Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Morze \ Miasto \ Port

11 lutego 20225 czerwca 2022

Morze \ Miasto \ Port

Morze \ Miasto \ Port

11 lutego 2022 r. – 05 czerwca 2022 r.
Muzeum Miasta Gdyni

Morze \ Miasto \ Port
Wystawa Morze Miasto Port

W 1922 r. Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Zaowocowało to powstaniem jednego z najnowocześniejszych portów w Europie, a także współczesnego miasta. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji – narodziła się̨ też polska marynistyka.

Morze \ Miasto \ Port
Wystawa Morze Miasto Port

Już od stu lat artystów intrygują wizerunki sielskiej, gdyńskiej „Bożej Zatoczki” – miejsca, gdzie „cywilizacja wdarła się w pierwotność”. W dwudziestoleciu międzywojennym przestrzeń ta elektryzowała rozmachem inwestycji, skalą przedsięwzięcia, nieznanymi technologiami, nowoczesnością architektury. Odwiedzenie polskiego wybrzeża i wizyta w porcie działały jak magnes na wielu Polaków. Narodowy sen o morskiej potędze dodatkowo podsycał artystyczne inspiracje. Po II wojnie światowej temat nie stracił na znaczeniu. Niekonwencjonalne, wręcz brawurowe ujęcia portu dowodzą, że tematyka morza i architektury brzegowej potrafiła zaintrygować wielu twórców. Powstały różnorodne prace: od realistycznych dzieł wybitnych marynistów jak Marian Mokwa czy Antoni Suchanek przez impresjonistyczne interpretacje Włodzimierza Radziszewskiego po abstrakcyjne kompozycje Kazimierza Ostrowskiego. Jednocześnie ich przekaz pozostał na tyle czytelny, że uważne oko bez trudu dostrzeże charakterystyczne formy i przełomowe wydarzenia – całkiem realną historię gdyńskiego portu.

Morze \ Miasto \ Port
Wystawa Morze Miasto Port

Dziś ta fascynująca opowieść o morzu, Gdyni i jej porcie staje przed oczami publiczności.

Większość dzieł pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Wystawę uzupełniają prace użyczone przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, Zarząd Morskiego Portu Gdynia oraz osoby prywatne.

Szczegóły

Początek:
11 lutego 2022
Koniec:
5 czerwca 2022
Witryna internetowa:
https://muzeumgdynia.pl/wystawa/morze-miasto-port/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.