolizm. Przegląd młodej fotografii w Olsztynie

Rembrandt, Jeździec polski, Lisowczyk, Łazienki Królewskie, wystawa, Pałac na wyspie, The Frick Collection, niezła sztuka

Królewski Rembrandt. „Jeździec polski” ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku

Dwoistość spojrzenia wystawa, Powałka, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, niezła sztuka

„Dwoistość spojrzenia” – zbiorowa wystawa malarstwa

prawda czasu prawda plakatu, wystawa, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, polska szkoła plakatu, niezła sztuka

Prawda czasu, prawda plakatu

Stan rzeczy, wystawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Grażyna Bastek, niezła sztuka

Stan rzeczy

Polityka w sztuce, MOCAK, Kraków, sztuka współczesna, niezła sztuka

Polityka w sztuce

Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu

Jerzy Jędrysiak, grafika, wystawa, Zakopane, niezła sztuka

Szepty mojej duszy. Jerzy Jędrysiak – grafiki

Narodowe Forum Muzyki, Wrocław, Rezonanse Sztuki Takie Trio, Stanisław Baj, Krzysztof Gliszczyński, Wojciech Lupa, malarstwo, sztuka polska, niezła sztuka

Rezonanse sztuki XII. Takie Trio – Baj, Gliszczyński, Lupa

Józef Gielniak, linoryt, sztuka polska, wystawa, niezła sztuka

Józef Gielniak – mistrz Linorytu. Życie i twórczość

Tylko nie udawaj obrazy i ekfrazy, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Wojciech Weiss, Hokusai, Wojciech Gerson, sztuka polska Jacek Malczewski, Wigilia na Syberii, niezła sztuk

Tylko nie udawaj… obrazy i ekfrazy

Korzenie. Rusza wystawa Karoliny i Jacka Zwoniarskich w Łodzi

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


muzeum-nadwislanskie-kazimierz


ul. Rynek 19
24-120 Kazimierz Dolny, Polska

+48 81 881 02 88
http://www.mnkd.pl

Początki kazimierskiego muzealnictwa sięgają czasów przedwojennych i wiążą się z inicjatywą Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza, które w latach 1926-39 zaczęło gromadzić w Kamienicy Celejowskiej zbiory artystyczno-historyczne. Uległy one jednak w większości rozproszeniu. W roku 1962 Henryk Dąbrowski (1927-2006), architekt, rysownik i wykładowca warszawskiej Politechniki, zorganizował w Kamienicy Celejowskiej wystawę swoich prac, czym przyczynił się do przekazania obiektu na cele muzealne. Rok później, w dniu 29 marca 1963 roku, powołano do życia Muzeum Regionalne z siedzibą w zabytkowej Kamienicy. Jego kierownikiem został Kazimierz Popiołek, który pełnił tę funkcję do 1969 roku.

Ekspozycję muzealną otworzono dla zwiedzających w roku 1966, na przełomie października i listopada. W roku 1972 przekształcono placówkę w Muzeum Kazimierza Dolnego, które zaczęło podlegać państwowym władzom województwa lubelskiego. W 1987 roku zmieniono jej nazwę na Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, która obowiązuje do dziś. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z 1998 roku wpisał je do Państwowego Rejestru Muzeów, a od roku 1999 stało się ono instytucją samorządową Województwa Lubelskiego. W latach 1970-1972 funkcję kierownika Muzeum sprawował Bohdan Zadura, dziś znany i ceniony poeta, natomiast w latach 1972-2000 dyrektorem był wybitny muzealnik i konserwator zabytków Jerzy Żurawski. Po nim funkcję dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego pełnili: Wiesław Malawski, Tadeusz Rozłowski i Jacek Serafinowicz.

Muzeum Nadwiślańskie posiada bogate i różnorodne zbiory, na które składa się ponad 20 tysięcy eksponatów. Gromadzono je systematycznie przez pół wieku, zarówno na drodze zakupów, jak i pozyskiwania darów, w tym kolekcji prywatnych. Dziś prezentują imponujący, przemyślany i cenny zbiór, w którym główną rolę odgrywa malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne oraz okazy przyrodnicze (z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii). W jego skład wchodzą również pamiątki i dokumenty historyczne, materiały archiwalne oraz obiekty archeologiczne i etnograficzne.

Ekspozycje Muzeum Nadwiślańskiego mieszczą się w zabytkowych, niejednokrotnie unikalnych w skali kraju budowlach, takich jak Kamienica Celejowska, spichlerz zbożowy Mikołaja Przybyły, dzwonnica fary kazimierskiej, Willa pod Wiewiórką Marii i Jerzego Kuncewiczów, zamek i dwór w Janowcu czy pałac Czartoryskich w Puławach.

Obecnie Muzeum Nadwiślańskie posiada siedem Oddziałów. Cztery z nich mieszczą się w Kazimierzu Dolnym: Dom Kuncewiczów, Kamienica Celejowska, Muzeum Sztuki Złotniczej i Oddział Przyrodniczy. Trzy pozostałe są Oddziałami zamiejscowymi: Grodzisko Żmijowiska (gmina Wilków), Zamek w Janowcu i Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Dziś Muzeum Nadwiślańskie stanowi jedno z największych i najchętniej uczęszczanych muzeów w tej części Polski. Co roku odwiedza nas ponad 150 tysięcy turystów, a kilka tysięcy osób korzysta z naszej bieżącej oferty kulturalnej.

W roku 2013 Muzeum Nadwiślańskie obchodziło jubileusz 50-lecie istnienia. Punktem kulminacyjnym obchodów było uroczyste otwarcie nowej siedziby przy kazimierskim Rynku 19, które nastąpiło 9 grudnia 2013 r. W zabytkowych piwnicach Gmachu Głównego zaprezentowana została wystawa stała oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Na piętrze w Galerii Wystaw Czasowych udostępniona została zwiedzającym wystawa poświęcona twórczości kazimierskiego artysty Chaima Goldberga (1917-2004). Gmach Główny stał się także siedzibą Dyrekcji, Administracji i Księgowości. Mieszczą się w nim również biura trzech oddziałów: Kamienicy Celejowskiej, Grodziska Żmijowisko oraz Muzeum Sztuki Złotniczej.

Nadchodzące Wydarzenia

  • Nie znaleziono żadnych wyników.