- To wydarzenie minęło.
Profesor Antoni Fałat. Wystawa malarstwa
6 czerwca 2022 – 28 czerwca 2022
Profesor Antoni Fałat.
Wystawa malarstwa
Wernisaż: 06 czerwca 2022 r.
06 czerwca 2022 r. – 28 czerwca 2022 r.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa, ul. Świętokrzyska 32
Profesor Antoni Fałat (ur. 1942) należy do najwybitniejszych artystów współczesnych. Od kilku dekad w sposób konsekwentny realizuje w swojej twórczości bardzo osobliwą i odrębną artystyczną wizję. Artysta jest jednocześnie uważnym świadkiem i czynnym komentatorem przemian współczesnego świata.
Na wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej pokazane zostaną głównie obrazy z lat 2010-2022, uzupełnione także pracami z lat 70-tych i 80-tych.
_____________________
Profesor Antoni Fałat (ur. 1942) należy do najwybitniejszych artystów współczesnych. Od kilku dekad w sposób konsekwentny realizuje w swojej twórczości bardzo osobliwą i odrębną artystyczną wizję.
Artysta jest jednocześnie uważnym świadkiem i czynnym komentatorem przemian współczesnego świata. Wielokrotnie w jego obrazach pojawia się także wspomnienie (niekiedy widmo) przeszłości. Czas i relacja do niego jest jednym z wątków powracających w obrazach artysty. Na płótnach Fałata niejednokrotnie także podejmowana jest tematyka naszych polskich ambicji i kompleksów. To malarstwo ma swoje położenie geograficzne- podejmując wątki uniwersalne pozostaje bardzo zakorzenione w problematyce lokalnej. Inspirację czerpie z polskiej historii, przegląda się w tutejszych paradoksach, objawia także fascynację dyskretnie pojawiającym się w tle pejzażem okolic ukochanego Nadrzecza.
Twórczość profesora Antoniego Fałata wpisać można w nurt nowej figuracji. Artysta ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1969 roku, zdobywając dyplom z wyróżnieniem w pracowni Aleksandra Kobzdeja.
Po debiucie, Fałat bardzo aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym. Założył Grupę „Aut” (Aut Pictura Aut Nihil), był inicjatorem ruchu artystycznego „O poprawę”.
Przez wiele lat był rektorem założonej przez siebie Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Powstała ona jako jedna z pierwszych w Polsce uczelni niepublicznych. Realizowała postulat przywrócenia klasycznego modelu relacji mistrz – uczeń na studiach z zakresu malarstwa i grafiki. Ponadto podjęła wyzwanie kształcenia studentów pochodzących z kilkunastu państw europejskich przy udziale wykładowców pochodzących z różnych ośrodków akademickich świata. Było to niezwykle odważne przedsięwzięcie, a jego owocami są rozwijane do dziś kontakty artystyczne.
W latach 1992-96 prof. Antoni Fałat był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP.
W 1997 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest laureatem Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni.
W roku 2005 prezentacja jego malarstwa miała miejsce w siedzibie ONZ w Genewie, a w 2017 jego prace pokazane były na zorganizowanej przez Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej wystawie w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Prace profesora Antoniego Fałata znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Galerii Narodowej Zachęta, Muzeum w Gandawie.
Ekspozycja w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej towarzyszy jubileuszowi osiemdziesięciolecia artysty.