mirziamov

Jerzy Nowosielski | Spectra Art Space MASTERS

ABC Awangardy: Ikony – cykl wykładów online

Kata/Kami. Wystawa online

Marian Eile. Artysta i redaktor

Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969

Wirtualna wystawa Polish Modern Glass Art

17. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska w Łodzi

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Muzeum Regionalne w Jaworze


muzeum regionalne w jaworze


Muzeum w Jaworze rozpoczęło swoją działalność w 1929 roku.
W partycjuszowskiej willi znalazły swoje miejsce bogate zbiory, w większości dary jaworskich mieszczan, organizacji cechowych, bractwa strzeleckiego, a także instytucji kościelnych. Po II wojnie światowej muzeum wznowiło swoją działalność w 1949r.

W roku 1964 przeniesiono muzeum do gotyckiego zespołu poklasztornego oo. bernardynów z końca XV w., składającego się z kościoła NM Panny i klasztoru.
W roku 1978 rozpoczął się trwający do 1986 r. remont kapitalny zespołu klasztornego i prace konserwatorskie prowadzone przez Wydział Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. We wnętrzu kościoła i klasztoru zachowały się cenne XVI i XVII – wieczne polichromie.

12 grudnia 1986r. nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum w wyremontowanym obiekcie.
W części klasztornej eksponowane są wystawy pokazujące główne kolekcje muzeum w Jaworze, a także zbiory innych muzeów, kolekcjonerów prywatnych, dzieła współczesnych artystów polskich i zagranicznych.

Muzeum posiada obecnie ponad 5.000 eksponatów. Zakres zbiorów obejmuje: zabytki artystyczno-historyczne m.in. malarstwo, grafikę rzeźbę, bogaty zestaw zabytków dokumentujących dzieje i kulturę Jawora oraz jego okolic, militaria, zabytki cechowe i wyroby konwisarskie; archeologiczne od neolitu po okres wpływów rzymskich; etnograficzne z kolekcjami mebli, obrazków na szkle i czepców śląskich; mineralogiczne, paleontologiczne i przyrodnicze.

Wśród tak różnorodnych eksponatów muzeum posiada zabytki wyjątkowo wartościowe. Należą do nich dokumenty z XIV – XVIII w., a wśród nich księgi sądowe miasta Jawora z lat 1381 – 1427 spisane rylcem na drewnianych tabliczkach.

Nadchodzące Wydarzenia

  • Nie znaleziono żadnych wyników.