- To wydarzenie minęło.
Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie
31 marca 2023 – 2 lipca 2023
Od 31 marca 2023 r. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na wystawę monograficzną „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie” poświęconą pracom warszawskiego artysty. Twórczy kunszt Jacka Sienickiego, czyniący z niego znamienitego reprezentanta rodzimej sceny artystycznej drugiej połowy XX wieku, decyduje o wyjątkowości owego wydarzenia. Wielkie znaczenie dla projektu ma również fakt, iż jest to pierwszy w przestrzeni muzealnej pokaz twórczości artysty na Górnym Śląsku.
Jacek Sienicki (1928–2000) był twórcą, który kreował swą artystyczną tożsamość głównie za pomocą malarstwa i rysunku. Urodził się w Warszawie. Tutaj spędził również okres II wojny światowej. Przez wiele lat pełnił funkcję profesora na Wydziale Malarstwa stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Działalność pedagogiczna stanowiła bowiem, obok malarstwa i rysunku, drugą wielką pasję profesora Sienickiego. Jacek Sienicki był również współpomysłodawcą wystawy „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”, zwanej „Arsenałem ’55”, która po dziś dzień uznawana jest za jedno z ważniejszych XX-wiecznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W latach 80. artysta pozostawał aktywnym uczestnikiem Ruchu Kultury Niezależnej, dając wyraz sprzeciwu wobec systemu.
Potrzeba zgłębiania istoty opisywanych przedmiotów spowodowała, iż Jacek Sienicki ujmował swoje prace najczęściej w formie cykli (m.in. „Ściany”, „Wnętrza”, „Ostrowik”). Ze względu na obdarzanie rzeczy zwykłych i prostych wielkim szacunkiem nazywany był portrecistą przedmiotów. Obok tworzenia pogłębionych wizerunków rzeczy Sienicki interesował się również naturą. W jego twórczości można odnaleźć wiele pejzaży, a także znaczącą liczbę wyobrażeń drzew. Efekt szarości obrazu przy jednoczesnej polifonii barw, fakturowe bogactwo przedstawień, niebywała ich emocjonalność czy wreszcie sytuowanie form na granicy realności i abstrakcji to kwestie, którymi Jacek Sienicki nacechował swą sztukę.
Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję do zaznajomienia się z niezwykłą twórczością Jacka Sienickiego. Ekspozycja jest drogowskazem, który ma poprowadzić widza w kierunku poznania opartego na bogactwie wrażeń, wynikających z percepcji dzieł wyjątkowych pod względem jakości i znaczenia.
To świetna okazja do tego, by choć przez chwilę oderwać się od balastu codzienności, zamieniając jej zgiełk na piękno i wyjątkowość doznań.
Kurator: Helena Kisielewska