Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Układ ciała”. Wernisaż wystawy Daryi Hancharovej w Katowicach

9 czerwca 202223 czerwca 2022

układ ciała, Darya Hancharova, wystawa, niezła sztuka

układ ciała, Darya Hancharova, wystawa, niezła sztukaUkład ciała.
Wystawy prac Daryi Hancharovej
wernisaż: 9.06.2022, g. 19:00
9.06 – 23.06.2022
Salon sztuki Goldenmark
ul. Młyńska 17, Katowice
kurator: dr Artur Bartkiewicz


W czwartek 9 czerwca o godzinie 19 w katowickim salonie sztuki Goldenmark rozpocznie się wernisaż wystawy „Układ ciała”. Świat obrazów Daryi Hancharovej, do którego artystka zaprasza odbiorców, to niezwykły spektakl wizualnych przedstawień, ukazujący warsztatową biegłość i swobodę w posługiwaniu się malarstwem jako językiem komunikacji.

układ ciała, Darya Hancharova, wystawa, niezła sztuka
Darya Hancharova

Darya Hancharova to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2019 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku u prof. Jana Szmatlocha. Dodatkowy dyplom z malarstwa zrealizowała w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza. W swej twórczości poświęca się technice mezzotinty. Równolegle zajmuje się realizacjami malarskimi i ilustracją książkową.

W cyklu prac malarskich, wykonanych akrylem na płótnie, szukam odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy, które przedstawienie osobowości jest prawdziwym „Ja”. Podejmuję próbę połączenia, pogodzenia i weryfikowania pojęć: „Ja”, „Świadomość”, „Podświadomość” i „Mózg”. Dochodzę do wniosku, że tylko zmiany są stałe, a idea człowieka jako jednolitej całości wydaje się być utopią w świecie, którego istnienie bazuje na transformacjach niemających końca – opowiada Darya Hancharova.

Artystka jest bardzo aktywna twórczo. Jej prace były prezentowane na ponad 70 wystawach m.in. w Polsce, Japonii, Danii, Chinach, Hiszpanii, Rumunii, Rosji, Niemczech, Brazylii, Chorwacji, Macedonii, ZEA i USA.

Redefinicja czasu i przestrzeni

W obrazach, które można podziwiać w ramach wystawy „Układ ciała”, Darya Hancharova zabiera widza w intymną podróż, prowadząc malarskie rozważania wokół uniwersalnych pytań o status obrazów – jako komunikatów wizualnych w dzisiejszych czasach, przesiąkniętych cyfrową rzeczywistością.

Jak tłumaczy dr Artur Bartkiewicz, kurator wystawy, artystka w tworzonych przez siebie płótnach redefiniuje zarówno pojęcie czasu, jak i przestrzeni.

Malarka tworzy fascynującą strefę oddziaływania i umieszcza w swych obrazach człowieka, bezbronnego i ulokowanego w onirycznej przestrzeni bezkresu. Ukazany jest on w różnych konstelacjach, nawarstwiających i multiplikujących się w postaci transparentnych klisz, niedopowiedziany i fragmentaryczny. I chociaż to aspekt fizyczności człowieka, widoczny w obrazach jako pierwszy pada na siatkówkę oka, intencjonalnie to nie on jest przedmiotem przedstawienia. Obrazy Daryi Hancharovej to Lacanowskie lustro, w którym artystka ukazuje nie tyle oblicza i fizjonomię człowieka, lecz paradoksalnie jego wnętrze. Jednocześnie przedstawione sceny stapiają w sobie rzeczywistość snu i jawy, tworząc płynną rzeczywistość absolutną – podkreśla Artur Bartkiewicz.

Wystawę „Układ ciała” można oglądać od 23 maja do 23 czerwca w katowickim salonie sztuki Goldenmark przy ulicy Młyńskiej 17. W czwartek 9 czerwca o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
9 czerwca 2022
Koniec:
23 czerwca 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.