- To wydarzenie minęło.
Anabolizm. Przegląd młodej fotografii w Olsztynie
6 maja 2022 – 17 czerwca 2022
Anabolizm. Przegląd młodej fotografii w Olsztynie
wernisaż: 6.05, g. 18:00
6.05 – 17.06.2022
kurator: Ida Sielska
Salon Goldenmark
Plac Jana Pawła II 4, Olsztyn
W piątek 6 maja o godzinie 18 w olsztyńskim Salonie Goldenmark przy placu Jana Pawła II 4 rozpocznie się wernisaż przeglądu młodej fotografii „Anabolizm”. Swoje dzieła zaprezentuje sześcioro utalentowanych fotografików z Polski i z zagranicy.
Anabolizm to etap przemiany materii związany z rozwojem tkanek i wzrostem organizmu, a podczas reakcji anabolicznych powstają złożone związki budulcowe i wysokoenergetyczne.
– Choć słownikowe definicje odnoszą się jedynie do procesów komórkowych, analogię można dostrzec we wszystkich formach społeczności, także na niwie artystycznej. Tu młodzi, rozwijający się twórcy pełnią funkcję anabolików. Skoncentrowane w nich ciekawość, czujność i kreatywność są katalizatorami rozwoju i rozbudowy artystycznej tkanki – tłumaczy Ida Sielska, kuratorka wystawy „Anabolizm”.
Młodzi artyści poszukują, kreują i dokumentują – przeprowadzają skomplikowane reakcje, które akumulują i uwalniają energię. Rozpoczynając kariery są w fazie wzrostu, której nieprzewidywalność fascynuje. Anabolizm to czas rozwoju, który trzyma w napięciu i inspiruje, zarówno z pozycji uczestnika, jak i obserwatora.
Różnorodność, młodość, czułość
Subiektywny przegląd młodej fotografii „Anabolizm” zaprezentuje zróżnicowane podejścia do tego medium. Każdego z artystów i artystek, zaproszonych do tego projektu, charakteryzuje inny rodzaj wrażliwości. To właśnie te różnice w widzeniu i obrazowaniu zapewniają równowagę ekspozycji.
– Do realizacji wystawy zainspirowała mnie wyjątkowa różnorodność i świeżość fotografów młodego pokolenia. Zobaczymy m.in. Dorotę Kwiatkowską, która porusza się w świecie fantazji i w bardzo ciekawy sposób przełamuje granice między rzeczywistością a jej iluzją. Z kolei Milena Starosta bada ciało i jego płynną tożsamość – wyjaśnia Ida Sielska.
Nie zabraknie też reprezentantki lokalnej sceny artystycznej. Pochodząca z Olsztyna Wiktoria Florczak eksperymentuje z własnym wizerunkiem, szukając odpowiedzi na pytanie: „co by było, gdybym była kimś innym?”.
– Fotografia jeszcze we mnie dojrzewa. Dopiero od niedawna zaczęłam realizować pomysły, które tak naprawdę mi pasują i coraz mniej błądzę, jeśli chodzi o koncepcję. Wykonuję przede wszystkim autoportrety, przy których charakteryzuję się na kogoś innego. Moją główną inspiracją przy pracy jest Cindy Sherman, ikona fotografii inscenizowanej – zaznacza Wiktoria Florczak.
Z kolei męska grupa twórców reprezentuje podejście bardziej dokumentalne. Wojciech Chrubasik ujmuje tym, jak potrafi uchwycić, często niezauważalne, piękno przestrzeni publicznej.
– Lubię wyciągać aparat tam, gdzie pozornie nic się nie dzieje. Nasze oczy, a raczej mózg, który de facto tylko przetwarza dane dostarczane mu przez oczy, ma naturalną skłonność do przyzwyczajania się. Fotografowanie jest dla mnie ćwiczeniem świadomego widzenia i dekonstrukcji takich pojęć, jak codzienne, nieciekawe, znane. Patrzenie na otoczenie i przyglądanie się nie obiektom jako takim, lecz skojarzeniom, które na ich widok generują się w naszych głowach, pozwala dużo odkryć o sobie samym. Uwielbiam oglądać czyjeś fotografie, bo te zawsze mówią coś o jego autorze – podkreśla Wojciech Chrubasik.
Heiner Beisert, gość z Niemiec, zachwyca z kolei kunsztem tradycyjnej fotografii analogowej, bacznie śledzi naturalną zmienność świata, a Andrzej Sieńkowski prezentuje czułe podejście do ludzkiego ciała i jego ekspresji, jego kadry są miękkie i kojące.
– Wierzę, że ta mnogość poruszanych wątków będzie dla odbiorców ciekawym doświadczeniem wizualnym i emocjonalnym – dodaje kuratorka Ida Sielska.
Przegląd młodej fotografii „Anabolizm” można będzie podziwiać od 6 maja do 17 czerwca 2022 roku w Salonie Goldenmark przy placu Jana Pawła II 4 w Olsztynie. W piątek 6 maja o godzinie 18 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Heiner Beisert (ur. 1999 r.) – niemiecki dziennikarz i fotoreporter. Jego prace to egzystencjalne portrety współczesnych społeczeństw, które dostarczają nowatorskich spojrzeń na materię współczesnej fotografii. Współpracuje z licznymi gazetami i galeriami w Niemczech. Jest członkiem polskiego kolektywu fotograficznego i self-publishingowego Rust.
Wojciech Chrubasik (ur. 1996 r.) – urodzony na Śląsku artysta wizualny. Fotografia jest dla niego pretekstem do poznawania ludzi i ich charakterów. Fascynuje go codzienność. Wierzy, że swoimi pracami jest w stanie nie tylko uwieczniać rzeczywistość, ale również poszerzać granice jej poznania.
Dorota Kwiatkowska (ur. 1996 r.) – artystka wizualna poruszająca się głównie w obszarze fotografii i ruchomego obrazu. Ciekawi ją zestawianie żywej tkanki z elementami, które jedynie odtwarzają rzeczywistość. Eksploruje własną tożsamość i bawi się nią, stając się częścią tworzonych przez siebie onirycznych światów.
Andrzej Sieńkowski (ur. 1995 r.) – fotograf, twórca kampanii i sesji fotograficznych dla magazynów polskich i zagranicznych. W swojej praktyce artystycznej najchętniej bada ludzkie ciało – to, jak poprzez ruch manifestuje emocje i osobowość człowieka.
Milena Starosta (ur. 1997 r.) – fotografka, rozwijająca swoją pasję od niemal 10 lat. Poprzez ciała i twarze innych ludzi opowiada osobiste historie i przeżycia. Zniekształcenia i ciemna, przytłumiona kolorystyka to częste elementy jej fotografii, które zabierają widza do niepokojącego, odległego od rzeczywistości świata.
Wiktoria Florczak (ur. 1996 r.) – fotografka, artystka wizualna. Działalność artystyczna jest dla niej sposobem wyrażania swoich myśli i ćwiczenia wyobraźni. Chętnie zwraca aparat w kierunku siebie samej lub najbliższego otoczenia. Pozwala jej to na dokumentację rzeczywistości i badanie alternatywnych wizji jej funkcjonowania.