Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Anabolizm. Przegląd młodej fotografii w Olsztynie

6 maja 202217 czerwca 2022

Anabolizm, wystawa, przegląd młodej fotografii w Olsztynie, niezła sztuka

Anabolizm, wystawa, przegląd młodej fotografii w Olsztynie, niezła sztukaAnabolizm. Przegląd młodej fotografii w Olsztynie
wernisaż: 6.05, g. 18:00
6.05 – 17.06.2022
kurator: Ida Sielska
Salon Goldenmark
Plac Jana Pawła II 4, Olsztyn


W piątek 6 maja o godzinie 18 w olsztyńskim Salonie Goldenmark przy placu Jana Pawła II 4 rozpocznie się wernisaż przeglądu młodej fotografii „Anabolizm”. Swoje dzieła zaprezentuje sześcioro utalentowanych fotografików z Polski i z zagranicy.

Anabolizm to etap przemiany materii związany z rozwojem tkanek i wzrostem organizmu, a podczas reakcji anabolicznych powstają złożone związki budulcowe i wysokoenergetyczne.

Choć słownikowe definicje odnoszą się jedynie do procesów komórkowych, analogię można dostrzec we wszystkich formach społeczności, także na niwie artystycznej. Tu młodzi, rozwijający się twórcy pełnią funkcję anabolików. Skoncentrowane w nich ciekawość, czujność i kreatywność są katalizatorami rozwoju i rozbudowy artystycznej tkanki – tłumaczy Ida Sielska, kuratorka wystawy „Anabolizm”.

Młodzi artyści poszukują, kreują i dokumentują – przeprowadzają skomplikowane reakcje, które akumulują i uwalniają energię. Rozpoczynając kariery są w fazie wzrostu, której nieprzewidywalność fascynuje. Anabolizm to czas rozwoju, który trzyma w napięciu i inspiruje, zarówno z pozycji uczestnika, jak i obserwatora.

Różnorodność, młodość, czułość

Subiektywny przegląd młodej fotografii „Anabolizm” zaprezentuje zróżnicowane podejścia do tego medium. Każdego z artystów i artystek, zaproszonych do tego projektu, charakteryzuje inny rodzaj wrażliwości. To właśnie te różnice w widzeniu i obrazowaniu zapewniają równowagę ekspozycji.

Do realizacji wystawy zainspirowała mnie wyjątkowa różnorodność i świeżość fotografów młodego pokolenia. Zobaczymy m.in. Dorotę Kwiatkowską, która porusza się w świecie fantazji i w bardzo ciekawy sposób przełamuje granice między rzeczywistością a jej iluzją. Z kolei Milena Starosta bada ciało i jego płynną tożsamość – wyjaśnia Ida Sielska.

Nie zabraknie też reprezentantki lokalnej sceny artystycznej. Pochodząca z Olsztyna Wiktoria Florczak eksperymentuje z własnym wizerunkiem, szukając odpowiedzi na pytanie: „co by było, gdybym była kimś innym?”.

Fotografia jeszcze we mnie dojrzewa. Dopiero od niedawna zaczęłam realizować pomysły, które tak naprawdę mi pasują i coraz mniej błądzę, jeśli chodzi o koncepcję. Wykonuję przede wszystkim autoportrety, przy których charakteryzuję się na kogoś innego. Moją główną inspiracją przy pracy jest Cindy Sherman, ikona fotografii inscenizowanej – zaznacza Wiktoria Florczak.

Anabolizm, wystawa, przegląd młodej fotografii w Olsztynie, niezła sztuka
Wojciech Chrubasik, fot. materiały organizatora

Z kolei męska grupa twórców reprezentuje podejście bardziej dokumentalne. Wojciech Chrubasik ujmuje tym, jak potrafi uchwycić, często niezauważalne, piękno przestrzeni publicznej.

