Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Xawery Wolski. Sploty

26 października 202328 kwietnia 2024

Xawery Wolski. Sploty, wystawa, sztuka współczesna, materiał, rzeźba, tkanina, niezła sztuka
Xawery Wolski. Sploty, wystawa, sztuka współczesna, materiał, rzeźba, tkanina, niezła sztuka
Wystawa Xawery Wolski. Sploty

Wystawa prac artysty znanego na świecie z monumentalnych rzeźb już wkrótce w CMWŁ! Zaskakująca, bo prezentująca nieznane szerzej dzieła nawiązujące do tkania, splatania i innych technik włókienniczych. Zmysłowa, bo pokazująca efekty eksperymentów z różnymi materiałami – od ziemi z Meksyku, przez kamienie z Birmy po bawełnę z Indii czy jedwab z Tajlandii. Medytacyjna, bo opowiada o kunszcie jako formie wyciszenia i podróży w głąb siebie. Zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy, dla której pofabryczne wnętrza dawnych zakładów bawełnianych stanowią idealne tło.

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ zaprezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie. Ale ideę splotu, na której koncentruje się ekspozycja, można odczytywać także jako swobodne nawiązanie do tkaniny czy też metaforę przenikania się różnych kultur, tradycji i ludzkich doświadczeń.

Xawery Wolski lubi eksperymentować z materiałami. Prace, które będzie można oglądać na wystawie powstały przy użyciu papieru, brązu, terakoty, drewna, gumy czy drutu. Większość z nich artysta zgromadził podczas swoich licznych podróży zagranicznych. Są wśród nich nasiona i kamienie półszlachetne z Birmy, czarna ziemia z Meksyku, bawełna z Indii czy surowy jedwab z Tajlandii. Artysta wydobywa je z ich oryginalnej kultury i przy zachowaniu ich istoty tworzy dzieła, które ukazują je w całkiem nowym kontekście. Na wystawie zobaczymy kilka realizacji rzeźbiarskich artysty, ale też fotografie, prace na papierze oraz instalacje, które stanowią przykłady zaskakującego połączenia materiałów i technik: szydełkowanie z drutu, wyplatanie ze źdźbeł trawy, łączenie sznurów z koralikami terakotowymi czy wypalanie z gliny monumentalnych tunik.

Artysta podkreśla istotę artystycznego kunsztu, które jest unikalnym połączeniem pracy umysłu, wyobraźni i ludzkich rąk. Kunsztu, który jest formą medytacji, poetyckiego wyrazu, wyciszenia i intelektualnego zadania. Tak rozumiane rękodzieło jest odwrotnością procesu automatyzacji i mechanizacji pracy w wytwórstwie na skalę przemysłową. Jest ludzką odpowiedzią na sztywno określone reguły w procesie produkcyjnym.

Xawery Wolski urodził się w Warszawie w 1960 roku. Studiował w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, École nationale supérieure des beaux-arts i L’Institut des hautes études en arts plastiques w Paryżu oraz Studio School of Drawing, Painting and Sculpture w Nowym Jorku. Uczestniczył w kilku rezydencjach artystycznych, spędzając dużo czasu Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Artystyczne poszukiwania zaprowadziły go do Peru (1994 r.), a rok później do Meksyku, gdzie pracował ponad 25 lat. Po tym czasie powrócił do Polski. Obecnie mieszka i tworzy w rodzinnym Dańkowie.

Kurator: Jarosław Lubiak


Partnerem wystawy „Xawery Wolski. Sploty” jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii oraz ERGO HESTIA S.A.

Szczegóły

Początek:
26 października 2023
Koniec:
28 kwietnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://cmwl.pl/public/informacje/xawery-wolski-sploty,319

Miejsce wydarzenia

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Piotrkowska 282
Łódź, 93-034 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
www.cmwl.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.