Dźwięki pierwotne

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

Stanisław Baj – Światło i woda

Idzie Młodość. I Grupa Krakowska

Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego

Mariusz Łukasik malarstwo

Mariusz Łukasik „Czas przemijania minął”

Maciej Walczak, Horror vacui, wystawa, Miejska Galeria sztuki w Łodzi

Maciej Walczak. Horror vacui

Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Muzeum Ziemi Chełmskiej: Galeria 72


galeria 72 chełm


Inicjatorem i pomysłodawcą Galerii 72 w Chełmie był Kajetan Sosnowski (1913 Wilno – 1987 Warszawa) – artysta należący do ścisłej czołówki polskiej awangardy powojennej. Sentyment Sosnowskiego do Chełma – miasta oddalonego o 250 km od Warszawy – spowodowany był latami spędzonego w nim dzieciństwa i wczesnej młodości (1920-1934). Nazwa galerii, zaproponowana przez samego jej kreatora, pochodzi od daty jej powstania. Dla swej odważnej inicjatywy promowania trudnej awangardowej sztuki w prowincjonalnym środowisku, znalazł Sosnowski sprzymierzeńca w osobie Zenona Stachiry – ówczesnego kierownika Wydziału Kultury Powiatowej Rady Narodowej w Chełmie.

Działalność galerii zainicjowana została we wrześniu 1972 roku wystawą malarstwa Jana Dobkowskiego. Od początku swego istnienia do chwili obecnej Galeria 72 – integralnie związana z Muzeum Ziemi Chełmskiej – mieści się w zespole architektonicznym popijarskiego klasztoru (1667-1726), przylegającego do wysokiej klasy późnobarokowego kościoła pw. Rozesłania św. Apostołów. Wiosną 1973 r. choroba uniemożliwiła K. Sosnowskiemu dalsze angażowanie się w sprawy programowe Galerii 72. Od tego momentu aż do roku 2000 ster ten przejęła dr Bożena Kowalska – znana krytyk sztuki, zaprzyjaźniona z Sosnowskim przez wiele lat. Bożena Kowalska, kierując Galerią 72 przez 28 lat, określiła jej profil i nadała rangę jednego z najważniejszych miejsc wystawienniczych w kraju.

Pochodną, a jednocześnie największą wartością działalności Galerii 72, stały się zbiory sztuki współczesnej chełmskiego muzeum. Przeważa w tej kolekcji nurt abstrakcji geometrycznej, której język wydaje się artystom najbardziej uniwersalny do wyrażania postaw i własnego przesłania. Drugie skrzydło tego zbioru stanowi szeroko rozumiana tendencja metaforyczna w sztuce. Od 2001 roku wystawy w Galerii 72 organizowane są przez Dział Sztuki Współczesnej muzeum, kierowany przez historyka sztuki – Jagodę Barczyńską.

Nadchodzące Wydarzenia

  • Nie znaleziono żadnych wyników.