Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Józef Chełmoński 1849–1914

27 września 202426 stycznia 2025

Józef Chełmoński, Kuropatwy, malarstwo, realizm, sztuka polska, sztuka XIX w., niezła sztuka
Józef Chełmoński, Kuropatwy, malarstwo, realizm, sztuka polska, sztuka XIX w., niezła sztuka
Józef Chełmoński, Kuropatwy | 1891, Muzeum Narodowe w Warszawie

W historii sztuki polskiej Józef Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku. Chełmoński, romantyk, obdarzony żywiołowym temperamentem, ogromną siłą witalną i poczuciem humoru, tworzył w sposób instynktowny i intuicyjny, niezależny od jakichkolwiek założeń programowych. Odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie.

Układ wystawy będzie odzwierciedlał najważniejsze dziedziny malarskich zainteresowań Chełmońskiego: ukaże go jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, ich urodą, charakterem, żywiołową dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu. Tak zaprojektowana ekspozycja stworzy okazję do nowego, krytycznego spojrzenia na malarstwo Chełmońskiego.

Wystawa stanowi zwieńczenie projektu badawczego realizowanego wspólnie przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Będzie jej towarzyszył pełny katalog dzieł malarskich Józefa Chełmońskiego.

Kuratorzy: Ewa Micke-Broniarek, Wojciech Głowacki

Szczegóły

Początek:
27 września 2024
Koniec:
26 stycznia 2025
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.mnw.art.pl/wystawy/jozef-chelmonski-18491914,260.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, 00-495 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 621 10 31
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.