mirziamov

Jerzy Nowosielski | Spectra Art Space MASTERS

ABC Awangardy: Ikony – cykl wykładów online

Kata/Kami. Wystawa online

Marian Eile. Artysta i redaktor

Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969

Wirtualna wystawa Polish Modern Glass Art

17. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska w Łodzi

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Ładowanie Wydarzenia

← Wróć do Wydarzeń

Muzeum Narodowe w Krakowie | Pawilon Józefa Czapskiego


Foto_Miroslaw_Zak_pawilon kwitnące drzewo 1


Piłsudzkiego 12
30-062 Kraków,

Budynek poświęcony jest wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi i malarzowi, krytykowi sztuki – Józefowi Czapskiemu. Na ponad 600 metrach kwadratowych znajdują się m.in.: odtworzony pokój artysty z Maisons-Laffitte, sala ze stałą ekspozycją, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia. Na trzeciej kondygnacji jest sala multimedialna, w której będą wyświetlane filmy związane z tematyką przygotowywanych ekspozycji czasowych oraz filmy dotyczące Józefa Czapskiego. Do dyspozycji publiczności jest także taras widokowy. Na elewacji widnieje podpis Czapskiego. Biała powierzchnia elewacji będzie jednocześnie ekranem na którym będą wyświetlane filmy.

Idea budowy nowego pawilonu wystawienniczego, zawierającego m.in. zbiory i pamiątki po Józefie Czapskim, jest związana ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem Józefa Czapskiego, który przekazał w nim pośmiertnie Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, pamiątki i księgozbiór, a także dokumenty swojej siostry Marii (pisarki) oraz rodziny Czapskich.
Foto_Miroslaw_Zak_pawilon 2
W Pawilonie znalazł swoje miejsce odwzorowany w skali 1:1 pokój Józefa Czapskiego przeniesiony wraz z pamiątkami i sprzętami z mieszkania (siedziby redakcji „Kultury”) w podparyskim Maisons-Laffitte. Do dyspozycji badaczy zostanie oddane gromadzone przez 50 lat archiwum artysty, w tym słynne „Dzienniki”, materiały warsztatowe oraz korespondencja. Pawilon mieści także ekspozycję stałą malarstwa Józefa Czapskiego, salę wystaw zmiennych, gdzie prezentowane jest malarstwo tzw. Komitetu Paryskiego, do którego Czapski należał od lat 20. XX wieku, a także salę biograficzną malarza związaną z tragicznymi losami na Wschodzie po 1939 roku – jego oraz innych Polaków. W kawiarni będą organizowane wykłady na temat malarstwa, literatury polskiej w kraju i na emigracji po II wojnie światowej, a także spotkania poświęcone wybitnym postaciom polskiej literatury i polityki.

Nadchodzące Wydarzenia

Październik 2020

Marian Warzecha. Zbiór otwarty

30 października 20207 lutego 2021
Obraz D (Metazbiór F), 1975, Muzeum Ziemi Chełmskiej

Marian Warzecha. Zbiór otwarty Wernisaż: 30 października 2020 r. Muzeum Narodowe w Krakowie| Pawilon Józefa Czapskiego Wystawa czynna do: 07 lutego 2021 r. Kuratorka: Anna Budzałek Obraz D (Metazbiór F), 1975, Muzeum Ziemi Chełmskiej Kameralna wystawa Mariana Warzechy w Muzeum Narodowym w Krakowie to niezwykle ważna inicjatywa przedstawienia twórczości tego wybitnego artysty. Kameralna wystawa Mariana Warzechy w Muzeum Narodowym w Krakowie to niezwykle ważna inicjatywa przedstawienia twórczości tego wybitnego artysty. *   *   * Marian Warzecha (ur. 1930)…

Dowiedz się więcej »
+ Export Events