- To wydarzenie minęło.
Arkadia
17 listopada 2023 – 17 marca 2024
Na wystawie „Arkadia” zaprezentowane zostaną różne redakcje tego kulturowego mitu: utopii ładu, błogiego szczęścia, wiecznej młodości, wolności, swobodnej erotyki. Topos Arkadii, zakorzeniony m.in. w Eklogach Wergiliusza, to idealny pejzaż kultury śródziemnomorskiej, który w czasach nowożytnych przeobraził się w dworski ogród, miejsce ucieczki przed cywilizacją, przestrzeń harmonijnego zespolenia przyrody z człowiekiem.
Arkadia to także znana z mitologii greckiej kraina pasterek i pasterzy, nimf, satyrów i faunów umiejscawiana na Peloponezie. Ale Arkadią nazywane były również ogrody arystokratów (m.in. Arkadia koło Nieborowa – romantyczne założenie księżnej Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej) i artystów, ziemiańskie siedziby, egzotyczne krainy i malownicze regiony.
Na ekspozycji będzie można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rysunki i ryciny, rzeźby, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (majoliki, tapiserie, kostiumy). Będą to przede wszystkim obiekty ze zbiorów MNW, wzbogacone obrazami z muzeów francuskich i niemieckich (m.in. Musée du Louvre; Musée d’Orsay; Schloss Charlottenburg, Berlin; Staatliche Museen zu Berlin) a także kolekcji polskich (m.in. Muzeum Łazienki Królewskie oraz Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki). Nicolas Poussin, François Boucher, Claude Lorrain, Rembrandt, Antoine Watteau, Henryk Siemiradzki, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Pablo Picasso to mistrzowie, których prace będzie można obejrzeć na wystawie. Uczestniczyć w niej będą także wybitni artyści współcześni: Jarosław Kozakiewicz, rzeźbiarz i projektant architektury oraz Mirosław Bałka – światowej sławy twórca rzeźb i video-artu. Tym samym wprowadzamy na nią prace najmłodszego pokolenia artystów i kolektywów artystyczno-społecznych, którzy podejmują działania na rzecz Natury w celu odtworzenia utraconej równowagi ekologicznej.
Przedstawiamy zatem interpretację klasycznego mitu Arkadii w ramie sztuki najnowszej, która eksponuje świadomość zagrożeń cywilizacyjnych, refleksję o stanie Ziemi, degradacji przyrody wskutek postępu technologicznego i zaburzonej równowagi między ekonomią i ekologią, człowiekiem i naturą. Kryzys klimatyczny i eksploatacja zasobów naturalnych planety każą skonfrontować starożytne marzenie o idealnym miejscu ze współczesnym stanem środowiska.
Kuratorzy wystawy: dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez (Muzeum Narodowe w Warszawie) i prof. Antoni Ziemba (Uniwersytet Warszawski).