Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?”. Współczesna sztuka litewska

26 października 202310 marca 2024

Wystawa prezentuje najważniejsze tendencje oraz postaci współczesnej sztuki litewskiej. Jej motywem przewodnim jest paradoks w sztuce. Została zorganizowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie i opiera się na zbiorach tej instytucji oraz kolekcjach prywatnych.

Eglė Rakauskaitė, The Trap. Expulsion from Paradise | 1995, fot. dzięki uprzejmości Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki

Paradoks przeczy logicznym argumentom. W sztuce często używa się go jako narzędzia rzucającego wyzwanie przekonaniom i oczekiwaniom publiczności. Celem jest sprowokowanie odbiorców do przyjrzenia się sytuacjom, które wydają się niekwestionowalne.

Litewska sztuka współczesna z upodobaniem porusza się w kręgu paradoksu. Pokolenie współczesnych twórców wychowało się w komunistycznym porządku społecznym, ale samodzielnie zaczęło żyć i tworzyć w czasach niepodległości. Ten „rozkrok” w naturalny sposób przekazał im poczucie paradoksu, bo rzeczywistość stała się nieznośnie intensywna, nieokiełznana i często trudna do pojęcia rozumem.

Ta wystawa – obejmująca instalacje, wideo, rzeźby i inne obiekty – ukazuje jedynie wycinek sztuki litewskiej ostatnich 30 lat. Tak więc nie jest to retrospektywa, tylko przegląd postaw bawiących się w sztuce paradoksem.

Wystawa wpisuje się w obchody 700-lecia Wilna.


Kuratorzy: Evaldas Stankevičius, Jurgita Ludavičienė
Wernisaż: 26.10.2023
Termin wystawy: 27.10.2023 – 10.3.2024
Miejsce: Budynek A, poziom 0
Artyści: Akvilė Anglickaitė, Andrius Erminas, Nerijus Erminas
Laura Garbštienė, Arūnas Gudaitis, Pakui Hardware (Ugnius Gelguda and Neringa Černiauskaitė), Donatas Jankauskas, Vytenis Jankūnas, Eglė Karpavičiūtė, Žilvinas Kempinas, Juozas Laivys, Lina Lapelytė, Liudmila (Milda Januševičiūtė i Miša Skalskis), Mindaugas Lukošaitis, Gintaras Makarevičius, Aurelija Maknytė, Alina Melnikova, Eglė Rakauskaitė, Eglė Ridikaitė, Rūta Spelskytė, Anastasija Sosunova, Gintautas Trimakas, Gediminas Urbonas, Julijonas Urbonas, Vita Zaman.

Szczegóły

Początek:
26 października 2023
Koniec:
10 marca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl/uczyn-to-realnym-czyli-podobnym-do-czego-wspolczesna-sztuka-litewska

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 12) 263 40 40
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.