- To wydarzenie minęło.
Hiroshige 2023
26 listopada 2023 – 5 maja 2024
Muzeum Manggha przygotowuje wystawę poświęconą jednemu z największych artystów ukiyo-e (obrazy przepływającego świata) – Utagawie Hiroshigemu (1797–1858), twórcy, który zmienił język wizualny sztuki Zachodu w XIX i XX wieku, współtworząc zjawisko japonizmu. W kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego znajduje się blisko dwa tysiące jego drzeworytów.
Wystawa zbudowana jest wokół trzech toposów dominujących w sztuce artysty: Natura, Droga, Miejsca, które wzajemnie się przenikają, tworząc jedną, ponadczasową wypowiedź. Towarzyszą im ważne wątki, wyznaczające nowe ścieżki artystyczne w sztuce, także popularnej: Deszcz i Cień, Harimaze, szkice różne i komiks. Obecny jest także wątek biograficzny, odwołujący się do samurajskiego pochodzenia Hiroshigego, wpisany w kontekst drzeworytów przedstawiających słynnych japońskich bohaterów, między innymi 47 roninów ukazanych w serii Chūshingura (Skarbiec wiernych wasali).
Co prawda Hiroshige pochodził z rodziny samurajskiej, jednakże identyfikował się z mieszczańską kulturą Edo. Zasłynął przede wszystkim jako twórca serii krajobrazowych takich jak: Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō (Tōkaidō gojūsan tsugi no uchi), Osiem widoków prowincji Ōmi (Ōmi hakkei), Sto widoków słynnych miejsc w Edo (Edo meisho hyakkei), Sześćdziesiąt dziewięć stacji na drodze Kisokaidō (Kisokaidō rokujūkyū tsugi no uchi). W mistrzowski sposób przedstawiał pejzaż w różnych porach roku i dnia, w zmiennych efektach pogody. Stosował nowatorskie chwyty kompozycyjne, niekonwencjonalne rozwiązania przestrzeni, oryginalny sposób kadrowania fragmentów rzeczywistości. Niezwykła wręcz inwencja w ujęciach poszczególnych rycin sprawiła, iż serie te decydująco wpłynęły na sztukę Zachodu, współtworząc w drugiej połowie XIX wieku nowy język wizualny. Te naturalistyczne, a zarazem nastrojowe grafiki tworzą niezwykłą i przejmującą wizję Japonii. Znanych jest około dziesięciu tysięcy jego dzieł.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 160 jego drzeworytów z kilkunastu słynnych serii, wiele dzieł zostanie pokazanych po raz pierwszy.
Wystawę HIROSHIGE 2023 dopełnia przestrzeń ukazująca wpływ artysty na malarstwo krajobrazowe Młodej Polski – Hiroshige i japonizm polski, z obrazami Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego i Juliana Fałata.
Wernisaż: 26 listopada 2023, godz. 12:00
Idea, scenariusz i aranżacja plastyczna: dr Anna Król
Partner wystawy: Japan Foundation
Patronat honorowy: Ambasada Japonii w Polsce
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego