- To wydarzenie minęło.
Obraz Złotego Wieku
15 września 2023 – 15 grudnia 2023
Już tej jesieni niemal 450 unikatowych eksponatów z 13 krajów świata zagości w Zamku Królewskim na Wawelu, by przypomnieć renesansowy rozkwit kultury i sztuki pod panowaniem Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta.
W Krakowie zaprezentowane zostaną znamienite zabytki z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych. Wystawę uświetnią nie tylko znane powszechnie i wielokrotnie eksponowane dzieła sztuki, ale też wiele obiektów nowo odkrytych, mało znanych lub dotąd w Polsce niepokazywanych.
Pierwsze zabytki przeznaczone na wystawę, wymagające zabiegów konserwatorskich, trafiły na Wawel już w listopadzie 2021 roku. Prace nad nimi były prowadzone w kilku zespołach. W maju 2022 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Zamkowi Królewskiemu na Wawelu dotację na przeprowadzenie konserwacji i renowacji unikatowych obrazów sztalugowych na podobraziach drewnianych, a także płaskorzeźb, rękopisów i starodruków.
Spektakularną przemianę konserwatorską przeszło niemal sto eksponatów. Najbardziej pracochłonne były działania przy wotywnym obrazie Tron Łaski z kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy w Jordanowie, przeprowadzone w Pracowni Konserwacji Malarstwa na Wawelu. Po dwóch latach żmudnych prac konserwatorskich spod wielu warstw przemalowań ukazała się najstarsza zachowana kompozycja malarska.
Przez trzy miesiące królewską rezydencję na Wawelu zapełni kilkaset dzieł sprowadzonych z całego świata, m.in. z Bodleian Library w Oksfordzie, British Library w Londynie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Luwru w Paryżu, Muzeum Narodowego w Pradze czy Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.