Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach główny

+ Google Map
al. 3 Maja 1
Kraków, 30-062 Polska
+48 12 433 56 00 http://mnk.pl

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej, co stawia je na pozycji jednej z najważniejszych i najciekawszych kolekcji nie tylko w Polsce, ale na świecie. W początkach istnienia instytucji miasto Kraków przekazało dwie ówcześnie wyremontowane sale na pierwszym piętrze Sukiennic, jako pomieszczenia wystawiennicze dla muzeum. Kolekcja muzealna, składająca się w swych początkach z kilkunastu obrazów, nieustannie powiększana licznymi zapisami, donacjami i darami, rozwijała się w olbrzymim tempie.

Dzięki hojności Polaków w kraju i poza nim, krakowskie muzeum stało się właścicielem, gromadzonych nieraz latami zbiorów malarstwa, grafik, rzeźby, numizmatów, dzieł rzemiosła artystycznego, starodruków, rękopisów i pamiątek związanych z historią kraju, postawami o charakterze narodowowyzwoleńczymi. Wraz z powiększającymi się zbiorami muzeum otrzymało od miasta, bądź prywatnych fundatorów, budynki z przeznaczeniem na cele wystawiennicze, dzięki czemu dzisiejsza struktura Muzeum opiera się nie tylko na Gmachu Głównym, lecz także na ośmiu oddziałach, mieszczących się w historycznych budynkach w centrum Krakowa.

Bezcenne zbiory tworzą dzieła rzemiosła i sztuki z różnych czasów i z różnych rejonów świata, jednak podstawą zbiorów muzeum są dzieła sztuki polskiej lub z Polską związane, takie jak m.in. czara włocławska, Madonna z Krużlowej, Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej i wiele innych. Charakterystyczne dla krakowskiego muzeum jest istnienie w jego strukturze organizacyjnej muzeów biograficznych, upamiętniających najwybitniejszych, wybranych artystów Krakowa: Jana Matejkę, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, a także kompozytora, Karola Szymanowskiego.

Muzeum sprawuje opiekę i zarząd nad Muzeum i Biblioteką Czartoryskich, które są własnością Fundacji Książąt Czartoryskich. Z książęcej kolekcji pochodzą m.in. Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta.

maj 2024

Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych

16 maja 202413 października 2024
Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach główny, al. 3 Maja 1
Kraków, 30-062 Polska
+ Google Map
Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych, wystawa, witraż, sztuka polska, sztuka XX w., niezła sztuka

Wystawa Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych W Galerii Sztuki Polskiej XX + XXI otworzymy niebawem czasowy pokaz kartonów Józefa Mehoffera do witraży Pokłon Trzech Króli (1904) i Bóg Ojciec (1922) w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu. Będą one prezentowane w Sali Młodej Polski (II), a zatem nieopodal eksponowanych tu stale kartonów do fryburskich witraży Najświętszy Sakrament (Wiara, Kościół, 1900) i Męczennicy (Św. Katarzyna i św. Barbara, 1899). W grudniu 2023 zostały zakupione przez Muzeum Narodowe w Krakowie, wraz z…

Dowiedz się więcej »

czerwiec 2024

Uskrzydlone. Putta w sztuce renesansu

28 czerwca 20246 października 2024
Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach główny, al. 3 Maja 1
Kraków, 30-062 Polska
+ Google Map
Uskrzydlone. Putta w sztuce renesansu, ceramika, dekoracja, niezła sztuka

Wystawa Uskrzydlone. Putta w sztuce renesansu Putta to popularny motyw dekoracyjny, który wzbogaca niezliczone dzieła nowożytnej sztuki europejskiej. Ten urokliwy fenomen ukazujący wyobrażenie małych, uskrzydlonych aniołów z pewnością intryguje i budzi ciekawość. Ekspozycja w Gmachu Głównym prezentuje temat na przykładzie renesansu, głównie włoskiego i krajów niemieckich, na szerokim tle sztuki starożytnej oraz nowożytnej europejskiej. Obejmuje głównie rysunki i grafikę, ale też rzeźbę w marmurze, metalu i ceramiczną, malarstwo, ceramikę użytkową i tkaniny z rozmaitych zbiorów polskich oraz muzeów z innych…

Dowiedz się więcej »

styczeń 2025

Utamaro

17 stycznia 202513 kwietnia 2025
Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach główny, al. 3 Maja 1
Kraków, 30-062 Polska
+ Google Map
Kitagawa Utamaro, Piękna Yosooi z domu uciech Matsuba-ya, z serii: Sześć piękności z dzielnicy uciech / Seiro rokkasen, drzeworyt, sztuka japońska, sztuka dawna, niezła sztuka

Kitagawa Utamaro, Piękna Yosooi z domu uciech Matsuba-ya, z serii: Sześć piękności z dzielnicy uciech / Seiro rokkasen | między 1801-1802 Z wielką satysfakcją zapraszamy na wystawę Kitagawy Utamaro (1754–1806), jednego z największych mistrzów japońskiego drzeworytu okresu Edo (1603–1868). Ten uchodzący za znawcę i piewcę kobiecego piękna artysta był jednym z pierwszych Japończyków, którzy zafascynowali świat zachodni już w XIX wieku. Genialne i ponadczasowe osiągnięcia stylistyczno-formalne – m.in. zbliżenia kadru postaci, od ujęcia jej do kolan po całkowicie nowatorskie portretowe…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.