
kwiecień 2023
Camille Claudel i rzeźbiarki polskie XIX wieku

Tola Certowicz, Pokora | przed 1918 Wystawa organizowana w ramach projektu badawczego Polskie rzeźbiarki XIX – XX wieku realizowanego we współpracy z Musée Rodin w Paryżu, Musée Camille Claudel w Nogent-sur-Seine i Musée Antoine Bourdelle w Paryżu. To wystawa przywołująca twórczość kobiet rzeźbiarek, na której zostaną zaprezentowane przede wszystkim prace polskich artystek z pokolenia Camille Claudel, a także jej samej. W drugiej połowie XIX wieku do głosu doszło pokolenie artystek, które podjęły próbę zmierzenia się z rzeźbiarską materią i przełamały…
Dowiedz się więcej »maj 2023
Chagall

Marc Chagall, Żółty koziołek na wsi (Le bouc jaune au village), wersja do Les Poemes | 1968 Zbiór czternastu prac Marca Chagalla wykonanych na podłożu papierowym trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie w wyniku bezprecedensowego zakupu. Dzieła pochodzą z kolekcji rodziny Chagalla, a zakupione zostały w renomowanym szwajcarskim domu aukcyjnym Kornfeld. Powstały w powojennym okresie twórczości artysty. Oddają bogactwo stosowanych przez niego technik graficznych i rysunkowych. Chagall z właściwą sobie swobodą sięgał po różne środki wyrazu, łącząc gwasz, temperę,…
Dowiedz się więcej »październik 2023
Arkadia

Roelant Savery, Arka Noego | lata dwudzieste XVII w. Arkadia – to projekt wystawy, prezentującej rozmaite redakcje tego kulturowego mitu, utopii ładu, błogiego szczęścia, wiecznej młodości, wolności, swobodnej erotyki. Topos Arkadii, zakorzeniony m.in. w Eklogach Wergiliusza, to idealny pejzaż kultury śródziemnomorskiej, który w czasach nowożytnych przeobraził się w dworski ogród, miejsce ucieczki przed cywilizacją, przestrzeń harmonii przyrody i człowieka. Arkadia w węższym znaczeniu to mityczna kraina pasterek i pasterzy, nimf, satyrów i faunów, kochanek i kochanków, lokowana w realnej krainie…
Dowiedz się więcej »