Lubię wyciągać aparat tam, gdzie pozornie nic się nie dzieje. Nasze oczy, a raczej mózg, który de facto tylko przetwarza dane dostarczane mu przez oczy, ma naturalną skłonność do przyzwyczajania się. Fotografowanie jest dla mnie ćwiczeniem świadomego widzenia i dekonstrukcji takich pojęć, jak codzienne, nieciekawe, znane. Patrzenie na otoczenie i przyglądanie się nie obiektom jako takim, lecz skojarzeniom, które na ich widok generują się w naszych głowach, pozwala dużo odkryć o sobie samym. Uwielbiam oglądać czyjeś fotografie, bo te zawsze mówią coś o jego autorze – podkreśla Wojciech Chrubasik.

Anabolizm, wystawa, przegląd młodej fotografii w Olsztynie, niezła sztuka
Wojciech Chrubasik, fot. materiały organizatora

Heiner Beisert, gość z Niemiec, zachwyca z kolei kunsztem tradycyjnej fotografii analogowej, bacznie śledzi naturalną zmienność świata, a Andrzej Sieńkowski prezentuje czułe podejście do ludzkiego ciała i jego ekspresji, jego kadry są miękkie i kojące.

Wierzę, że ta mnogość poruszanych wątków będzie dla odbiorców ciekawym doświadczeniem wizualnym i emocjonalnym – dodaje kuratorka Ida Sielska.

Przegląd młodej fotografii „Anabolizm” można będzie podziwiać od 6 maja do 17 czerwca 2022 roku w Salonie Goldenmark przy placu Jana Pawła II 4 w Olsztynie. W piątek 6 maja o godzinie 18 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

fleuron, pipsztok, niezła sztuka

Heiner Beisert (ur. 1999 r.) – niemiecki dziennikarz i fotoreporter. Jego prace to egzystencjalne portrety współczesnych społeczeństw, które dostarczają nowatorskich spojrzeń na materię współczesnej fotografii. Współpracuje z licznymi gazetami i galeriami w Niemczech. Jest członkiem polskiego kolektywu fotograficznego i self-publishingowego Rust.

Wojciech Chrubasik (ur. 1996 r.) – urodzony na Śląsku artysta wizualny. Fotografia jest dla niego pretekstem do poznawania ludzi i ich charakterów. Fascynuje go codzienność. Wierzy, że swoimi pracami jest w stanie nie tylko uwieczniać rzeczywistość, ale również poszerzać granice jej poznania.

Dorota Kwiatkowska (ur. 1996 r.) – artystka wizualna poruszająca się głównie w obszarze fotografii i ruchomego obrazu. Ciekawi ją zestawianie żywej tkanki z elementami, które jedynie odtwarzają rzeczywistość. Eksploruje własną tożsamość i bawi się nią, stając się częścią tworzonych przez siebie onirycznych światów.

Andrzej Sieńkowski (ur. 1995 r.) – fotograf, twórca kampanii i sesji fotograficznych dla magazynów polskich i zagranicznych. W swojej praktyce artystycznej najchętniej bada ludzkie ciało – to, jak poprzez ruch manifestuje emocje i osobowość człowieka.

Milena Starosta (ur. 1997 r.) – fotografka, rozwijająca swoją pasję od niemal 10 lat. Poprzez ciała i twarze innych ludzi opowiada osobiste historie i przeżycia. Zniekształcenia i ciemna, przytłumiona kolorystyka to częste elementy jej fotografii, które zabierają widza do niepokojącego, odległego od rzeczywistości świata.

Wiktoria Florczak (ur. 1996 r.) – fotografka, artystka wizualna. Działalność artystyczna jest dla niej sposobem wyrażania swoich myśli i ćwiczenia wyobraźni. Chętnie zwraca aparat w kierunku siebie samej lub najbliższego otoczenia. Pozwala jej to na dokumentację rzeczywistości i badanie alternatywnych wizji jej funkcjonowania.

Szczegóły

Początek:
6 maja 2022
Koniec:
17 czerwca 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.