Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

24 czerwca 202315 września 2023

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, plakat, biennale, niezła sztuka
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, plakat, biennale, niezła sztuka
Wystawa Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

24 czerwca 2023 w warszawskiej ASP rozpocznie się kultowe święto plakatu, najstarsze i jedno z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych plakatowi – 28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. 24 czerwca, podczas oficjalnego otwarcia 28. MBP poznamy laureatów_tki tegorocznej edycji. Kuratorem Biennale jest projektant, typograf i wykładowca na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP – dr Mateusz Machalski. Wydarzenie potrwa do 12 września.

Fenomen polskiego plakatu

Plakat nierozerwalnie łączy się z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Stąd wywodzili się inicjatorzy Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie – Eryk Lipiński, Józef Mroszczak, Henryk Tomaszewski, a wraz z nimi całe środowisko twórców, plakacistów nadających ton i wzbudzających zainteresowanie. Plakat stał się oknem na świat zewnętrzny. Mimo siermiężnej rzeczywistości politycznej do Polski docierały treści w postaci zagranicznych filmów fabularnych i sztuk teatralnych spoza tzw. żelaznej kurtyny. Paradoksalnie, mimo pełnionej wcześniej roli narzędzia propagandowego, zaczął odwracać podszewkę rzeczywistości tak, aby odbiorcy rozumieli przekaz i mogli utożsamić się z twórcą; widząc plakat teatralny czy filmowy mogli w końcu poczuć otuchę i nadzieję na wolność. W tym manifestował się fenomen polskiego plakatu.

Kultowe święto plakatu

Międzynarodowe Biennale Plakatu po raz pierwszy odbyło się 6 czerwca 1966 roku w Zachęcie – Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych (dziś Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki) jako pierwsze na świecie międzynarodowe, cykliczne wydarzenie poświęcone dziedzinie plakatu. Od 1990 roku dbał o Biennale prof. Lech Majewski (obecnie Prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu). Po roku 1994 Biennale odbywało się w Muzeum Plakatu w Wilanowie, aby ostatecznie w roku 2018 wrócić do miejsca, z którego się zrodziło, czyli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prezentujące szerokiej publiczności najwybitniejsze plakaty wykonane przez artystki i artystów z całego świata Biennale dla dużej części światowego środowiska plakacistów_ek niezmiennie pozostaje najważniejszym świętem o międzynarodowym zasięgu.

Latami pracując na swoją markę Biennale zawsze gwarantowało najwyższą jakość prezentowanych plakatów, a także oznaki nowatorstwa w tej dziedzinie. Od samego początku MBP miało grono sympatyków odwiedzających co 2 lata Warszawę, artystów uczestniczących tradycyjnie i rywalizujących ze sobą o laury w tej imprezie, a także z czasem nowych zainteresowanych młodych fanów plakatu.

Szczegóły

Początek:
24 czerwca 2023
Koniec:
15 września 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://warsawposterbiennale.com/pl/info

Miejsce wydarzenia

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5
Warszawa, 00-068 Polska
+ Google Map
Telefon:
(22) 320-02-00
Witryna internetowa:
https://asp.waw.pl/akademia/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.