Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Profesor Antoni Fałat. Wystawa malarstwa

6 czerwca 202228 czerwca 2022

Profesor Antoni Fałat. Wystawa malarstwa

Profesor Antoni Fałat.
Wystawa malarstwa
Wernisaż: 06 czerwca 2022 r.
06 czerwca 2022 r. – 28 czerwca 2022 r.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa, ul. Świętokrzyska 32

Profesor Antoni Fałat. Wystawa malarstwa
Wystawa Profesor Antoni Fałat. Wystawa malarstwa

Profesor Antoni Fałat (ur. 1942) należy do najwybitniejszych artystów współczesnych. Od kilku dekad w sposób konsekwentny realizuje w swojej twórczości bardzo osobliwą i odrębną artystyczną wizję. Artysta jest jednocześnie uważnym świadkiem i czynnym komentatorem przemian współczesnego świata.

Na wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej pokazane zostaną głównie obrazy z lat 2010-2022, uzupełnione także pracami z lat 70-tych i 80-tych.

Profesor Antoni Fałat. Wystawa malarstwa
Wystawa Profesor Antoni Fałat. Wystawa malarstwa

_____________________

Profesor Antoni Fałat (ur. 1942) należy do najwybitniejszych artystów współczesnych. Od kilku dekad w sposób konsekwentny realizuje w swojej twórczości bardzo osobliwą i odrębną artystyczną wizję.

Artysta jest jednocześnie uważnym świadkiem i czynnym komentatorem przemian współczesnego świata. Wielokrotnie w jego obrazach pojawia się także wspomnienie (niekiedy widmo) przeszłości. Czas i relacja do niego jest jednym z wątków powracających w obrazach artysty. Na płótnach Fałata niejednokrotnie także podejmowana jest tematyka naszych polskich ambicji i kompleksów. To malarstwo ma swoje położenie geograficzne- podejmując wątki uniwersalne pozostaje bardzo zakorzenione w problematyce lokalnej. Inspirację czerpie z polskiej historii, przegląda się w tutejszych paradoksach, objawia także fascynację dyskretnie pojawiającym się w tle pejzażem okolic ukochanego Nadrzecza.

Profesor Antoni Fałat. Wystawa malarstwa
Wystawa Profesor Antoni Fałat. Wystawa malarstwa

Twórczość profesora Antoniego Fałata wpisać można w nurt nowej figuracji. Artysta ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1969 roku, zdobywając dyplom z wyróżnieniem w pracowni Aleksandra Kobzdeja.

Po debiucie, Fałat bardzo aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym. Założył Grupę „Aut” (Aut Pictura Aut Nihil), był inicjatorem ruchu artystycznego „O poprawę”.

Przez wiele lat był rektorem założonej przez siebie Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Powstała ona jako jedna z pierwszych w Polsce uczelni niepublicznych. Realizowała postulat przywrócenia klasycznego modelu relacji mistrz – uczeń na studiach z zakresu malarstwa i grafiki. Ponadto podjęła wyzwanie kształcenia studentów pochodzących z kilkunastu państw europejskich przy udziale wykładowców pochodzących z różnych ośrodków akademickich świata. Było to niezwykle odważne przedsięwzięcie, a jego owocami są rozwijane do dziś kontakty artystyczne.

W latach 1992-96 prof. Antoni Fałat był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP.

W 1997 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest laureatem Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni.

W roku 2005 prezentacja jego malarstwa miała miejsce w siedzibie ONZ w Genewie, a w 2017 jego prace pokazane były na zorganizowanej przez Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej wystawie w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Prace profesora Antoniego Fałata znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Galerii Narodowej Zachęta, Muzeum w Gandawie.

Ekspozycja w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej towarzyszy jubileuszowi osiemdziesięciolecia artysty.

Szczegóły

Początek:
6 czerwca 2022
Koniec:
28 czerwca 2022
Witryna internetowa:
https://napiorkowska.pl/profesor-antoni-falat-wystawa/

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Stare Miasto 19/21/21a
Warszawa, 00-272 Polska
+ Google Map
Telefon:
601 296 357
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.