Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Obecność. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika

6 czerwca 202215 września 2022

Obecność.
Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika
Organizator: Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

obecnosc-konkurs-michalika-2


Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika jest w pewnym sensie odwołaniem się do relacji, niezbędnej w edukacji młodych malarzy – mistrza i jego uczniów. Marian Michalik – artysta malarz z Częstochowy – był twórcą znakomitych martwych natur, budowanych ze zwykłych, powtarzających się przedmiotów – rekwizytów. Emanujące tajemnicą trwania, układające się w cykle tematyczne obrazy cieszą się niesłabnącym powodzeniem publiczności. Sam Marian Michalik był skromnym, lubianym w środowisku człowiekiem, interesował się twórczością młodszych kolegów, wspierał ich i dzielił się wiedzą malarską. Jako partner, nie jako mentor – ten rodzaj relacji organizatorzy chcą zachować w zasadach konkursu. Oczekiwaniem wobec prac zgłaszanych na konkurs jest świadome budowanie autorskiego języka wypowiedzi artystycznej, a nie naśladowanie stylu Michalika, ani nawet inspirowanie się nim.

Konkurs po raz pierwszy ogłoszony został w 2001 roku (odbywa się jako triennale). Każda edycja jest próbą odpowiedzi na pytanie: Jaka jest młoda polska sztuka? Konkurs nie dąży do ciągłego zmagania się z definicją malarstwa, ale promuje je jako dziedzinę tradycyjną, z utrwaloną w historii sztuki pozycją, dziedzinę będącą najlepszym punktem odniesienia w ocenie talentu i rzemiosła młodych twórców.

Mistrzostwo formy patrona Konkursu, indywidualny styl wynikały przede wszystkim z talentu, ale też w znacznej mierze z wielkiej pracowitości i wytrwałości w dążeniu do samodoskonalenia. Ale nie da się zaprzeczyć, że jest w tej twórczości znacznie więcej, niż tylko doprowadzony do perfekcji warsztat – siła wyrazu, intelekt, metafora. I właśnie te wartości – warsztatowe i intelektualne – chcemy w młodych twórcach zaszczepić. Służyć temu ma także dodanie w siódmej edycji tematu wiodącego – OBECNOŚĆ.


Harmonogram konkursu:
Zgłoszenia (I etap) do 15 września 2022
Kwalifikacja do wystawy (Jury on-line) do 10 października 2022
Decyzje Jury do 14 listopada 2022
Wystawa pokonkursowa 17 lutego – 16 kwietnia 2023

Regulamin »
Karta zgłoszenia »
Więcej informacji »

Zadanie: konkurs na obraz – prace wykonane w latach 2018 – 2022, w dowolnej technice i konwencji malarskiej (w tym obiekty przestrzenne uzyskiwane środkami malarskimi), nie dające się powielić jako oryginały, uprzednio nie nagradzane i będące własnością autora
Temat: OBECNOŚĆ
Cel: konkursu jest poszukiwanie i promowanie nowych indywidualności twórczych oraz prezentacja prac malarskich ukazujących aktualne tendencje w sztuce.
Do udziału w konkursie organizator zaprasza artystów malarzy, którzy nie ukończyli 35 roku życia – artystów profesjonalnych, w tym studentów i absolwentów kierunków artystycznych wyższych uczelni.
Opłata akcesyjna: 80,-
Termin zgłoszeń /w pierwszym etapie on-line/ do 15 września 2022
Nagrody: I nagroda – 5 tys. zł; II nagroda – 3 tys. zł; Nagroda Starosty Częstochowskiego – 2 tys. zł

Szczegóły

Początek:
6 czerwca 2022
Koniec:
15 września 2022
Kategoria Wydarzenie:
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.