Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Od 1960 zespół jest siedzibą Muzeum Łazienki Królewskie.
Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Można tu odpocząć, obserwując przyrodę, oraz pogłębić znajomość oświeceniowych idei, odwiedzając takie perły europejskiej architektury jak:
Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów;
Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji;
Biały Domek, pierwszą budowlę wzniesioną od podstaw na zlecenie Stanisława Augusta, w której mieści się Królewska Galeria Grafiki;
Podchorążówkę z Salonem Pamiątek Ignacego Jana Paderewskiego czy malowniczo położony Amfiteatr.
Z kolei w ogrodach Łazienek Królewskich spaceruje się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Do dyspozycji naszych gości jest: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny, a także Ogród Chiński. Latem dostępna jest również strefa leżakowania, mieszcząca się nieopodal Nowej Oranżerii.
Goście Łazienek Królewskich mają też kontakt z europejską kulturą, dzięki licznym wydarzeniom. Wśród najbardziej znanych są letnie koncerty pod Pomnikiem Chopina, które odbywają się w każdą niedzielę, od połowy maja do końca września. Recitale te mają w Łazienkach długą tradycję i cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Warszawy.
Wystawa Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich Ikonosfera Wyspiańskiego… jest pierwszą wystawą poświęconą słynnemu dramatowi Stanisława Wyspiańskiego pt. Noc listopadowa oraz wybitnym realizacjom tego dzieła na najważniejszych polskich scenach teatralnych. Na wystawie Muzeum Łazienki Królewskie przybliży napisany w latach 1901–1904 dramat – dokładnie w miejscu narodzin tego dzieła i zarazem scenerii jego pierwszej odsłony. Wyspiański napisał bowiem Noc listopadową, będąc pod silnym wrażeniem swojej wizyty w Łazienkach, którą odbył w trakcie swego jedynego pobytu w Warszawie na przełomie stycznia…