Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

10. Triennale Młodych. Utrwalanie

24 czerwca 20233 września 2023

Aleksandra Nenko, O czym śpiewają ptaki, wystawa, sztuka współczesna, triennale, niezła sztuka
Aleksandra Nenko, O czym śpiewają ptaki, wystawa, sztuka współczesna, triennale, niezła sztuka
Aleksandra Nenko, O czym śpiewają ptaki

Trzy lata, które minęły od ostatniej edycji Triennale, nie były łatwe dla początkujących twórców i twórczyń. Pandemia nie tylko opóźniła debiut wielu artystów, lecz także w znacznym stopniu zmieniła sposoby edukacji oraz komunikacji. Kolektywne poczucie bezradności oraz świadomość pogłębiających się nierówności społeczno-ekonomicznych spotęgowały również wrażenie zbliżającej się katastrofy. W końcu pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę boleśnie otworzyła rozdział, który wielu uważało za dawno zamknięty.

Jednak wśród tych niepokojących okoliczności pojawiły się również przebłyski nadziei. W odpowiedzi na pandemię, kryzys na granicy z Białorusią oraz przybycie do naszego kraju milionów ludzi uciekających przed wojną w Ukrainie utworzone zostały liczne, oddolne inicjatywy i wspólnoty, których członkowie i członkinie zaangażowali się w działania pomocowe. Społeczeństwo obywatelskie dowiodło swojej sprawczości, udzielając realnego wsparcia osobom znajdującym się w tragicznej sytuacji.

Iryna Loskot, Ukraina, sztuka współczesna, triennale, niezła sztuka
Iryna Loskot, Ukraina

Stworzonemu przez nas otwartemu naborowi na tegoroczne Triennale przyświecała idea utrwalenia nastrojów wspólnototwórczych i uwzględnienia głosów ukraińskich artystów, którzy wywarli duży wpływ na kształt polskiej sceny artystycznej. Odeszliśmy również od normatywnych kryteriów selekcji, a naszym naszym celem stało się wspieranie inkluzywności i otwartości, przekraczanie ograniczeń wiekowych oraz nie zwracanie uwagi na stopnie uniwersyteckie czy przynależność narodową.

Na tworzonej w ten sposób wystawie prezentujemy prace dziewiętnastu artystów, którzy obnażają opresyjne systemy i wskazują na możliwe ścieżki transformacji. Wszyscy oni w wyraźny sposób badają przeszkody w tworzeniu prawdziwej wspólnoty, jako rozwiązanie sugerując wzajemną troskę i nieustanne podsycanie własnej kreatywności, przyczyniających się do budowy lepszej przyszłości.

Artyści: Liwia Bargieł i Bartłomiej Kiełbowicz, Vasylyna Buryanyk, Paweł Czekański, Estera Gałuszka, Wojciech Gniewek, Barbara Gryka, Kamil Kak, Grzegorz Kozera, Dmytro Krasnyi, Inga Levi, Iryna Loskot, Piotr Mlącki, Jan Musiałowski, Aleksandra Nenko, Pablo Ramírez González, Barbara Stańko-Jurczyńska, Ewelina Węgiel, Weronika Zalewska

Miejsce wydarzenia

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
ul. Topolowa 1
Orońsko, 26-505 Polska
+ Google Map
Telefon:
48 618 45 16
Witryna internetowa:
https://rzezba-oronsko.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.