- To wydarzenie minęło.
Góry-Morze-Morze-Góry
5 lutego 2022 – 18 marca 2022
Góry-Morze-Morze-Góry
Kwak, Mrowca, Radecki, Sasin,
Szczypka, Świeszewski, Wójcik
5.02 – 18.03.2022
wernisaż: 4.02, g. 17:00
(ilość miejsc ograniczona)
Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego
Kuratorki wystawy:
Lidia Rosińska-Podleśny /Góry/,
Grażyna Tomaszewska-Sobko /Morze/
więcej informacji »
Prezentacja twórczości artystów zawarta w tytułowej koncepcji Góry-Morze-Morze-Góry, jest twórczą kontynuacją cyklu ekspozycyjnego, u którego podstaw leży centralna kategoria dialektyki, rozważająca dylemat wspólnoty przeciwieństw. Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem w ramach kuratorskiego projektu otwartej współpracy z wieloma środowiskami twórczymi w kraju, prezentuje kolejną ekspozycję poświęconą twórczości współczesnych artystów polskich.
Zestawienie twórczości artystów z Wybrzeża i Podhala pozwala na obcowanie ze sztuką tworzoną równolegle, w skrajnie odległych geograficznie środowiskach, podlegających odmiennym wpływom kulturowym, społecznym i intelektualnym. Postawy twórcze artystów dzieli również biografia, temperament, kod kulturowy i osobisty język ekspresji.
Zapewne w obu środowiskach, chociaż podświadomą rolę, odgrywa również w tej potrzebie ekspresji i kontaktu, poczucie ekstremum, egzystencjalna świadomość istnienia w dosłownej i abstrakcyjnej przestrzeni.
Morze i Góry stają się otwartą perspektywą, punktem odniesienia, źródłem inspiracji. Odrębna specyfika jest tutaj wartością, bowiem nie jest to sztuka tworzona w izolacji. Jej indywidualność jest tym cenniejsza im większa jest w dobie globalnej komunikacji presja unifikujących mechanizmów medialnych, społecznych i politycznych.
Jednakże założona w ekspozycyjnej koncepcji polaryzacja tworzy dogodną płaszczyznę do poszukiwań i negocjacji. Pozwala na odnajdywanie elementów wspólnych dla obu środowisk, pokrewieństw duchowych i formalnych. Ujawnia się podobny stosunek do materii i przedmiotu. Pozwala nam odkryć w temperamentach poszczególnych artystów podobny dystans do rzeczywistości obiektywnej i wspólną dla wszystkich wrażliwość i konsekwencję w poszukiwaniu własnej drogi twórczej.
Góry-Morze-Morze-Góry to projekt, który łączy i otwiera, który zachęca do otwartego i wrażliwego kontaktu, który w uniwersalnym języku sztuki pozwala na poznanie, dialog i akceptację, który powtarzając za Giordano Bruno, przypomina, że „piękno jest wielorakie”.
– Lidia Rosińska-Podleśny