- To wydarzenie minęło.
18. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2023
26 października 2023 – 24 grudnia 2023
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi już po raz 18. będzie prezentowała w przestrzeniach Galerii Willa prace nadesłane na Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź. Pomysł międzynarodowej wystawy ukazującej miniaturę graficzną zrodził się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki pod koniec lat 70. Inicjatorami wystawy byli wieloletni Przewodniczący Towarzystwa Michał Kuna i prof. Grzegorz Matuszak – współkomisarze pierwszych edycji wystawy. Początkowo impreza odbywała się w cyklu dwuletnim, od 1993 roku ma charakter triennale. Od ponad 40 lat stanowi niezwykłe spotkanie ze współczesną grafiką warsztatową z kilkudziesięciu krajów. Jest jednym z najstarszych wydarzeń cyklicznych na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki i największą międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi.
Tegorocznej wystawie głównej, od pierwszej edycji prezentowanej w Galerii Willa, towarzyszą ekspozycje w Ośrodku Propagandy Sztuki i Galerii Re:Medium, a także w Galerii łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi pragnie podkreślić ciągłość i rozwój tej ekspozycji, która, promując miniatury graficzne wykonane w technikach warsztatowych, nie pozostaje także obojętna na eksperymenty techniczne czy ciekawe rozwiązania stylistyczne. Autorzy, poszukując własnej drogi artystycznej, tworzą nowe, niekiedy charakterystyczne tylko i wyłącznie dla siebie formy graficzne, utrwalając wizerunek współczesnego człowieka i jego otoczenia, czy też odwołując się do tradycji bądź wyjątkowości wielu kultur, a niekiedy trudnych, aktualnych historii poszczególnych krajów.
W 2023 roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, na główną wystawę zostały zakwalifikowane odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”. Podczas każdej edycji konkursu dziesięciu artystów jest wyróżnianych Medalem Honorowym.
Dzięki organizacji 17. dotychczasowych edycji Triennale w latach 1979-2020 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 13 690 prac, promując, tym samym, twórczość graficzną uczestników ekspozycji w Polsce i za granicą.
Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 386 artystów z 44 krajów, którzy nadesłali 1282 prace. Na wystawę międzynarodowe jury w składzie: Anne Valkenborgh – przewodnicząca, dwukrotna laureatka medalu Honorowego Triennale, profesor wklęsłodruku w Saint Luc (Bruksela) i Ecole de Recherche Graphique (Bruksela); Piotr Ciesielski – profesor w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego, kierujący Pracownią Działań Interaktywnych i Pracownią Obrazu w Przestrzeni w Instytucie Nowych Mediów na Wydziale Sztuk Pięknych; Bogusław Deptuła – historyk i krytyk sztuki, kurator wielu wystaw oraz marszand, wykładowca w Instytucie Edukacji Artystycznej łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego; Piotr Gojowy – profesor w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie prowadzi Pracownię Litografii, laureat Triennale oraz Dariusz Leśnikowski – kurator Triennale, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, zakwalifikowano 602 prace 233 artystów z 37 krajów. Najlepsze zestawy prac zostaną wyróżnione Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę i medalierkę Dominikę Karpińską Kopiec.
Otwarciu 18. Międzynarodowemu Triennale będzie towarzyszyła, ciesząca się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników i kolekcjonerów sztuki, aukcja miniatur graficznych polskich uczestników konkursu.
wernisaż: 26.10.2023, g. 18.00
wystawa czynna: 26.10.2023 – 04.02.2024
Kurator: Dariusz Leśnikowski
Koordynatorka Triennale: Małgorzata Dzięgielewska
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi
– Hanna Zdanowska.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.