14. Kompas Młodej Sztuki 2024
17 grudnia 2024 – 17 stycznia 2025
Kompas Młodej Sztuki powstaje od 2008 roku, od początku wyniki drukowane są w „Rzeczpospolitej”. W tym roku KMS został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
16.12.2024 podczas wernisażu w Muzeum im. Biegasa, już po raz 14. zostaną ogłoszone wyniki Kompasu Młodej Sztuki, unikatowego rankingu najlepszych młodych artystów. Zostaną też wręczone nagrody laureatom KMS 2024. Także w tym roku sponsorem nagród jest OmenaArt Foundation – zwycięzca otrzyma 20 tys. zł, a laureaci 3. pierwszych nagród odbędą rezydencję artystyczną na Malcie. We wrześniu 2024 laureatki trzech pierwszych miejsc KMS 2023: Agata Słowak, Emilia Kina i Monika Falkus wzięły udział w dwutygodniowym programie rezydencyjnym współorganizowanym przez LuginsLand of Art – centrum artystyczne na Malcie. OmenaArt Fundation jest pionierem w realizacji nieszablonowych projektów artystycznych w Polsce i na świecie.
Natomiast MCSW „Elektrownia” w Radomiu liderowi KMS 2024 zorganizuje indywidualną wystawę, której będzie towarzyszyć katalog.
W 14. KMS 2024 głosowało 86 wyselekcjonowanych galerii sztuki współczesnej z całej Polski. Typują szefowie oraz właściciele prywatnych i publicznych placówek, profesjonaliści najwyższego szczebla. Kierując się osiągnięciami z ostatniego roku podają po 5 nazwisk, ich zdaniem najlepszych twórców, jedynym ograniczeniem jest wiek – maksymalnie 35 lat. Pierwszy otrzymuje 5 pkt., drugi 4 itd. Suma notowań decyduje o pozycji w rankingu. Z tych subiektywnych ocen powstaje obiektywna lista twórców, na których warto zwrócić uwagę. Przeważnie zbudowana jest z około 200 nazwisk, biorąc pod uwagę, że co roku kilka tysięcy kończy szkoły o profilu artystycznym jest to lista bardzo elitarna. Warto podkreślić, że wielu liderów Kompasu odniosło nie tylko krajowy sukces, np. dwukrotna zwyciężczyni Ewa Juszkiewicz od kilku lat współpracuje z prestiżową, nowojorską Galerią Gagosian a jej prace biją rekordy aukcyjne. Z KMS korzystają kolekcjonerzy, kuratorzy, inwestorzy, domy aukcyjne, galerie, artyści.
Trudno wyobrazić sobie świat sztuki bez kolekcjonerów, którzy kupując dzieła tym samym finansują artystów. Warto dodać, że jednocześnie stają się członkami ekskluzywnego klubu koneserów piękna. Do tego szacownego grona do którego należą m.in. Fundacja Rodziny Staraków, Ergo Hestia, OmenaArt Foundation kilka lat temu dołączyło OKONOPLAST, które współpracuje z artystami przy realizacji różnych projektów i w tym roku jest partnerem KMS 2024.
Inicjatorką Kompasu Młodej Sztuki jest Kama Zboralska. Niezależna kuratorka, autorka licznych tekstów i publikacji o sztuce współczesnej. Dyrektorka programowa Warszawskich Targów Sztuki. Laureatka nagród. Prowadzi wykłady m.in. na ASP. Członkini i stypendystka ZAiKS-u.
14. Kompas Młodej Sztuki 2024.
Wystawa pokonkursowa
Wernisaż: 16 grudnia 2024 r.
Muzeum im. Bolesława Biegasa