Alina Picazio. Piana wspomnień

STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto

Anna Kutera. Titanic

Ilustracje Bohdana Butenki w Płockiej Galerii Sztuki

Leon Tarasewicz, wystawa, niezła sztuka

Leon Tarasewicz „Realizacja malarska”

Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia

Skóra anatomiczna / skóra sakralna

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, 10 głosów malarstwa, niezła sztuka

„10 głosów malarstwa” zabrzmi w Elektrowni

goldenmark, kolektyw Theseus, niezła sztuka

Droga jest celem. Wystawy kolektywu Theseus w Poznaniu

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka

Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego

Obecność. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika

Magiczne światy Józefa Wilkonia, niezła sztuka, Józef Wilkoń

Magiczne Światy Józefa Wilkonia

Mieczysław Wejman, wystawa, ŻIH, niezła sztuka

Tańczący 1944. Mieczysław Wejman

Wojciech Fangor, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, niezła sztuka

Fangor w CSW w Toruniu

Stefan Gierowski 2013

Amerykański sen Czesława Czaplińskiego – wystawa fotografii

Sean Scully, CSW Toruń, niezła sztuka

Sean Scully. Malarstwo i rzeźba

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Alina Picazio. Piana wspomnień

28 lipca 20229 września 2022

W czwartek 28 lipca o godzinie 19 w olsztyńskim Salonie Goldenmark przy placu Jana Pawła II 4 rozpocznie się wernisaż wystawy „Piana wspomnień”. Malowane przez Alinę Picazio obrazy to emocjonalne mapy i świadectwo wrażliwości w odnajdywaniu piękna w miejscach, będących na drodze do celu.

piana_wspomnien_plakatAlina Picazio w 1994 roku ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1997 roku przebywała na półrocznym stażu w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, a w 2019 roku obroniła doktorat w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Artystka ma na koncie liczne wystawy indywidualne, brała też udział w wielu wystawach grupowych oraz konkursach międzynarodowych, a w 2018 roku zdobyła nagrodę główną dla najlepszego artysty zagranicznego w 40. Międzynarodowym Konkursie Premio Sulmona we Włoszech.

Jej prace znajdują się kolekcjach m.in. Polo Museale Sapienza, Alitalia per Arte, Galleria del Cortile – Archivio Sante Monachesi associazione culturale, Instytutu Polskiego w Rzymie, Istituto di Cultura Italiana di Varsavia, Museo Sant’Oreste oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i na świecie.

Alina Picazio, via Margutta | 2021

Piana wspomnień

Dr Artur Bartkiewicz, kurator wystawy „Piana wspomnień”, podkreśla, że Alina Picazio to wytrawna obserwatorka życia, która w swej twórczości eksploruje czynnik, związany z ludzką pamięcią.

Obrazy, które tworzy, stanowią cykl zarejestrowanych powidoków wielokrotnie przemierzanych korytarzy, dyskretnych zaułków, bram, przez które przechodzimy niezliczoną ilość razy. Inspirują ją miejsca, których piękno ma nieoczywisty charakter, nienachalne wizualnie, pozwalające na bycie doświadczanymi i odczytywanymi na wiele sposobów – za każdym razem inaczej. Daje to możliwość stworzenia portretu miejsca w przestrzeni, rozumianego nie jako miejsce na mapie, lecz odwzorowanego na mapie wrażliwości artystki, zapamiętanego fragmentarycznie, z nałożonym filtrem wrażliwości estetycznej. Miejsca nadpisywanego przez kolejne doświadczenia związane z ilustrowaną lokacją – tłumaczy dr Bartkiewicz.

Proces powstania obrazu artystka inicjuje poprzez rejestrację fotograficzną, mającą na celu uchronić widok i przechować go w pozornie trwałym magazynie cyfrowych wizerunków.

Malarka sprawnie łączy w ramach jednej wypowiedzi twórczej doświadczenia fotografii, grafiki i malarstwa, nanosząc w procesie transferu serigrafię na lniane płótno. Transponuje wizerunek zarejestrowany obiektywnym okiem kamery na malarskie podłoże, stopniowo odchodząc od dosłowności w przedstawieniu. Nanosząc kolejne warstwy farby, czyni widok mniej widzialnym – tworzy – jak sama je nazywa „klisze pamięci” i wrażeń, towarzyszących portretowanemu miejscu – wylicza dr Artur Bartkiewicz.

Artystka kreśli tym samym metaforyczny obraz, pełen niedopowiedzeń i ulotności.

Wszystkie te „osobiste obrazy świata” nakładamy na mechanicznie postrzegane odbicie, które potem dopiero odbieramy jako obiektywną rzeczywistość, podczas są to, tak naprawdę, nałożone, jedna na drugą, klisze naszych wrażeń. Każdorazowe ich wywołanie, przywołanie wspomnień, powoduje, że na wyobrażony obraz nakładają się kolejne warstwy – mówi Alina Picazio.

Dr Artur Bartkiewicz zaznacza, że malowane przez Alinę Picazio obrazy to emocjonalne mapy i świadectwo wrażliwości w odnajdywaniu piękna w miejscach, będących na drodze do celu.

Alina Picazio, Szmaragdowe schody

Alina Picazio, Szmaragdowe schody

Obrazy te dokumentują nie tyle rzeczywistość teraźniejszości, lecz empiryczną „pianę wspomnień” i złudzeń, budujących świat pamięci o miejscach, które zostają z nami na zawsze – dodaje kurator ekspozycji.

Wystawę „Piana wspomnień” można będzie podziwiać od 28 lipca w Salonie Goldenmark przy placu Jana Pawła II 4 w Olsztynie. W czwartek 28 lipca o godzinie 19 odbędzie się wernisaż i spotkanie z artystką. Patronat honorowy nad ekspozycją objął Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Starosta Olsztyński Andrzej Abako. Patronem medialnym wystawy jest Gazeta Olsztyńska.

Szczegóły

Start:
28 lipca 2022
Koniec:
9 września 2022
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Goldenmark
Strona internetowa:
https://goldenmark.com/pl